DVD Maailm

» Tere külaline
[ Sisene :: Registreeri ]

[ Jälgi teema arengut :: Saada e-mailiga :: Prindi ]

vasta uus teema
Teema: Pal-i avi 24-ks kaadriks sekundis?< Eelmine | Järgmine >
Ivar Offline
Ekspert

Grupp: Registreerunud
Postitatud: 24 juuni 2007,15:22 TSITEERI

On keegi kunagi proovinud mõnd Pal sagedusel kinofilmiga avi faili normaalseks tagasi muuta? St. kaadrisagedusele 24 kaadrit?

Salvestasin eile telekast "Verekivi" ja otsustasin proovida... Põhiküss ju polegi kaadrisageduse muutmine, hoopis olulisem on heli saamine pildiga klappima. Kusjuures pikkusest ei piisa - kuna tele jaoks videosse võttes on film lihtsalt kiiremini mängima pandud, on ka heli 4% kõrgem ja seega moonutatud...

Tegelikult oli asi lihtsam kui ma arvasin. VirtualDubi stretch-filter venitas audio pikemaks ja muutis ühtlasi ka pitchi, polnudki vaja eraldi pitch-shift filtrit kasutada. Tulemus - kui originaalsalvestust ja muudetut vaheldumisi mängida, siis hakkavad Mikk Mikiveri, Tõnu Aava jt teles kõlanud oravapoisi-hääletämbrid ikka üsna veidrad tunduma... Joala lauluhääl on ka hoopis teistsugune.

See on tõepoolest huvitav, aga aeglustatud ja madalam heli saab tagasi mingisuguse inimliku kiiruse ja kõla. Kunagi panin oma 1. regiooni "Star Wars I" DVD käima kui sama film telekast tuli. Sama ka seal - Liam Neesoni hääl oli telekas (ja seega ilmselt ka Pal DVD-l) ikka äärmiselt plekine ja kõrge, ilma mingi ruumilise madala komponendita. Samas, kunagi võrdlesin "Spider-Man 2" treilereid DVD-l ja vene ajakirja "Total DVD" boonusdiskil ja viimasel oli küll täiesti korralik pitch-korrektsioon tehtud, kõla oli täpselt sama.

Comments?

PS: tegelt on see ikka veider, kuidas vanasti filmi tehti. "Verekivis" on kõrvalosas Hans Kaldoja. Tema hääl tuleb aga... Evald Hermakülalt. Samas teeb Kaldoja ise peaosalise häält... Ja Tallinna vaba kodaniku hääl on ilmselt Aare Laanemetsalt. Vähemalt mõnes stseenis tundub nii. Täielik segapudru...

Muudetud Ivar on 24 juuni 2007,17:27

--------------
www.utv.ee/~ivar/dvd
Back to top
PROFIIL PM 
kastiauto Offline
Liige

Postitatud: 25 juuni 2007,13:32 TSITEERI

http://www.free-codecs.com/download/BeLight.htm
http://forum.doom9.org/showthread.php?t=85566

See program oskab kodeerimisel audio frame-rate muuta + saad tulemuse ka kohe soovitud formaati.
- jääb hätta sama failitüübiga nt. wav>wav

Muudetud kastiauto on 25 juuni 2007,13:34
Back to top
PROFIIL PM 
leib Offline
Ekspert

Postitatud: 27 juuni 2007,14:36 TSITEERI

Tsiteerin: (Ivar @ 24 juuni 2007,15:22)
Põhiküss ju polegi kaadrisageduse muutmine, hoopis olulisem on heli saamine pildiga klappima. Kusjuures pikkusest ei piisa - kuna tele jaoks videosse võttes on film lihtsalt kiiremini mängima pandud, on ka heli 4% kõrgem ja seega moonutatud...

Ma julgeks väita, et seda 4% erinevust tajuvad ainult absoluutse kuulmisega kodanikud.
Kas siin ei ole tegu lihtsalt soovitud mõtlemisega, nagu hirmkalliste audiokaablite jms. füüsikaseadustega mittepõhjendatava jama korral.
Back to top
PROFIIL PM 
sebastian Offline
Liige

Postitatud: 01 juul 2007,18:17 TSITEERI

Täitsa nõus leib kirjutatuga.

Teine asi see, kui hästi oskab VirtulDub strech/pitchi üldse teha. Kas mitte hea tulemuse saavutamiseks ei pea faili enne töötlust 24-bit konvertima ja siis tagasi? DVD heli teatavasti 48kHz/16bit.

Muudetud sebastian on 01 juul 2007,18:18
Back to top
PROFIIL PM 
Ivar Offline
Ekspert

Postitatud: 04 juul 2007,19:21 TSITEERI

Ma ei usu, et mul on absoluutne kuulmine, aga mina küll kuulen erinevust. Muidugi, kui võrdlust kõrval pole, on see keeruline ja selle peale tavaliselt ei mõtlegi. Samas olen korduvalt lugenud rahulolematutest, kes näiteks peale kolimist USAst Austraaliasse ei suuda oma lemmiknäitlejate Pal-hääli taluda. Sama olevat South Parkiga, mille Pal-versiooni kiirus häirivat ameeriklasi.

Minu arusaamise kohaselt on tämbrivahet lihtsam tajuda kui kiiruse erinevust. Samas, kui võtta näiteks tavaline kolmeminutine popplugu, mille pikkuseks ca 200 sekundit, siis tema pikkus Pal filmis kõlades on ju koguni 8 sekundit erinev! Ja seda juba kolme minutiga. See ON ikka väga suur vahe.

Keda huvitab, siis võtsin mõlemast "Verekivi" variandist mõned audioklipid. Täpsemalt on neid 6, kahekaupa kokku monteeritud kolmeks mp3 failiks. Keda huvitab, siis jätan nendega zip-faili (731 k) paariks päevaks siia:
http://alex.utv.ee/~ivar/verekivi/
Soovitav on neid siis ükshaaval Repeat-re˛iimis kuulata.
Kui keegi leiab parema ja pikemaajalise paiga, võib vabalt selle ka kusagile mujale üles panna ja lingi siia lisada.
Üks klipp sisaldab paari dialoogilauset ja kaks muusikakatkeid. Kes kuulata viitsib, võiks oma muljeid jagada...
:)

Muudetud Ivar on 04 juul 2007,19:26

--------------
www.utv.ee/~ivar/dvd
Back to top
PROFIIL PM 
MozMan Offline
Ekspert

Postitatud: 05 juul 2007,14:33 TSITEERI

Dialoogis (1.mp3) minu kõrv küll mingit vahet ei tabanud, 2 & 3 seevastu oli vahe selgelt märgatav.

Teine pool failist oli see n.ö. õige kiirus? Igatahes tundus minu PAL süsteemist rikutud kõrvale faili esimene ots loomulikum kui viimane.  :O

--------------
* "kui tootel märge Made in Europe, siis suure tõenäosusega Poola toode ja kvaliteet kehvem kui kohaliku külasepa soorauast tehtud asjadel"
* (mitteproff) Postitatud: 28 aprill 2004,10:01
Back to top
PROFIIL PM 
5 replies since 24 juuni 2007,15:22 < Eelmine | Järgmine >

[ Jälgi teema arengut :: Saada e-mailiga :: Prindi ]

vasta uus teema

Quick Reply: Pal-i avi 24-ks kaadriks sekundis?
iB Code nupud
Postitad kasutajana:
Guest
Do you wish to enable your signature for this post?
Do you wish to enable emoticons for this post?
Track this topic
View All Emoticons
View iB Code