[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD UUDISED
"The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring Special Extended DVD Edition"
18. november 2002 23:52
Uudise postitas: Ivar  Koduleht: kliki siia63

LotR:FotR SEAmazon.com ületas iseennast ja toimetas "The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring Special Extended DVD Editioni" nädalaga kohale. Ehk siis - kolmandal päeval peale USA-s müüki ilmumumist oli DVD Tallinnas. Way to go, Amazon! Reedel saabunud nelikdisk tähendas otse loomulikult paari õhtut lisakraami kammides ja pühapäevast kodust kinopäeva. Millised siis muljed?

Ma olin küll juba ette veendunud, et kinos (ja ka suvisel DVD-l) nähtust pooltunni jagu pikem versioon on parem, kuid ma ei uskunud, et see NII palju parem on. Tegu oleks nagu hoopis uue filmiga, sellisega, mille sisu ja ülesehitus vaat et perfektsed. Tõepoolest, kõik, mis lisatud, annab filmile sedavõrd palju juurde, et raske on lühema variandi vaatamist enam kujutledagi.

Nii mõnigi asi, mis mind kinovariandis häiris, on kadunud. Kääbiklas toimuv ei ole enam kiirustav ja pealiskaudne, tegelased Bilbost kõigi teisteni saavad tutvustatud ja motiveeritud ning nende tegevused põhjendatud. Kääbikla ja selle asukad saavad tuttavaks ja koduseks, mistõttu õrmuseteekond hoopis suurema ettevõtmisena tundub. Teekond ise on pikem, sellel juhtub hoopis enam. Mitmed tegelased aga mõjuvad hoopis teistsugusena. Galadriel ei ole enam veidralt puine, Boromir jändab korduvalt Merry ja Pippiniga ja on üldse hoopis sümpaatsem, Aragorni ja Arweni suhtes on sügavust, mida seal enne polnud. Ka haldjavaenulik Ghimli on hoopis mitmetahulisem. Teekond Moria kaevanduses on tükk maad huvitavam, seal toimuv võitlus orkide ja koopatrolliga pikem ja vaevalisem. Ja mis eriti üllatav - kui lühivariandis tundus filmi kulminatsioon Moria madinaga mööduvat ja kõik hilisem juba tüütu- ja igavavõitu, siis nüüd on loo tipphetkeks tõepoolest lõpulahing Uruk-Haidega. Ka see on kinovariandis nähtust tüki maad lahinglikum ja võtab võitmiseks hoopis enam vaeva. Lorienis toimuv on aga nagu hoopis teisest filmist. Ka emotsionaalselt on filmi areng nüüd hoopis-hoopis paremini paigas ja saabub täpselt seal kus peab - filmi lõpus.

Kõik see muudab "Sõrmuse vennaskonna" hoopis eepilisemaks filmiks. Kuigi 3 ja pool tundi pikk, tundub ta tegelikult hoopistükis lühemana! Eks ole seegi märk loo hämmastavalt heast ülesehitusest. Uskumatu kuid tõsi - DVD variant on kinoversioonist väga ja väga palju parem. See, et ta kahel DVD-l paikneb, ei sega seejuures üldse - poolteist tundi peale algust on nagunii aeg pisikeseks pausiks.

Kuigi Peter Jackson ei soovi pikka versiooni director's cut-iks nimetada, on selge see, et kinopubliku istmikele ja kinoomanike rahakottidele vastu tulles tehtud lühendused muutsid filmi oluliselt vaesemaks. Vaieldamatult on ju mõlemad variandid lavastaja enda "lõigatud", kolm tundi lihtsalt on mõistliku kommertsfilmi pikkuse piir. Siiski pole aga mingit kahtlust, kumb versioonidest see TÕELINE "Fellowship" on. Ja toda oleks olnud juba väga raske Oscarist ilma jätta...

Paar sõna ka DVD-st. Tõepoolest, kaksikdiskil ja siin on hoopis erinevad lisad. Loomulikult on siinne hoopis põhjalikum ja detailsem lisakraam, kuid ka vana ketast ei saa maha kanda. Meenus päris mitmeid detaile, millest siinses juttu polnudki, Viggo Mortenseni hambaäpardus ja Sean Astini ämblikulugu kasvõi. Ja treilerid, needki leiab ainult topeltkettalt.

Mis mind tegelikult üllatas, on see, et kuigi dokumentaallood on väga põhjalikud - pikkust neil ju kokku üle kuue tunni - ei ole need sugugi ainult totaalsetele friikidele mõeldud. Tegelikult ei minda siin ühegi teemaga üliväga sügavuti, mõnelt teiselt DVD-lt leiab kasvõi kostüümide või arvutianimatsiooni kohta palju põhjalikumat kraami. Samas on kõik väga vaadatav. Ja üleüldse, kuuldavasti on tulevaste filmide jaoks valmivad ülevaated sisuliselt sama ülipika dokumentaali järgmised peatükid. Selge siis, et päris kõike ei saanudki juba seekord ära näidata. Igatahes tuleb pikisilmi oodata, milline DVD saab ilmuma aasta pärast. Sest kuuldavasti tuleb ka vähemalt teisest filmist DVD-le kinovariandist pikem lugu...

NB! Ketastel on ka peidetud kraami. Teise diski peatükimenüü lõpulehelt leiab kinoversioonile märtsis 2002 lisatud "The Two Towersi" katke. Esimesele on aga peidetud MTV auhinnapeol linastunud paroodiaklipp, milles koomik Jack Blacki kehastatud haldjas sõrmuse ühele oma augustatud kehaosale kinnitanud on. Toda viimast pole aga U.K.-s ilmunud kettal, põhjus - nii oleks tõusnud komplekti vanusepiir. Seega ei soovita ma sealt maalt komplekti omandada.

Ja nüüd ei jää tõesti muud üle kui asuda "Kahte kantsi" ootama...


© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee