[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD UUDISED
DVD-kirjutajatest
11. november 2002 08:55
Uudise postitas: DVD Maailm  Koduleht: kliki siia49


DVD-kirjutajad muutuvad üha populaarsemateks. CD-kirjutajate välja tõrjumisest on asi esialgu siiski veel kaugel.

Nii ühekordselt kasutatavate DVD-R kui DVD+R vormingus plaatide puhul tagavad uuemad seadmed 4x kirjutamiskiiruse, st et DVD-plaadi võib täis kirjutada umbes 15 minutiga. DVD+R/+RW vormingut toetavad Philips, Dell, HP ja Microsoft. Seni on siiski enamlevinud DVD-R/-RW vorming. Kui probleemiks on plaadi vormingu valik, võib hankida mõlemat vormingut toetava seadme, nt 4x kiirusega NEC ND-1090A, mis peaks varsti ka Eestisse jõudma. Philips lasi hiljuti välja 8x kiirusega DVD+RW etalonlahenduse. Need seadmed jõuavad turule tuleval aastal. 2x kirjutamiskiirusega seadmeid ei tasuks seega enam osta. DVD-kirjutajate hinnad on vahemikus 300-350 dollarit. Neid on hakatud lisama isegi sülearvutitele.

Mille poolest on DVD-kirjutaja CD-kirjutajast parem? Suurem salvestusmaht, seda muidugi, aga see on vaid asja üks külg. Nii videokassettidel olevaid filme, kui ka DVD-filme võib kodeerida MPEG-4 vormingusse ja CD-plaatidele salvestada. DVD-kirjutajad ei võimalda seni kasutada 40x, rääkimata 48x või 52x CD kirjutamiskiirusi. Niisiis tekib küsimus, milleks DVD-kirjutajat õigupoolest vaja on?

Tavaliselt väidetakse, et DVD-kirjutaja sobib digitaalsete koduvideote DVD-plaatidele salvestamiseks, mida võib vaadata suurel TV-ekraanil. Mõned ostjad soovivad olemasolevaid videokassette DVD-plaatidele kopeerida, et tagada nende pikaajaline säilitamine. Kvaliteet sellest muidugi ei parane. Mõlemaks otstarbeks on lisaks DVD-kirjutajale vaja ka sobivat ja kallist riistvara (digitaalne videokaamera, kiire protsessor, suur kõvaketas, FireWire liides või sobilik videokaart koos vajaliku tarkvaraga jne).

Vähem räägitakse sellest, et DVD-kirjutaja abil saab videolaenutusest hangitud DVD-filme või Internetist tõmmatud DivX filme DVD-plaatidele salvestada. Kas see ka ära tasub (laenutuse hind+tooriku hind), peab iga ostja muidugi ise otsustama. Kuuldavasti on mõnel fanaatikul juba ligi tuhat DivX-vormingus filmi CD-plaatidel. DVD-plaatide kasutamine aitab sel juhul muidugi kõvasti ruumi kokku hoida.

Edaspidi DVD-kirjutajate ja plaaditoorikute hinnad kindlasti langevad. Kunagi maksid kiiremad CD-kirjutajad ligi 8000 kr, tänaseks on nende hind langenud umbes neli korda. Langevad ka DVD-kirjutajate hinnad ja paari aasta pärast (kui on kasvanud ka CD kirjutamise kiirus) võivad DVD-kirjutajad ehk CD-kirjutajad tõepoolest välja tõrjuda.

Paljud asjahuvilised on juba jõudnud DVD-kirjutaja soetada. Oodatud on nende kommentaarid. Milleks te DVD-kirjutajat kasutate, milline on arvuti ja millist tarkvara ning milliseid toorikuid kasutate?

Arvo Mägi, www.DELFI.ee

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee