[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD UUDISED
Kopeerimiskaitse purustanud nooruk saab arvutikeelu
23. detsember 2002 08:52
Uudise postitas: DVD Maailm  Koduleht: kliki siia11

Norra kohus soovib DVD-plaatide kopeerimiskaitsest läbi murdnud programmi kirjutajale 90-päevast arvutikasutuskeeldu, kuna ta põhjustas programmi kirjutamisega suurematele filmitootjatele hiigelkahju.
Norrakas Jon Lech Johansen (pildil) kirjutas 19-aastasena programmi DeCSS, mis võimaldas kopeerida tootjate poolt kopeerimiskindlaks kuulutatud DVD-plaate.

Suuremad filmistuudiod kinnitavad, et programmi valmistamisega põhjustas Johansen neile hiigelkahju.

Johanseni süüdistajad nõudsid kohtus, et ta maksaks 10.000 Norra krooni ehk ligi 20.000 Eesti krooni kohtukulusid, vangistuse asemel taotlesid nad talle aga 90-päevast arvutikasutuskeeldu.

Johanseni kinnitusel oli tema kirjutatud DeCSS-tarkvara vajalik, et ta näeks oma Linux-arvutis filme, mille jaoks DVD tarkvara ei olnud veel kirjutatud.

Möödunud nädalal osutus ta Norra arvutiturvalisusseaduste järgi süütuks. Seadused võimaldanuks talle määrata kuni kaheaastase vanglakaristuse.

Süüdistajate kinnitusel oli Johanseni eesmärk murda lahti DVD-plaate kopeerimise eest kaitsev kood illegaalne, sest ta soovis saadud infot saata laiali ka üle interneti.

DVD Jon nime all tuntud Johansen oli 15-aastane, kui ta kirjutas ja jagas laiali DVD-plaati kopeerimisest kaitsnud programmi.

Praeguseks 19-aastane Johansen on kohtuotsust oodanud juba ligi neli aastat, alates politseiüksuse korraldatud maja läbiotsimisest 1999. aasta jaanuaris.

Allikas: Postimees
17.12.2002

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee