DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Wikmani poisid /ETV/

Autor: Ivar l Kommentaare: 360 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 19. February 2004
.

Aasta 1937, Tallinn, Eesti Vabariik. Wikmani Eragümnaasiumis on klassitäis noori mehi haridust omandamas. Lipsudele, teklitele ja pintsakutele vaatamata on tegu tavaliste poistega, kel tihti mõni teine eluaspekt koolitööst olulisem tundub. Ja kuigi saabuv suur sõda ja ajaloopöörded neid mitmesse eri suunda pillutavad, on nad kõik oma koolist saanud kaasa midagi, mis neid eluks ajaks ühendab - nad kõik on Wikmani poisid.

"Wikmani poisid" on teist iseseisvusaega nautiva Eesti riigi avalik-õigusliku telekanali ilmselt suurim teatri-valla ettevõtmine. 12-osalisel seriaalil on pikkust enam kui kuus ja pool tundi, minutites väljendudes pea täpselt 400 minutit. Seriaal põhineb Jaan Krossi samanimelisel romaanil, mis on lugu tema enda kujunemisaastatest sõjaeelse Tallinna Westholmi Gümnaasiumi õppurina.

Ajaloolise loo ekraanile toomine pole kunagi lihtne, seda enam, kui nii tegevuspaiku kui ühevanuseid tegelasi päris suur hulk vaja kokku leida. 1995. aastal valminud seriaalis näebki suurt osa tollal noori ja algajaid näitlejaid, kellest mitmed tänaseks tõsise koha kätte võitnud. Mait Malmsten, Marko Matvere ja Indrek Sammul vääriksid ehk eelkõige ära märkimist, on ju neil ka suurimad rollid kanda. Poiste hulgas kohtab ka tänaseks mõnevõrra muul alal tuntud tegelasi - viiuldaja Tiit Kikas või filmimees Andres Maimik kasvõi, viimane on ka üks seriaali stsenariste. Loomulikult on sari märkimist väärt ka oma "päris" näitlejate poolest - Mikk Mikiver (veel üks MM!), Aarne Üksküla, Kaljo Kiisk, Rudolf Allabert, Maria Klenskaja, Jüri Krjukov ja nii edasi ja nii edasi - seltskond on igati soliidne. On hea, et hetkelise ja kaduva teatrikunsti tegijad nüüdseks veel ühel DVD-l jäädvustatud on.

DVD on oma välimuselt üsna üllatav - see näeb nimelt NEETULT. HEA. VÄLJA. Seepiatoonides, ilma ühegi segava ja maitsetu värvilaiguta kest on papist slipcase, just samalaadne, nagu 1. regiooni "Moulin Rouge", "Fight Club" ja "Amélie". Perfektse tüpograafia ja elegantse musta servaga DVD on teistest kohalikest DVD-dest vaat et mäekõrguselt üle. Nii layout, õigekiri, trükikvaliteet, materjal - kõik on professionaalsed. Kaanefoto pole vast küll kõige paremini õnnestunud ja poeletil on ümbritsev kirju kaup hoopis pilkupüüdvam. Kuid see viimane pole õigupoolest kriitika - kodus kätte võttes on see DVD igati impressiivne. Tõepoolest, esimest korda näen Eesti DVD-d, mille välimuses puudub igasugune kodukootud käpardlus ja mis oma vormistuselt maailma tippudele vaat et üldse alla ei jää.

Ega ta päris ideaalne küll pole. Pika piratismihoiatuse asemel oleks karbi tagaküljel võinud olla pigem paarirealine sisukokkuvõte. Ja kuigi kohalik inimene vaevalt et ühe telesaate DVD-lt muud pilti peale Pal-i 4:3-mastaabi ootab, oleks pildi- ja heliformaadid ning ketta regioon (2 ja 5) võinud siiski ka tagakaanel kirjas olla.

Tõele au andes on nii eesti- kui ingliskeelsed ülevaated ümbrisel täiesti olemas. Kui lahtivolditav osa ümbrisest välja libistada, näeb lisaks üsna adekvaatselt "vanaaegsetele" fotodele ka mõnerealisi sisututvustusi. Üllataval kombel on DVD vahel isegi voldik, milles kirjas nii tegijad, osatäitjad kui kahes keeles ülevaade Jaan Krossist ja romaanist. Kõike seda näeb muidugi alles siis, kui DVD kilest eemaldatud ja seega ilmselt ka ära ostetud, vähem teadlik tarbija peab oma otsuse üsna pimesi tegema. Kuid ka minu arvamus on tegelikult - less is more. Komplekt on ju piisavalt elegantne, andmaks märku, et ka sisu pole ilmselt ülekäe sündinud.

Seriaal on jagatud kahele DVD-le, kummalgi kettal kuus umbes pooletunnist osa. Pilt, nagu arvata võib, on Pal, 4:3, 720x576 ja interlace'itud. Heli on kahekanaline Dolby Digital. Esimese ketta keskmine bitrate on 4,52 Mb/sek. See pole küll palju, kuid ma ei usu eriti, et suurendamine pilti oluliselt parandanud oleks. Igatahes on pilt parem kui kunagi sarja telerist vaadates - mäletan, et algus- ja lõputiitrite font oli eetri läbi äärmiselt halvasti loetav. Siin on olukord tüki arusaadavam, kuigi lõputiitrid kipuvad ikkagi tausta kaduma.

Originaalis oli seriaali heli loomulikult mono, kuid DVD tarbeks kohendas helilooja Sven Grünberg vähemalt muusika stereofooniliseks. Siseinfo kohaselt veetis ta sellega tegeledes stuudios üle 200(!) tunni, mis tekitas kogu projekti finantside eest vastutajatele parasjagu peavalu. Kuid ma arvan, et asi tasus ennast ära. Julgen arvata, et tegu on sellisel tasemel DVD-ga, mis lähiaastatel uut ja paremat väljalaset ei vaja. Ja juba esimese kolme päevaga maha müüdud kuuendik tiraazhi räägib ilmselt samuti sellest, et miinusesse see projekt kokkuvõttes küll ei tohiks jääda.

Teisel kettal on lisaks seeriatele 7-12 ka lisad. Põhiline siin on paarikümneminutine dokfilm, milles saavad sõna nii tegijad, osalised kui Jaan Kross ise. Huvitavaks teeb loo just see, et tegu tänapäevase tagasivaatega seriaali sünniaega - nii osatäitjate vananemine kui nende arvamused omaenda tollasest tasemest on loos päris hästi näha.

Üks antud DVD tõsisemaid saavutusi on tiitrid. Neid on siin koguni kuues keeles - eesti, vene, inglise, saksa, soome, rootsi ja vene. Ka lakoonilised menüüd on samades keeltes dubleeritud. Vähe veel sellest, et nii seriaal kui dokumentaalfilm on tiitritega varustatud - tõlgitud on ka kõik lisamaterjalis leiduvad tekstiküljed! Ja neid pole sugugi vähe. Meeldivalt loetava ja just paraja suurusega fondiga kirja pandud tekstid valgustavad nii sõjaeelse Eesti Vabariigi poliitika- ja kultuurielu (14 eestikeelset lehekülge), Westholmi kooli ajalugu (6), Jaan Krossi (15) ja Eesti Televisiooni (3). Pean ütlema, et sedavõrd kompaktset ja infotihedat Eesti Vabariigi ajaloo lühikokkuvõtet pole mina varem lugema juhtunud. Kõik see kuues keeles on DVD-le vaieldamatu lisaväärtus. Kui midagi juurde soovinuks, siis mõned fotod oleks ehk teksti sekka ka ära kulunud. Ja ehk mõni easter egg. Kuid hea niigi.

Olen näinud üsna mitmete riikide DVD-sid, mõnel neist antud riigi ilmselt kõigi aegade edukaim film. Võin kinnitada, et ei Norra ega Horvaatia pääse oma tootega ETV esik-kettale ligilähedalegi. "Wikmani poisid" on tõepoolest muljetavaldav DVD. Hind on küll esimesel hetkel ehk pisut peletav, kuid kipun arvama, et VHS-kujul oleks 12-osaline seriaal veelgi kallim. Vormistus ja sisu teevad sellest igatahes ühe üsna korraliku esindus-DVD, mille võib ilma igasuguse piinlikkustundeta tuttavale välismaalasele kinkida või omaenda riiulisse teiste spetseditsioonide kõrvale asetada.

Kui mitte sisult, siis vormistuselt on kohaliku DVD latt igatahes päris kõrgele aetud. Oleks kohe huvitav teada, millal ja kes veelgi kobedama kettaga maha saab. Kes teab, ehk taas ETV?...

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee