[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD UUDISED
Digitaliseeruv Eesti - palju koledaid DVD-sid. Estrella ja Daim toetavad!
31. detsember 2003 09:09
Uudise postitas: Ivar  Koduleht: kliki siia80

Viimasel paaril nädalal on jõudnud müüki kaks päris korralikku eestimaist päritolu DVD-d. Esmalt tuli Foxi multikas "Jääaeg", tõeliselt lisaderohke, eestikeelne ja igapidi tiiterdatud DVD. Ja nädalapäevad hiljem ETV "Wikmani poisid", ilusas pakendis ja veel rohkemate tiitritega disk. Need on ka kaks kohalikku DVD-d, mis mina oma kollektsiooni muretsenud olen. Nad sobivad sinna hästi, kõlbavad nii käes hoida kui vaadata ja tekitavad üleüldse hea ja meeldiva tunde.

Ok, tegelikult on mul üks Eesti DVD veel. "The Quiet American", mis oli lisatud ajakirja "E5" avanumbrile. Film on ju hea (arvan ma, pole jõudnud veel vaadata), DVD teostus... Kuna mul on DVD 2002 üllitiste suhtes igas mõttes tõsine antipaatia ja kuna E5 tundus juba põgusal sirvimisel lausa kubisevat kirjavigadest, siis vaevalt et kummagagi enam kohtun. Loen selle DVD siiski suurte reservatsioonidega oma kogus leiduvaks, kuigi tegelikult unustaks heal meelel, et ta üldse olemas on. Tõmbab kuidagi kogu kollektsiooni taseme alla...

Ühesõnaga, viimased paar nädalat on toonud kaasa kaks väga korralikku Eesti DVD-d. Tuju on hea. Ja siis lähen ma, jõulueelsuse sunnil ja lumetormiga võideldes, Kadaka Selverisse. Ja mida ma seal näen? TOHUTUT HULKA Eesti DVD-sid! Kusjuures kõik nad on lihtsalt uskumatult koledad! Riiulid on täis lihtsalt jäledat videokraami, mille olemasolu kipub ületama juba igasuguseid taluvuspiire.

Näide 1 - "Eesti karaoke". Vist oma viisteist uskumatult jubeda välimusega DVD-d, DVD 2002 juba tuntud koleduses diskilademete riidaga samas riiulis. Kes neid õudusi kujundab? Kas neid tõepoolest loodetakse müüa? Milline sellise ketta sisu veel on, kui juba välimus on seesugune saast? Ma tegelikult ei taha seda teada.

Näide 2 - "Vanad ja kobedad". Mitu DVD-d, vist kolm, igalühel mõni tükk teleseriaalist. Autoriks telefirma Ruut ja teostajaks pula-Kalast tuttav Digibox. Taas kord koledad DVD-d. Kes sihukesi asju ikkagi kujundab? On see inimene pime? Kas programm, milles seesugune DVD-ümbris sünnib, kannab nime Microsoft Paint? Kust saadakse nii halva kvaliteediga fotod? Kust saadakse nii halva kvaliteediga trükk? Ja kust saadakse nii koledatele DVD-dele ostjad? Kas nad on sama koledad? Ja mida arvavad sarja tegijad, kas need karbid on nende endi kodus aukohal?

Veidi eemalt leidsin "Vanade ja kobedate" kinofilmi DVD. Tolle ketta kvaliteeti kritiseeriti juba DVD-foorumis, ise pole näinud, ei tea. (Olevat videokodeering ja mitte korralik digitaalne filmikoopia.) Ja kuna teles nähtud katked kogu filmist just head muljet ei jätnud (ülipretensioonikas, aga monteerumatu kaameratöö ühendatud kohmaka montaazhiga, vt. kasvõi avarii- või komistamisstseeni), siis ei kipu ka DVD-d vaatama. Seda enam, et esimene sõna, mida ümbriselt lugesin, oli valesti kirjutatud bändi Genialistid nimi.

Näide 3 - Multifilmid. Täpsemalt vist oma neli multikatega DVD-d, millel ilmseid ühisjooni Disney "Bambi" ja "Lõvikuninga", DreamWorksi "Prince of Egypti" ning veel üsna mitme tuntud filmiga. Tegelikult ongi nad kõik mõne kuulsa animafilmi "analoogid". Sarnane on nii pealkiri kui ka tegelaskujude välisilme, selle vahega, et plaatide kaantel olevad kritseldused tundub olevat üles joonistanud kas üsna andetu 9-aastane laps või parimal juhul mõni Artur Jurini taoline täiskasvanud käkerdaja. Kusjuures on ilmne, et need pildid on pärit filmidest! See tähendab, need filmid näevad just sama õudsed välja! Ma arvan, et tegemist on maailma kõige suurema joonistatud saastaga. Miks see on Eestis DVD-l saadaval ja vist isegi eesti keelde tõlgitud, ei suuda mina mõista. Ja kuidas seesugust ilmselget plagiarismi lubab kohalik ja muidu nii üliagar autorikaitse, ei saa ma ka aru.

Jõudu, Estrella, jõudu, Daim! Toetage ikka tasemel toodangut! Mis on teie kaubamärkide sõnum, mida seesuguse DVD kaanele lisatud sponsorlogo levitab? "Sööge sitta, maitseb nagu meie!"? Ilmselt. Ma loodan siiralt, et eelmainitud kaubamärke maale toova firma tegelaste lapsed kasvavad üles just noidsamu filme vaadates, et neist kasvavad vanemate väärilised ühiskonna reostajad ja et just nende peal saab tulevane Eesti Vabariik oma kahtlemata tolleks hetkeks taas karmistunud karistusseadustikku täie rauaga katsetada.

Ahsoo, kui ma nüüd ei eksi, on ka nende DVD-de peal Digiboxi logo. Ma saan aru, et nad ilmselt masterdavad mida iganes neile ette antakse, raha on ju vaja teenida. Ja minu pärast kodeerigu, mis mul sest. Maailm on täis asju, mida osta, Digiboxi DVD-d nende hulka ei kuulu. Mis aga asja juures häirib, on see, et minu kõrvu jõudnud juttude kohaselt püüab Digibox uksest ja aknast ETV külje alla pressida, soovides ise riigitelevisiooni arhiivides leiduvat välja andma hakata. Nähes ETV ja Orbital Voxi koostöös sündinud "Wikmani poiste" DVD taset ja seda, milline on Digiboxi toodang, loodan ma väga, et seda eales ei juhtu. Võib ainult kujutleda, milline oleks olnud sealkandis valminud "Wikmani" DVD. Kahtlemata midagi, mida välismaa inimesele näidata või kinkida ei julgeks. Ja endale seda enam ei ostaks.

DVD 2002 ja Digiboxi DVD-d on tüüpiline arengumaa toodang - odav, lohakas, vigane ja kole. ETV/Orbital Voxi, 20th Century Foxi, Columbia/TriStari (st. Sony), Disney/Buena Vista ja näiteks Paramounti eesti keele toetusega DVD-d on the real deal. Ja need kaks sorti erinevad nagu öö päevast.

Ühesõnaga, üleskutse:
INIMESED, ÄRGE OSTKE ÕUDSAID KOHALIKKE DVD-SID! KUI TE SEDA TEETE, EI HAKKA TE KUNAGI POEST LEIDMA KORRALIKU KVALITEEDIGA KODUMAISEID DISKE!

Või kui, siis üliharva. Eirakem kogu seda saasta ja lootkem, et kunagi saabub aeg, kus isegi Eesti videofirmades töötavad ajudega inimesed. Sellised, kellel lihtsalt vahel ka häbi oleks.


Autor: Ivar

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee