[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD UUDISED
CD ja DVD ajahamba augud
6. mai 2004 16:34
Uudise postitas: DVD Maailm  Koduleht: kliki siia3

Kui CD 1980ndatel aastatel letti tuli, siis oli üheks müügiargumendiks tema kulumatus võrreldes vinüülplaatidega. Sellega põhjendati ka kõrgemat hinda. Nüüdseks selgub aga, et alumiiniumkiht, millel andmetäpikesed spiraalikujuliselt istuvad ei olegi nii väga igavene. AP kirjutab hoolsast plaadikogujast, kelle rohkem kui 2000 hoolsalt hoitud CD hulgas on 15-20% plaate "auklikud", enamus neist pärinevad 80ndatest aastatest.

CD'de testimislabori tegelane Jerry Hartke arvab, et tegemist võib olla kehva tootmisprotsessiga, kehvast kaitsekihist võib hapnik läbi pääseda ja alumiiniumit oksüdeerima asuda. Veelgi kahtlasem on lugu kirjutatavate CD ja DVD plaatidega. Kuigi nende elueaks lubatakse kuni 100 aastat pole sellel väitel erilist alust, sest puudub standartne testimisprotseduur.

Teine probleem on see, et tootjad vahetavad tihti materjale ilma kedagi hoiatamata. DVD on veidi tugevam kuna andmekandja kiht on kahe plastikihi vahel, kuid seevastu kardavad nad painutamist, sest see avaldab pooli kooshoidvale liimikihile survet. Associated Pressi artikkel soovitab läikivaid kettakesi hoida nagu veini - külmas ja kuivas kohas.

MINUT.ee

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee