[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD UUDISED
Blu-Ray Disc
10. märts 2003 09:44
Uudise postitas: DVD Maailm  Koduleht: kliki siia1

Blu-Ray Disc (BRD) on kaubamärk, mille all hakatakse turustama järgmise põlvkonna DVD-plaate. Neile kirjutatakse senisest lühema lainepikkusega (405nm) sinise laseriga. Plaadi ühele küljele mahub kuni 27GB infot.

BRD spetsifikatsiooni töötasid välja üheksa firmat: Hitachi, LG Electronics, Matsushita Electric Industrial, Pioneer, Royal Philips Electronics, Samsung Electronics, Sharp, Sony ja Thomson Multimedia. See nõuab spetsiaalseid plaate, mida ei saa mängida vanematel DVD-seadmetel. Toshiba ja NEC kavatsevad välja tuua konkureeriva blue-laser DVD plaadi, mis võimaldab salvestada kuni 20GB ja lubab plaatide tootmiseks kasutada olemasolevaid tootmisliine. Vormingute sõda jätkub seega uuel tasandil.

Sony alustab 10. aprillil Jaapanis esimese Blu-Ray Disc videosalvesti BDZS77 BRD müüki. See võimaldab salvestada ainult BRD plaatidele, kuid mängib ka DVD, DVD-RW, DVD-R, CD ja CD-RW plaate (DVD+RW plaate ei mängi). Nagu esimese põlvkonna seadmetele tavaline, on gabariidid suured — 430x130x389 mm, mass 14 kg. Seade maksab 3800 dollarit ja plaat umbes 32 dollarit. Plaat võimaldab salvestada 23GB, ehk ligi 2h HDTV saateid või kuni 13h tavalise kvaliteediga TV-saateid. Seadmes on digituuner ja see on eelkõige mõeldud kalliste HDTV omanikele saadete kvaliteetseks salvestamiseks.

Prognoositakse, et DVD-kirjutajate hinnad langevad aasta lõpuks 100 dollarini. DVD-kirjutajatega arvuteid pakuvad kõik suured arvutitootjad. Võib arvata, et 3800 dollarit maksvaid BRD seadmeid just palju ei osteta, aga eks tulevikus hinnad langevad. Millal see sünnib, on esialgu vara öelda. Paari lähema aasta jooksul jääb igatahes domineerima DVD.

Autor:
Arvo Mägi,
www.DELFI.ee

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee