DVD Maailm

» Tere külaline
[ Sisene :: Registreeri ]

[ Jälgi teema arengut :: Saada e-mailiga :: Prindi ]

vasta uus teema
Teema: Eesti Post ülbitseb, Eeltäidetud tollideklar läks kallimaks< Eelmine | Järgmine >
Liromeno Offline
Ekspert

Grupp: Registreerunud
Postitatud: 15 sept 2007,11:34 TSITEERI

Viimase tollimaksudega koormatud pakiteatise teenustasuks oli märgitud 100 EEK, mis väikese Amazoni paki ja 110-kroonise tollimaksu puhul on ikka liig mis liig.

Selgub, et eesti posti tolliformaalsuste teenuste hinnad muudeti 01.09.2007 nii, et senise 59 krooni asemel on "Eraisiku kinkesaadetis (45 kuni 350 EUR)" teenustasuga 75 krooni ning "Kommertssaadetis" teenustasuga 100 krooni.

"Teenuse" uut kvaliteeti iseloomustab hästi asjaolu, et pakiteade viidi VALELE AADRESSILE (sain teatise täna kätte, sest juhuslikult elab seal minu tuttav!!!) ja paki lubatud hoiuaega on vähendatud ÜHELE NÄDALALE, et siis hoidmise eest raha juurde küsida...

Muudetud Liromeno on 15 sept 2007,11:35
Back to top
PROFIIL PM WEB 
Ivar Offline
Ekspert

Postitatud: 16 sept 2007,01:12 TSITEERI

Kuradi nõme teema, mul just raamatupakk kohale jõudmas...

Ma tahaks tegelikult teada, mis alusel post teeb üldse tolli tööd? On neil selleks kvalifikatsioon ja õigus ja volitused?

Kui ikka inimesed hakkaks massiliselt loobuma nendest nn. eeltäidetud deklaratsioonidest ja neid tollis ise täitma, küll siis tekiks topelttöö tõttu ka tollipoolset rahulolematust.

Sest ega ju hinnatõus sellega jää. Varsti on postipaki (mis sisaldab näiteks meeletut kommertssaadetist - ühte-kahte raamatut - tollipaberite eeltäitmiskulu näiteks 500 krooni. Miks mitte? Sel pole ju nagunii mingit loogilist kulupõhist põhjendust taga, miks just 100.

Kui see loll idee välja mõeldi, oli võimalus deklaratsiooni täitmisest keelduda. Aga see on suhteliselt saatanlik süsteem, mis eeldab, et inimene jookseks paberitega tolli ja postkontori vahet üsna mitu korda, kusjuures ühel hetkel seegi avaldus enam lihtsalt ei kehtinud.

Keegi ajakirjanik võiks seda teemat uurida. Valik küsimusi:
* Miks toll seda enam ise ei tee? Mida toll ÜLDSE sel juhul teeb? Eraisikutega nad järelikult ei tegele, tööjõudu peaks ju hoopis vähem vaja olema?
* Mis volitused ja kvalifikatsioon on postil teha Maksu- ja Tolliameti tööd? Mismoodi post äkki nii targaks sai, et vajadus tolliinimeste töö järgi kadus?
* Miks üldse ei tohi eesti inimene osta EU-välismaalt asju rohkema kui praeguse summa eest? Kust see number?
* Miks tehakse deklaratsioon eeltäidetuna, ilma inimese käest küsimata, kas ta seda üldse soovib? Nii võib Post ju mulle ka, ma ei tea, "Kesknädala" eeltellida ja see jääkski mulle otsekorraldusega käima kui ma seda ei annuleeri?!?
* Mis maks see "teenustasu" üldse on? Kes kehtestab Eesti Vabariigis maksud?
* Mis teenus see tollideklaratsiooni eeltäitmine on? Miks mulle osutatakse teenust, mida ma pole soovinud kasutada? Teenus peaks ju olema vabatahtlik ja mitte mafioosne sunnivõte?

Põhiline järeldus on muidugi see, et tuleb posti, tolli ja Eesti Riiki petta kuidas vähegi võimalik. Kui riigifirma varastab minu taskust, siis tuleb samaga vastata. Kel võimalik, kõik seesugused postisaadetised kogu täiega kuludesse.

Üldiselt on see tollivärk ja praegune postiga kahasse tehtav töökorraldus üdini nõme. Suvel vedeles mul postipakk mingi kümmekond päeva tollis, enne kui ma sellel lõpuks kätte sain, sellest mingi pea nädalajagu peale tollile arve saatmist. Ehk siis - vanasti oleks paki saabudes tulnud tollist postkasti teade, oleksin läinud kohale, täitnud paberid ja saanud paki, kusjuures seda paar päeva peale paki Eestisse saabumist, vahel juba nädal peale postitust. Nüüd, ma ei tea, lisandub sellele vähemalt nädalajagu peävi kui pakk lihtsalt vedeleb Eestis.

Kuigi mõnes mõttes on postitöötajatest kahju...

Ma ju elan selle 100 krooni üle, nagu me kõik. Aga pagan küll, asi on põhimõtteline. Hakka või ise tegutesema. Õiguskantsleri arvamust tahaks kasvõi kuulda... ja seda ON võimalik kuulda. :) Mul kolleeg küsis midagi vist teemal, et isadele ei maksta lapsetoetust ja sai vist koguni paar vastust...

--------------
www.utv.ee/~ivar/dvd
Back to top
PROFIIL PM 
Diamond Dog Offline
Ekspert

Postitatud: 16 sept 2007,18:07 TSITEERI

Tsiteerin: (Ivar @ 16 sept 2007,01:12)
Keegi ajakirjanik võiks seda teemat uurida. Valik küsimusi:
* Miks toll seda enam ise ei tee? Mida toll ÜLDSE sel juhul teeb? Eraisikutega nad järelikult ei tegele, tööjõudu peaks ju hoopis vähem vaja olema?
* Mis volitused ja kvalifikatsioon on postil teha Maksu- ja Tolliameti tööd? Mismoodi post äkki nii targaks sai, et vajadus tolliinimeste töö järgi kadus?
* Miks üldse ei tohi eesti inimene osta EU-välismaalt asju rohkema kui praeguse summa eest? Kust see number?
* Miks tehakse deklaratsioon eeltäidetuna, ilma inimese käest küsimata, kas ta seda üldse soovib? Nii võib Post ju mulle ka, ma ei tea, "Kesknädala" eeltellida ja see jääkski mulle otsekorraldusega käima kui ma seda ei annuleeri?!?
* Mis maks see "teenustasu" üldse on? Kes kehtestab Eesti Vabariigis maksud?
* Mis teenus see tollideklaratsiooni eeltäitmine on? Miks mulle osutatakse teenust, mida ma pole soovinud kasutada? Teenus peaks ju olema vabatahtlik ja mitte mafioosne sunnivõte?

Põhiline järeldus on muidugi see, et tuleb posti, tolli ja Eesti Riiki petta kuidas vähegi võimalik. Kui riigifirma varastab minu taskust, siis tuleb samaga vastata. Kel võimalik, kõik seesugused postisaadetised kogu täiega kuludesse.

Üldiselt on see tollivärk ja praegune postiga kahasse tehtav töökorraldus üdini nõme. Suvel vedeles mul postipakk mingi kümmekond päeva tollis, enne kui ma sellel lõpuks kätte sain, sellest mingi pea nädalajagu peale tollile arve saatmist. Ehk siis - vanasti oleks paki saabudes tulnud tollist postkasti teade, oleksin läinud kohale, täitnud paberid ja saanud paki, kusjuures seda paar päeva peale paki Eestisse saabumist, vahel juba nädal peale postitust. Nüüd, ma ei tea, lisandub sellele vähemalt nädalajagu peävi kui pakk lihtsalt vedeleb Eestis.

Kuigi mõnes mõttes on postitöötajatest kahju...

Ma ju elan selle 100 krooni üle, nagu me kõik. Aga pagan küll, asi on põhimõtteline. Hakka või ise tegutesema. Õiguskantsleri arvamust tahaks kasvõi kuulda... ja seda ON võimalik kuulda. :) Mul kolleeg küsis midagi vist teemal, et isadele ei maksta lapsetoetust ja sai vist koguni paar vastust...

Mõned vastused.

Ilma igasuguse uurimistööta, ja ma olen ja ajakirjanik ka, btw.

Postipakkide kättesaamise korra kehtestab valitsus.

Praeguse korra kohaselt täidab kõik välismaalt saabunud postipakiga seotud tolliformaalsused postiasutus. Ehk siis sai Eesti Post volitused valitsuselt ja seetõttu ei tee seda tööd enam ka maksu- ja tolliamet.

Tollieeskirjad peaksid olema EL-is ühised, st nendega on paika pandud ka maksu alla mineva postisaadetise väärtus.

Toll tegeleb väga mitmesuguste asjadega, nagu kütuse-, alkoholi- ja tubaaktsiisi maksmisest kinnipidamine, kontroll piiridel jne.

Ma isiklikult arvan, et postipakkide tolli alt ära viimine oli  mõistlik. Praegusel juhul maksab sellega tegelemise kinni konkreetne inimene, kes seda teenust kasutab. Kui see oli tolli käes, maksid selle eest kaudselt ka need, kes teenust ei kasutanud (st iniemsed, kes ei tellinud väljastpoolt EL-i pakke).

Eesti inimene TOHIB osta kaupu rohkem kui praeguse summa eest. Ainult et selle eest tuleb siis ka tolli maksta.

Teenustasu EI OLE maks.

Makse kehtestavad Eestis valitsus ja riigikogu.

Ja ma ei oleks siiski nii emotsionaalne ning ei nimetaks maksude korjamist riigipoolseks varastamiseks. Lõppude lõpuks on saad sa peaaegu kõike osta ka Euroopa poodidest. Ja kui sa ei saa elada ilma R1 spetseditsioonita, siis ole valmis selle eest maksma. Miks peaks inimese kirgede rahuldamine odav olema?

Muudetud Diamond Dog on 16 sept 2007,18:41
Back to top
PROFIIL PM 
Liromeno Offline
Ekspert

Postitatud: 16 sept 2007,23:04 TSITEERI

Tsiteerin: (Diamond Dog @ 16 sept 2007,18:07)
Ma isiklikult arvan, et postipakkide tolli alt ära viimine oli  mõistlik. Praegusel juhul maksab sellega tegelemise kinni konkreetne inimene, kes seda teenust kasutab. Kui see oli tolli käes, maksid selle eest kaudselt ka need, kes teenust ei kasutanud (st iniemsed, kes ei tellinud väljastpoolt EL-i pakke).

/---/

Teenustasu EI OLE maks.

Eks igaühel oma arvamus, aga ma juhin tähelepanu veel mõnele olulisele aspektile:

esiteks ei saa maksude tasumist muuta tasuliseks teenuseks ja kodanik ei tohiks sellist "head tava" aktsepteerida. Eesti Post võib eeltäidetud deklareid vorpida palju tahab, kuid seda deklarit ei pea kasutama ja ma soovitan kõigil see 100 krooni näiteks heategevuseks annetada, kuid minge ja makske riigimaksud otse tolli- ja maksuametile, mitte eesti posti kaudu ja "teenusena".

teiseks on tollivormistuse korraldamine, vastav asjajamine ja valmisolek kodaniku teenindamiseks mõnes mõttes kolmekordselt kinni makstud. Pakkidelt kogutav käibemaks katab läbi riigieelarve ilmselt Tolli- ja Maksuameti vastavad kulud (1) ning kogutud EU tollimaksudest 25% jääb liikmesriigile vastava maksu kogumise administreerimise korraldamiseks (2). Lisandub teenustasu Eesti Postile (3).
Ma teen vahepeal ühe lihtsustatud arvutuse (ma tean, et see ei ole objektiivne, kuid katsun üldistada maksumaksja vaatevinklisse SLÕhtulehe stiilis ;-)) - EMTA ülalpidamine maksab ca 675 miljonit aastas ning isegi kui arvestada EMTA tegevuseks ainult impordi haldamist (39,3 mld 2006. a) saame selle tegevuse maksumuseks riigile 1,7% kauba väärtusest. EMTAl on veel muud ülesanded (riigimaksude kogumine jne jne), ehk see kulumäär tuleb veelgi väiksem... Lihtsustatult võiks väita, et 1000-kroonise paki tolliprotseduuri omahind maksumaksjale jääb alla 17 krooni. Post läheneb siin deklaranditeenuse hinnakujundusele ilmselt vastupidiselt mõõdetavate kulude järgi - infosüsteem+ladu+transport+tädi leti taga+kontor+juhtkond+maksud+kasum. Kokkuhoiu asemel on tulemuseks dubleerimine ja kodaniku vääramatu rahulolematus, et ta peab riigi poolt "delegeeritud" funktsiooni veel ühe korra kinni maksma. St esimene kord läbi EMTA eelarve (riigi+EU eelarvest) (sest EMTA peab nagunii säilitama suutlikkuse deklarid-maksud vastu võtta, näiteks Pallastis, lennujaamas jne ning siin olulist kokkuhoiukohta ei ole) ja teist korda veel läbi Eesti Posti teenustasu.

Mulle põhimõtteliselt ei meeldi, et ma pean ühe ja sama funktsiooni jaoks kahte süsteemi rahastama ning kuna maksude kogumist ei saa minu hinnangul riik üle anda ja tasuliseks teenuseks muuta, siis eelistan ma et tolliformaalsustega tegeleb EMTA ja Eesti Posti teenus konkureerib teiste maaklerfirmadega.

PS Ma ei imestaks kui postikanad millalgi peale "kogemuste vahetamist" avastavad, et teenus on ikka veel liiga odav -
Soomlased ju küsivad samalaadse teenuse eest 32 EURi...
Back to top
PROFIIL PM WEB 
Diamond Dog Offline
Ekspert

Postitatud: 17 sept 2007,00:54 TSITEERI

Sa ajad lootusetult segamini kaks täiesti erinevat asja. Üks neist on kaup tema füüsilisel kujul (antud juhul siis see, mis pakis on) ja teine on teenus ehk see, et sa saad paki koos täidetud paberitega kätte. Maksud, nagu teada, on sama pääsmatud kui surm. Teenustasu, nagu sa ise kirjutasid, seda maksma ei pea, võid ise tollipabereid ajada. Ehk - tegemist on kahe täiesti erineva asjaga.

Maksude mõte on selles, et saada kätte raha, mis riigil (või siis EL-il) jääb saamata tänu sellele, et sa ostad kaupa piiri tagant. Ehk annab tööd ja leiba teise riigi elanikele.

Ma toon näiteks alkoholi. Kui ei oleks piiranguid, sureksid Eesti kohalikud tootjad kõik kiiresti välja, sest suur osa kärakast toodaks tuima näoga sisse Venemaalt, Ukrainast või Valgevenest ehk riikidest, kus tootmiskulud on madalamad. Eesti riigile oleks see äärmiselt karm laks, sest lisaks töökohtadele jääks saamata paar miljardit turistidelt. Sama kehtib kõigi muude kaupade suhtes.

Teenustasu on aga hoopis teine asi. Sa maksad selle eest, et keegi ajab sinu eest mingid asjad ära. Aga see ei ole kohustuslik. Kahtlemata on Eesti Posti praegune hinnatõus protsentuaalselt suht karm laks, ei vaidle vastu. Ent kui eeldada, et paki kättesaamisele tollist kulub kaks tundi (sõit kohale, sebimine ja paberimäärimine kohapeal ja tagasisõit) ning sa säästad sedasi 100 krooni, teeb see tunnihinnaks 50 krooni. Kui kõrgelt sina oma tundi hindad?

Veelkord: sul on valida: kas maksad teenustasu või täidad ise paberid. Viimasel juhul säästad raha, aga kaotad aega.

Ja et vältida arusaamatusi: ma ei ole kuidagi seotud ei EMTA, EP, eurostruktuuride ega mõne muu sarnase struktuuriga. Ja ma ei taha õigustada EP hinnatõusu.

Ainult et see hala hinnatõusu üle on IMHO (sorry, kui kedagi solvasin) tüüpiline Eesti netikommetaarium: tahaks rohkem palka, aga nii, et kaupade või teenuste eest rohkem maksma ei pea. Need kaks asja aga paraku välistavad teineteist.
Back to top
PROFIIL PM 
Liromeno Offline
Ekspert

Postitatud: 17 sept 2007,02:55 TSITEERI

Eee... ma käsitlen ikka ja ainult seda va teenuse hinna küsimust ja kaup on kaup.
Maksumäärad ja -limiidid on poliitika, käibemaksusid ja aktsiise ma üldse ei vaidlusta samas kui EU tollimaksu mõttekus on nagu on - teadupärast kulub EU tollimaks EU institustioonide ülalpidamiseks (EU omatulu) ning isegi DVD-tüüpi muu kauba taseme 2,625% netost koguneb kokkuvõttes palju raha selle heaks, et tüübid
saaksid n Brüsseli ja Strasbourgi vahet pendeldada. See selleks.

Kuidas võtta...

Igaüks hindab, kas talle on soodsam kasutada Eesti Posti deklariteenust või käia EMTA büroost läbi. Ei viitsi pikalt majandusküsimustes filosofeerida, aga Eesti Postile 100 krooni maksmiseks tuleb see summa esmalt teenida ja siis peaks see netos üle jääma - kui ma teeniksin 50 krooni tunnis ja peaksin n kord nädalas sellise teenustasu maksma, tähendab see, et Eesti Posti kaudu maksude tasumine võtab 5% netosissetulekust. Või siis mõistlik on arvestada ka, et iga 2 lisatunni töö omahinnas sisaldub ka töövõime ja selle säilitamine, tervis, tööks vajalik energia jms + maksud. FIE puhul võib 100 krooni teenimiseks kuluda vähemalt 250 krooni jne. Ja kui on raha üle, saab osta mugavust :-)

Üldjuhul on ikka nii, et kui tahad rohkem teenida, pead looma rohkem lisaväärtust (ei kehti riigikogu liikmete jt indekseeritud palkade puhul). Kaupade ja teenuste hinnatõusul on ootuspärane  nõuda samasugust seost hinna-kvaliteedi osas (n autod on kallimad aga turvalisemad/mugavamad vms) või nõudluse-pakkumise osas (n maavarad). Loogiliselt võiks siis Eesti Posti teenus kallineda kui see muutub kliendile kiiremaks või mugavamaks - ei, üle interneti ja digiallkirjaga ei saa deklarit teha, paki ukseni toomine ei ole hinna sees, SMS-iga mingit infi ei tule, postkontorid ei ole kauem lahti ja Eestisse saabunud pakkide haldamine võtab ikka sama kaua aega. Sideamet võiks ka omalt poolt arvutada, kuidas tekkis 70%-ne hinnatõus? Hmmm...

Eesti Posti või misiganes muu ettevõtte klient ei peaks olema lammas ja vaikides aktsepteerima iga suvalist hinnatõusu. Olulise turujõuga firmad paraku turuloogikale ei taha alluda ning kogetud kombinatsioon olulisest hinnatõusust ja samaaegsest teenuse olulisest halvenemisest ei ole mulle kliendina vastuvõetav.

Aga "hala" point on siiski selles, et miks pean mina või keegi teine taluma maffialikku nurkasurumist -
"otsi teatist maa alt ja maa pealt ehk vaata ise, kuidas teada saad, et pakk on kohal" +
"ah et said teada, et pakk ootab - okei, sul on 5 tööpäeva aega, et maksta meie nõutud tasu" +
"kui teenustasu ei taha maksta, siis tutvu Lasnamäega" +
"kui meie määratud ajaks postkontorisse ei tule ja tahad ikka pakki kätte saada, siis pead seda eraldi paluma ja meile veel hoidmise eest maksma" +
"kui ei toimeta meie tingimustel, siis jääd pakist üldse ilma!!!"
Back to top
PROFIIL PM WEB 
Ivar Offline
Ekspert

Postitatud: 17 sept 2007,03:04 TSITEERI

Mõttetu vaidlus, iseenesest. Kuigi thread teretulnud - ei tule hinnatõus enam postkasti ees seistes üllatusena.

Siiski:
Tsiteerin:
Ja ma ei oleks siiski nii emotsionaalne ning ei nimetaks maksude korjamist riigipoolseks varastamiseks.
Ma oma-arust ei nimetanud varastamiseks mitte maksukogumist vaid seda, et juba riigieelarvest kinnimakstud töö eest küsitakse täiesti arusaamatul põhjusel veel lisaraha. Mulle meeldiks ka oma sama töö eest mitu korda palka saada, aga miskipärast ei saa.

Tsiteerin:
Lõppude lõpuks on saad sa peaaegu kõike osta ka Euroopa poodidest.
Ega ikka ei saa küll. Ja minu puhul ei puutu DVD-d üldse antud teemasse. Mida ma ostan ja miks, ei ole kellegi asi.

Tsiteerin:
Ja kui sa ei saa elada ilma R1 spetseditsioonita, siis ole valmis selle eest maksma.
Ja maksangi, kui vaja ka makse.

Tsiteerin:
Miks peaks inimese kirgede rahuldamine odav olema?
Ega ei peagi. Aga ma ei näe põhjust, miks ma oleks näiteks pidanud laupäeval ostma Helsingist vastilmunud raamatu 20+ euro eest , kui see on mul USAst eeltellitud $12.57-ga. Kiirus ei olnud antud hetkel eriti määrav argument. Ma ei saa suurt midagi tasuta või kingiks, MA OSTAN NEED ÕIGLASE HINNA EEST AUTORILT VÕI MÜÜJALT, kustahes see autor või müüja ka oleks. Maksta mingile mõttetule vahendajale mitmekordset hinda on absurd, selle kire rahuldamise jätaks teistele.

Tsiteerin:
Veelkord: sul on valida: kas maksad teenustasu või täidad ise paberid. Viimasel juhul säästad raha, aga kaotad aega.
Aga ei ole ju valida, selles asi ongi! Kogu see isetäitmise protseduur on tehtud äärmiselt tülikaks, ajakulukaks ja klienti otseselt solvavaks. Ma olen nõus, et väljaspool Tallinna elades oleks tolliga jamamine ilge pain in the ass. Olen isegi aastate eest ainult selleks Rakveresse sõitnud ja mööda linna töllerdanud. Aga see peaks olema valik, mitte sisuliselt sundseis.

Tsiteerin:
Sa ajad lootusetult segamini kaks täiesti erinevat asja. Üks neist on kaup [...] Teenustasu on aga hoopis teine asi. Sa maksad selle eest, et keegi ajab sinu eest mingid asjad ära.
Ei ajanud Liromeno midagi segamini. Deklaratsioonide koostamine on tolli töö ja ta saab selleks riigieelarvest raha. Mida seal veel juurde maksta on? Mis vahet seal on, kas töötaja täidab deklaratsiooni nii, et ma istun kõrval (toll) või ei (post)? See ei ole minu mure, et post tahab teise riigiettevõtte tööd teha. Küsigu siis tollilt raha! Ja jutt et "sina saad paki, aga meie kõik peame maksma" on Reformierakonna "õhukese riigi" pläma meenutav demagoogia. Seda enam, et raha töö tegemiseks makstakse nagunii. Siis võib ju sotsiaalmaksu ka süüdistada? Isiklikult pole vast sajandikkugi sellest teenusena tagasi saanud.

Jutt, et "eeltäitmine" hoiab kokku kliendi aega, on ka täielik jama. Kui vanasti sai paki tollist ise kohale minnes paar päeva peale selle Eestisse jõudmist kätte, siis nüüd on see aeg kordades pikem. Augustis sain näiteks 7ndal USAs postitatud ja 17.aug siia jõudnud paki (kuupäev oli peale soditud) kätte 27ndal - päeval, mil maksunumbritega pakiteade oli postkastis. Kui see on hea süsteem, siis millest selline meeletu venimine? 10 lisapäeva versus tund-poolteist tolliskäigule?

Hala hinnatõusu pärast on tingitud sellest, et esiteks - kahekordistub teenuse hind, mida mina pole kunagi kasutada soovinud ja teiseks - süsteem, kuidas asi EP poolt on vormistatud, on igapidi väärakas. Kodanik peaks ESIMESE ASJANA saama valida, kas ta tahab ise pabereid täita või ei. Sisuliselt teeb ju EP praegu võimalikku topelttööd, eeldades, et klient on lihtsalt alandlikult suvalise lisakulutusega nõus. Ja kui nüüd mõni kangekaelne ei ole (põhjuseks võib olla kasvõi posti poolt valesti täidetud deklaratsioon, mul on sedagi juhtunud), siis on ju keegi teinud hunniku mõttetut tööd? Kusjuures, kui see haige süsteem kehtima hakkas, täitsin tollis avalduse, et soovin edaspidi deklaratsoonid ise täita. Nii oleksin saanud edaspidi pakid kiirelt kätte ja EP poleks pidanud tegema asjatut tööd. Aga miskipärast kaotati see süsteem paari kuu möödudes. Täiesti ülbelt püütakse kliendile pähe istuda.

Ma olen ikkagi lisaks ka seisukohal, et (kogu EU?) tollivaba määr on liiga madal. Paarisaja krooni eest asju ostnud eraisik ei mõjuta mingit tootjat või vahendajat. Ja kui tõesti on antud objekti ostjaid sedavõrd palju, et mõjutavad, siis on tolles kohalikus äris midagi väga valesti. Lisaks ei korva mingi näiteks 300-kroonise raamatu pealt kogutav maks (5%) kogu aega ja jama, mis kulub paberitega mässamiseks.

(Täiendus eelmisest postituse mõjul - kui EU tolliraha läheb Brüsseli ametnike ülalpidamiseks, siis on selge, et teenuse tegeliku maksumusega pole sel mingit seost.)

Antud juhtum on hea näide monopoolse riigifirma ülbusest. See pole loomulikult kaugelt ainus seesugune näide. Kodanikuühiskonnast pole siinmaal haisugi ning auto- ja mobiiliostuga oma isiklikku nirvaanasse jõudnud umbjoova ja -töötava matsikarjaga võib teha mis aga pähe tuleb.

Muudetud Ivar on 17 sept 2007,03:17

--------------
www.utv.ee/~ivar/dvd
Back to top
PROFIIL PM 
Ivar Offline
Ekspert

Postitatud: 17 sept 2007,03:31 TSITEERI

Tsiteerin: (Diamond Dog @ 17 sept 2007,00:54)
Ma toon näiteks alkoholi. Kui ei oleks piiranguid, sureksid Eesti kohalikud tootjad kõik kiiresti välja, sest suur osa kärakast toodaks tuima näoga sisse Venemaalt, Ukrainast või Valgevenest ehk riikidest, kus tootmiskulud on madalamad. Eesti riigile oleks see äärmiselt karm laks, sest lisaks töökohtadele jääks saamata paar miljardit turistidelt. Sama kehtib kõigi muude kaupade suhtes.

Sa võid tuua näiteks mida iganes, kasvõi alkoholi, mida siia tulevad turistid jooksid jõgedena ka siis, kui see oleks tehtud Venemaal, Ukrainas või Valgevenes.

Jutt pole ju maksudest, need on arusaadavad. Jutt on arusaamatust lisatasust, mis on EP juhtkonna järjekordne tõmblev leiutis.

--------------
www.utv.ee/~ivar/dvd
Back to top
PROFIIL PM 
Diamond Dog Offline
Ekspert

Postitatud: 17 sept 2007,22:25 TSITEERI

Ivar, esmalt, kui sa vähegi viitsid, tee endale selgeks Euroopa ja USA maksu- ja sotsiaalsüsteemi põhimõttelised erinevused. Ma ei pea silmas mitte maksumäärasid ja protsente, vaid nimelt põhimõtet, millel kumbki süsteem põhineb. Võibolla Sa siis saad aru, mida maksab ja mida ei maksa ühte patta toppida.

Seejärel vaata mõnest targast raamatust järgi, mida tähendab sõna tollimaakler. Edasi võta www.neti.ee rubriik toll ja vaata, palju tegutseb Eestis tollimaakleri teenust pakkuvaid ettevõtteid.

Veelkord, küsimus ei ole maksus, sest see, mdia sa Eesti Postile maksad, ei ole maks.

Valitsuse otsusega osutab Eesti Post ehk riigile kuuluv postiettevõtte tollimaaklerit teenust. See, mida sa maksad, ei ole maks, vaid tollimaakleriteenustasu. Täpselt sama tasu maksavad miljonid ja miljonid tuhanded Eesti, Läti, Soome, Saksa, Prantsusmaa, Nikaraagua, USA jne jne importöörid oma tollimaakleritele. Selleks, et need ajaksid asju vastava riigi tolliametiga juhul, kui impertöör seda ise teha ei taha või ei pea tasuvaks.

Küsimus ei ole selles, kas mingi asi on haige või tõmbelv, vaid selles, et sellest tasust keeldumine on tehtud raskeks ja keeruliseks ning antud juhul ei määra teenuse hinda mitte turg, vaid teenuse ainupakkuja.

Ah jaa. Paar vastust ka. (Ülejäänutele saad ilmselt siis vastuse, kui võtad vaevaks maksustamise põhimõtete erinevusi uurida.)

Tsiteerin:
Sa võid tuua näiteks mida iganes, kasvõi alkoholi, mida siia tulevad turistid jooksid jõgedena ka siis, kui see oleks tehtud Venemaal, Ukrainas või Valgevenes.

Ei jooks. Nad jooksid seda kodus, sest kui selline alkohol jõuab Eestisse, jõuab see ka mujale euroliitu. Põhimõtteliselt on selline olukord Soomes, kus kodanikud joovad kas välismaal või toovad välismaalt toodud alkoholi, joomise tagajärjed jäävad aga kohaliku sotsiaalsüsteemi kanda.

Tsiteerin:
Ja jutt et "sina saad paki, aga meie kõik peame maksma" on Reformierakonna "õhukese riigi" pläma meenutav demagoogia.

Võimalik. Aga sinu
Tsiteerin:
MA OSTAN NEED ÕIGLASE HINNA EEST AUTORILT VÕI MÜÜJALT
on kõige puhtam ultraparempoolne friidmanism, mille kõrval ka pläamtud "õhuke riik" on paks nagu elevandi reis.
Back to top
PROFIIL PM 
priitr Offline
Liige

Postitatud: 10 dets. 2007,10:49 TSITEERI

Kurb küll, aga tuleb välja, et võtan siin sõna ainult vingumiseks. Paraku pole midagi kiidu- ja kõneväärset kusagilt võtta.
Käisin siis kah üle tüki aja paki järel. Selle 100 krooni eest sain ma kirjutada 3x oma nime + isikukoodi + aadressi ja 5(!) allkirja.
Seda kõike selleks, et kätte saada amazon.com dvd gift set, mille karp, nagu selgus avamisel, oli kah kah veel kusagil täiesti katki tehtud - riiulisse seda sellisena pole enam mõtet panna. Seekord siis 750EEK maha visatud.
Äh, tegelikult lihtsalt tuju mõnevõrra tige praegu; ega mul sellest 100EEK + kirjandist kahju poleks, kui kaubagi tervena kätte saaks.
Back to top
PROFIIL PM 
Liromeno Offline
Ekspert

Postitatud: 10 dets. 2007,11:34 TSITEERI

Tsiteerin: (priitr @ 10 dets. 2007,10:49)
amazon.com dvd gift set, mille karp, nagu selgus avamisel, oli kah kah veel kusagil täiesti katki tehtud

Proovi Amazoni kliendituge - mul on endal positiivsed kogemused nii kadunud kui ka rikutud kauba asendamisega, vale saadetise ümbervahetamisega, samuti ostujärgselt toimunud hinnaalanduse hüvitamisega. Oleneb muidugi, milline hindu sinu murega tegeleb ;-)

Kahjuks kujuneb ikka, et alles oma kogemustest teab hiljem ettevaatlikum olla. Muidugi vigast plaati vms ei pruugi kohe märgata, kuid kallimate asjade puhul tasub isegi amazoni saadetistega esmalt veenduda, et paki sisu on terve ning see, mis tellitud. Tjah, näiteks minu postikanad kipuvad lausa solvuma, kui nõuda neilt paki sisu ettenäitamist, enne kui vastuvõtmise kohta allkirja anda... sihuke tsiviliseerituse küsimus.
Back to top
PROFIIL PM WEB 
Liromeno Offline
Ekspert

Postitatud: 05 veeb. 2008,18:42 TSITEERI

Üks soovitus kõigile: vaadake iga kord hoolikalt, mille eest ja kui palju teilt Eesti Post eeltäidetud deklaris raha küsib.

Minu kogemus näitab, et vähegi keerulisema arve menetlemisel teeb EP vigu... ja reeglina enda kasuks. Tegin kokkuvõtte viimase 3 kuu tellimustest ja kokku tuli päris tähelepanuväärne summa...

Niisiis - tänu jõuludele ja sooduspakkumistele tuli alates novembrist Amazon.com-is kokku 12 tellimust, kusjuures tellimuste arvukuse määras eesmärk vältida tollipiiri ületamist (22 EUR). Kui ma nüüd oleksin usaldanud EP töötajate "väljaõpet", "kogemusi", "inglise keele oskust" jne ning tasunud postkontoris 11 pakiteatel nõutud maksud ja EP teenustasud, oleks summa tulnud 2930 kr (1855 maksudeks + 1075 EP teenustasudeks). Mõistagi tuli seetõttu kõik pakid ise deklareerida.

Mis te arvate, kui palju oli tegelikult õigus makse nõuda? Õige vastus... 718 kr! Vahe on seega üle 2200 kr 3 kuu jooksul, mida EP üritas ühelt inimeselt välja petta.
Milles oli asi?
Ühel juhul määrati kauba väärtus koos saatekuluga ja hopsti oligi 22EURi piir u 6 krooniga ületatud...
8 paki puhul ei suutnud EP õigesti arvutada kauba väärtust olukorras, kus Amazon oli kauba müünud kampaaniate (teate küll, need "2 ühe hinnaga", "3 kahe hinnaga" jne) raames, ning deklarite koostajad jätsid arvestamata allahindluse summa, kuigi see oli arvetel selgelt märgitud. Õigupoolest oli ka tollis tükk tegemist, et neile selgeks teha, kuidas ikka hinnasoodustus (asja väiksem väärtus) ei ole sama asi, mis kinkekaart (ettemaks).

No ja kuna 11st koostatud tollideklaratsioonist 8 olid üldse alusetud ja 1 põhjalikult valesti arvutatud, siis ei olnud minu meelest vähimatki vajadust ka ülejäänud 2 paki deklareerimise eest EP-d toetada.

PS Juhul kui kellelgi mõni arve satub mandariini keeles olema... ütleme nii, et "minu kaastunne"...
Back to top
PROFIIL PM WEB 
Ivar Offline
Ekspert

Postitatud: 05 veeb. 2008,22:31 TSITEERI

Liromeno,
tänan postituse eest! Vaatasin üle oma viimatise tollisehkenduse - raamatupaki - paberid ja avastasin huvitavat:

* Pakis oli hulk raamatuid, enamus neist ostetud ca 40% hinnaalandusega
* Raamatupaki väärtus (asjad+post)  - $178.29
* Vahetuskursiks on paberites märgitud 10.8676
* Lahter 45 - Hinnatäpsustus - 748,00 ??
* Lahter 46 - Statistiline väärtus 2686,00 ??
* Maks - 134+100 kr
Ühesõnaga - maks 5% on määratud mitte summast, mis mina maksin, vaid kaanehindade ja postikulude summast, mida nimetatakse "Statistiliseks väärtuseks".
On see loogiline? Nagu poleks. Sel juhul ei peaks ju teoorias mõne poolsajandi vanuse raamatu eest, mille hind Ebays nüüdseks üle $100, üldse midagi maksma?..

Samas, eelmine raamat, mis üksinda tolli läbis (ja mis pärit Amazonist) on arvestatud selle hinnaga, mis ma Amazonile maksin.

Kokkuvõtteks - 1937,58 versus 2686,00, ehk siis 748 lisakrooni, millest maksu määrata. Toetasin siis riiki mingi 38 lisakrooniga. Läks vist hästi... :)
Igatahes tasub tõepoolest enne postiga suhtlemist ka ise asjad kokku arvutada. See, mida ja kuidas nad paberitesse kirjutavad, sõltub ilmselgelt üsna tugevalt kirjutajast ja selle teadmistest, tahtmistest ja viitsimisest. Või on neil tulemuspalk?

Muudetud Ivar on 06 veeb. 2008,13:37

--------------
www.utv.ee/~ivar/dvd
Back to top
PROFIIL PM 
toom Offline
Ekspert

Postitatud: 06 veeb. 2008,09:02 TSITEERI

Loeme käibemaksuseadust:
Tsiteerin:

§ 13. Imporditava kauba maksustatav väärtus

(1) Imporditava kauba maksustatava väärtuse, välja arvatud käesoleva paragrahvi lõigetes 3–6 käsitletud juhtudel, moodustavad ühenduse tolliseadustiku kohane kauba tolliväärtus ja kõik importimisel tasumisele kuuluvad maksud (edaspidi impordimaksud) ning muud kauba sihtkohta toimetamisega seotud kulud, sealhulgas tolliväärtusesse arvamata vahendustasu, pakkimis-, veo- ja kindlustuskulud kuni esimese sihtkohani Eesti territooriumil.

(3) Kui reisija on importinud kaupa üle tollimaksuvaba väärtuselise piirmäära, moodustavad imporditud kauba maksustatava väärtuse selle ostuhind ja kõik impordimaksud. Ostuhinna tõendab reisija maksedokumentide alusel. Kui need puuduvad või toll kahtleb põhjendatult, et deklareeritud väärtus ei vasta tegelikult makstud summale, määrab toll kauba tolliväärtuse teisi ühenduse tolliseadustikus nimetatud tolliväärtuse määramise meetodeid kasutades.

Mina saadaks selle Eesti Posti - vabandage väljendust - perse.

Aga jah, juristid teevad teadupärast seadusi nii, et juristidel oleks neid hiljem võimalik tõlgendada. Kes see loll ikka oma leivast ilma jääda tahab.
Back to top
PROFIIL PM WEB 
sniff01 Offline
Ekspert

Postitatud: 06 veeb. 2008,22:04 TSITEERI

Kuna ise sain ka usast paki, ja puutusin üldse eismene kord selle deklariga kokku (varasemad ebay ostud on seni "puhtalt" tulnud) siis tekkis ? selle kohta, mis kuradi kurssi nad kasutavad.
Kas kommertskurssi või EP päeva kurssi.
Kui deklari kuupäev on 31.01.08 (aktsepteerimise kuupäev) siis EP kurss oli 10,5425 aga mitte Eposti 10,8676??!!
Lihtsalt kaunis kummaline, miks deklaris peaks oelma kommertskurss, kui igast paberites mis EMTAga seotud on vaja kasutada EP päevakurssi??

Paistab, et teen ühe kõne homme EMTAsse lihtsalt selguse mõttes.

Muu koha pealt ei oska karjuda, aga kas olen tõesti valel teel kui saan aru selliselt et maksustatav väärtus koosneb kauba hind+transakulud ELi territooriumile(sihtriiki)+ kindlustus ja muud kulud? Aj jaa, eesti post küsis ka arvet näha, ja deklar on tehtud arve alusel, nii et mingeid moonutusi summades ei tulnud.

Aga saataj firma on kah tore, endal lahter " et kas pakk tuleb kui kingitus" aga tolku sest oli kui kogu mula ja hilisemad USPS paberites pole gifti linnuke vaid Other.

EDIT: tuleb välja et toll teeb oma kursse, mis on ütlemata veider kuna maksuamet (ehk siis sama ameti teine tasku) aktsepteerib valdavalt eesti panga kursse.

Muudetud sniff01 on 07 veeb. 2008,11:17
Back to top
PROFIIL PM 
Inq Offline
Ekspert

Postitatud: 07 veeb. 2008,15:53 TSITEERI

Äkki on abiks selline info, et kui tellida väljaspoolt EU`d ja eraisikult (näiteks Ebay), siis on maksuvaba summa 45 EUR ,kusjuures postikulud ei lähe maksu alla. Kahjuks ei leia hetkel viidet antud infole, aga nii see toimib.

--------------
"Opinions are like assholes - everybody has one"
-Clint Eastwood-
Back to top
PROFIIL PM 
15 replies since 15 sept 2007,11:34 < Eelmine | Järgmine >

[ Jälgi teema arengut :: Saada e-mailiga :: Prindi ]

vasta uus teema

Quick Reply: Eesti Post ülbitseb
iB Code nupud
Postitad kasutajana:
Guest
Do you wish to enable your signature for this post?
Do you wish to enable emoticons for this post?
Track this topic
View All Emoticons
View iB Code