DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Road to Perdition /2. regioon /Universal Studios/

Autor: Kaimar Palts l Kommentaare: 115 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 17. March 2004
.

Viimasel ajal pole Hollywood kuigi palju gangsterifilmide paroodiaid ekraanidele toonud, seda lihtsal põhjusel - pole midagi parodeerida. Kui Mahvia omal ajal kogu sajandi ristiisade pluss nende copycatide materjali pooleteise tunni sisse kokku mätsis ja ikkagi korralikult naerutada ei suutnud, löödi käega, sest Scary Movie-tüüpi paroodiate korjeala on kahtlemata laiem, umbes nagu aborigeenide karjamaa. Kopsakad kassanumbrid julgustavad aga igati vanu situatsioone uues kuues esitama.

Sam Mendes (American Beauty) tegi aga risti vastu kõigile neile, kes klassikalist maffiafilmi seda välja ütlemata surnuks pidasid, kannapöörde. Korjas kokku kaldale uhutud mehe, veteran Newmani, andis Jude Law`le maniaki välimuse ja tegumoe ning tõi kaamera ette uustulnuk Hoechlini, mistõttu lõpuks magus ühepajatoit valmima pidi. Filmi kõvakübara all peitub tegelikult üsna lihtne lugu sellest, kuidas ühes maffiaperekonnas raske tööga leiba teeniv pereisa (Tom Hanks isiklikult) oma teismelise poja (Tyler Hoeclin) enese teadmata mõrtsukatööd pealt nägema sõidutab. Samas hindab maffia ristiisa (Paul Newman) enda armukadedast täiskasvanud pojaraasust (Daniel Craig) enam Hanksi, kelle ta põhimõtteliselt üles kasvatanud on, ning see suhtepundar leiab peagi lahenduse veelgi enamas tinapuistamises, mis viib läbi ülejäänud kahe filmitunni suurema osa tegelaste abikaasadest leseseisusse. Et asi veel igati põhjalik ja magus oleks, siis on kogu krempel ajastu hõngu peegeldavalt pruun, nagu jõupaberisse mässitud ameerika unelm, mille näilise puudumise kompenseerib poliitiliselt igati korrektne ja kurjustsiluv lõpplahendus. Ometi on see inimlikult mõistetav samm, mitte rahvuslik jõuline karjatus nagu juhtub kuulma filmides Pearl Harbor, Behind the Enemy Lines, Air force one ja veel reas patriootilist vaimu kandvais teostes. Kui mässumeelne alternatiivlõppu ihkav seltskond välja arvata, siis loodab tegelikult iga kodanik sisimas, et paha saaks filmi lõpuks oma karistuse, kui vastupidist just kuidagi hästi ära ei põhjendata. RTP-s tegelikult peale Law tegelaskuju puhast kurjust ei esine, ülejäänud teevad oma tegusid inimlike nõrkuste ajel, ikka selleks, et asju kas enda või kellegi teise jaoks paremaks muuta.

Hanks on hea nagu ikka, paraku ei ulatu tema võime karakternäitleja laial võimalusteskaalal eriti kaugele eelmistest tegelaskujudest, ehkki Depp poleks oma piiritust ümberkehastumisvõimest hoolimata antud rolli sobinud. Newman on klassik ja näitlemine on tal veres samapalju kui Säästumarketis käimine ühel eesti soost kodanikul, nii et siit pole ebaõnnestumist oodata. Craigi tegelaskuju on hea, aga vajaks rohkem tegevusruumi ja Jude Law esitab oma maniakaalset fotograafist killerit nii hästi, et hiljem lisadelt tema molu nägemine ikka veel vastikust esile kutsub. Samas taas kord liiga kasinalt liikumisvabadust ja seepärast ka natuke pealiskaudne karakter. Hoechlin saab oma osaga üllatavalt hästi hakkama, arvestades seda, et ikkagi esimene kord tal ja kõisugu silmapimestavat staarisära kogu ümbrus täis. Ja seda, et Jennifer Jason Leigh vaid mõned minutid ekraanil seikleb, ent oma nime siiski tähtsamate osatäitjate eesotsast leiab, seletab ainult see, et ta on üks vähestest naisosalistest.


DVD lisadest suurimat materdamist vajab ehk Making of… dokumentaal, mis võiks käesoleva üle keskmise filmi kohta olla siiski enamat kui kaleidoskoopiline pilt stiilis sigrimigri. Me tegime seda siin ja seal ning õppisime teineteiselt paganama palju. Filmi valmimise kohta ei saa tegelikult suurt midagi teada, küll aga kuuleme kiidulaulu kui hästi see või teine hakkama sai. No kuulge. Meil on filmi vaatamise ajal silmad peas ja tutvustava reklaamklipi oleks kahekümne minuti asemel ka umbes 120 sekundi sisse ära mahutanud. 11 kustutatud stseeni koos Mendesi kommentaaridega ei selgita siiski, mispärast just need välja jäeti, sest kohati oleks need sündmusi paremini tervikuks sidunud arvan ma. Mendesi kommentaar filmile on paraku veel kuulamata, aga seda põhjusel, et esimesel proovikorral lihtsalt silmalau taga imetabasem maailm ootas. Näitlejate biograafiad on täpselt sama kuivad, filmisõbrale taas kord läbinämmutamiseks ja pildigalerii sisaldab lihtsalt rida olulisemaid ja vähemolulisemaid kaadreid filmist. Lisad, mille sisse ära ei upu ja ilma milleta tõenäoliselt üsna palju plaate poelettidele oma teekonna lõppu ootama jääks.


Kohati põnev, kohati stiilne ja isegi kaasaelama kutsuv DVD filmiga RTP on just paras kingitus iseendale kui sul on DVD-kogus spetsiaalne riiul filmidele, mida vaadata kord ühe aasta tagant või isegi harvem.

Kaimar Palts


.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee