[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD UUDISED
DVD levib üha kiiremini
21. veebruar 2003 08:54
Uudise postitas: DVD Maailm  Koduleht: kliki siia51

Viimasel ajal ilmub järjest teateid uute võimalustega DVD-seadmete kohta. Kallimatele arvutitele lisatakse DVD-kirjutajad, meelelahutuskompleksidesse ilmuvad lisavõimalustega iseseisvad DVD-pleierid ja DVD-salvestid.

DVD-kirjutajad on saavutanud nii DVD-R kui DVD+R plaatide 4x kirjutamiskiiruse. Ilmunud on mõlemaid vorminguid toetavad kombiseadmed (nt meilgi müügil olevad Sony DRU-500A või NEC ND-1100). DVD-kirjutajad hakkavad juba jõudma sülearvutitessegi. DVD-ROM seadmete hinnad on langenud alla 700 kr, DVD-kirjutajate hinnad alla 4000 kr.

Iseseisvate DVD-pleierite puhul on viimane sõna DivX vormingu tugi. Sellega tegi algust KISS. Hiljuti teatas MAS Elektronik AG Xoro HSD 400 pleierist, mida märtsis demonstreeritakse Cebit 2003 messil ja hakatakse turustama juunis hinnaga 237 eurot. Lisaks MPEG-2 ja DivX vormingus plaatidele, mängib pleier ka MP3-heliplaate ja näitab Kodak PhotoCD, JPEG ja BMP vorminguis pilte. Kõik uued pleierid peaksid mängima ka isekirjutatud DVD-R/RW ja DVD+R/RW plaate. Tavaliselt pole see esipaneelile märgitud ja tihti ei oska ka müüjad selle kohta midagi öelda. Seega tasuks DVD-pleierit ostes poes vastavas vormingus isekirjutatud plaati proovida (lihtne ainult siis, kui teil DVD-kirjutaja olemas on).

Levima hakkavad ka DVD-salvestid (neid toodavad nt Philips ja M.E.T.), mis kasutavad magnetlindi asemel korduvkirjutatavat DVD+RW plaati. Kallimates mudelites on ka kõvaketas. DVD+RW vorming võimaldab plaadile salvestatud materjali redigeerida, nt tüütuid reklaamilõike hiljem välja jätta, eelnevat kustutamata plaadile uusi lõike lisada jne. Videokassettidel paiknevaid filme võib ümber kirjutada DVD+R plaatidele, mis võtavad kassetist vähem ruumi. DVD-salvesti kasutamine on lihtsam kui arvuti DVD-kirjutaja kasutamine, kuid esialgu on nad tavalisest videomakist märksa kallimad.

Halvem on lugu Eestis turustatavate DVD-filmidega. Aeg-ajalt reklaamitakse küll DVD-filme hinnaga 99 kr, kuid eestikeelsete subtiitritega plaatide valik on väike, samuti ka laenutatavate või müügil olevate filmide valik. DVD-filmidega plaatide hind ja ka nende laenutuse hind näitab siiski selget langustendentsi. Seega arenevad asjad meilgi õiges suunas, kuigi soovitust aeglasemalt.

Arvo Mägi,
www.DELFI.ee

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee