[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD UUDISED
Appi, DVD-album!!!
17. veebruar 2002 10:14
Uudise postitas: DVD Maailm  Koduleht: kliki siia7

Hiljaaegu ka Eestis ilmunud Walesi neo-pop-viisiku Super Furry Animals (väga hea) album "Rings Around The World" on esimene album Maal, mis ilmus ühtaegu nii tavalise audio-CDna kui ka DVDna (ja miksituna 5.1 Sound Systemis).

Varem on popmuusikute DVDd olnud albumi materjalist suveräänsed, omaette tooted videote, dokumentaalülesvõtete ja interaktiivse jändamisega. "Rings Around The World" laadis DVD võib olla aga uus formaat kogu muusika tarbimises.

Seni on DVDd ja DVDmängijate hinnad laserplaatide omadest märksa kõrgemad. Samuti jaksavad ülikalli tootmisega "Rings Around The Worldi"-taolisi välja anda vaid suurkompaniid. Kuid vist iga teine, kes täna plaanib CD-pleieri ostmist, kogub natuke rohkem raha ja ostab DVD-pleieri, sest see mängib CDsid niikuinii. Ja eks kogu uudistehnika läheb ajapikku muudkui odavamaks, seeläbi üha laialt kasutatavamaks.

Mida siis superfurryd tegid? Nad ühendasid helimaterjali liikuvate piltidega. Iga loo juurde käib lühifilm, mille autoriteks erinevad noored filmitegijad.

Vapustav, milline meeldiv ja uus mängumaa kontseptuaalsetele muusikutele! (Ja teistpidi muidugi ka visuaalkunstnikele.) Juba ammu ei saa mitmeid laserplaate arvutist ilma tõmblemiseta kuulata, sest CDdel on küljes mingi kangekaelne multimeedia-risu. Nüüd aga võib SFA eeskujul juhtuda nii, et tuleb muusik ja ütleb: "Selleks, et minu albumit tõeliselt mõista, tuleb seda kuulata koos visuaalidega seal. Nad on ühtne tervik!" Enam ei piisa ainult kõrvaklappidest ja -teritamisest! Sa pead silmi ka lahti hoidma.

Reklaami eesmärki täitvate videotega oleme harjunud, kuid kui albumid muutuksid audio-visuaalseteks kunstiteosteks, oleks see õudne. Kas keegi tahab seda? Hardcore-fännidele see kindlasti meeldiks. Kas seda on vaja? Ei. Meile antakse siis liiga palju infot, mida muusikas mõnulemiseks tarvis ei ole. Mis saab siis su enda fantaasiatest (ja tunnetest), kui sa klapid peas päevitad?

Kuigi superfurryde õhin oma uue põneva projekti puhul on hirmuäratav, ei pruugi DVD-albumid igapäevasteks, reegliks ega valitsejateks saada. Otsustab õnneks tarbija, kelle huvipuudus võib sellise formaadi eos marginaalseks kunstasjakeseks tappa, ning ka mp3' pole pingutustest hoolimata veel üles puua õnnestunud.


Autor:
Siim Nestor
Eesti Ekspress

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee