DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Nukitsamees /Digibox /

Autor: Ivar l Kommentaare: 1634 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 11. August 2003
.

Kes siis "Nukitsameest" ei tea! See ju Oskar Lutsu vaat et kuulsaim lugu surematu "Kevade" kõrval. Natuke kõhe, piisavalt põnev ja talutavalt lühike lastejutt metsakollide juurde sattuvast õest-vennast on kõigile tuttav. Jah, üsna raske on sellest tuntumat kodumaist lasteraamatut leidagi, kui Eno Raua tegemised välja arvata.

Tänasel audio-visuaalsel ajastul muidugi võib karta, et paari aastakümne tagune samanimeline film on lastele vast tuttavamgi kui raamat. Kui karjuvalt õudne tehniline kvaliteet välja arvata, on ju seegi täiesti asine ja annab raamatu mõõdukat kõhedust päris hästi edasi. Tunnen tänapäevani kerget õõva, kui meenutan Toomas Kõrvitsa kileda "Kukerpilli"-häälega laulvat Sulev Nõmmikut...

Noh, film oli igatahes kobe. Kas ka etendus? Sest see DVD, millest
siinkohal juttu, ei sisalda teps mitte legendaarset filmi. Mõnes mõttes on
sellest tõsiselt kahju, on too ju igal juhul väärt DVD-sse raiumist. Samas, võib
vaid ette kujutada tohutut tööd ja raha, mida nii pildi ku heli tänapäevaseks
taastamine nõuaks. Kunagi saab seegi toimuma, usun ma. Seniks aga ajab ka
etendus asja ära.

Tegelikult on teatrietenduste DVD-le jõudmine vähemalt sama tänuväärne toiming. Ma ei tea, kuivõrd Eesti Riik ja tema erinevad institutsioonid üleüldse huvituvad meie teatrites toimuva jäädvustamisest. Vene ajal tundus, et kõik vähegi olulised etendused talletati televisiooni tarbeks ka videolindile. Rääkimata "Teleteatrist", mis on andnud meile kõigile nii mõnegi tõelise pärli, piisab, kui meenutada Vilde-Kerge "Pisuhända". Tänapäeval aga... Teater on ju äärmiselt hetkeline kunst - ühel hetkel on etendus, on elamus... järgmisel on kõik möödas ja järgi parimal juhul mälestus. Minu kui kõrvaltvaataja arusaamise järgi peaks iga teatrijuhi püha kohus olema oma maja etenduste jäädvustamise eest hoolitsemine. Toimub see siis ETV, erakanali (khm, vaevalt küll...), fondi või omaenda vahendite abil. Ma tõepoolest loodan, et seda tehakse. Nagu DVD mu ees laual näitab, on seda vähemalt Estonias
ja vähemalt korra ka proovitud. Tõeliselt tänuväärne tegevus ja ma loodan,
et tulevikus võib poodide ja raamatukogude riiuleil näha tervet hulka sarnaseid salvestusi.

Kuidas siis etendus ka on? Pikkuselt täpselt paras - 65 minutit (mitte sada
nagu karbil kirjas!), mille ilmselt ka püsimatum põnn ära kannatada suudab. Olav Ehala muusika on seejuures hea nagu alati, tundub ka, et seda on mõnevõra rohkem kui filmis. Laulutekstid on Juhan Viidingult ja Leelo Tunglalt, viimase tobedalt ninnunännutavat stiili on õnneks suht' vähe tunda. Näitlejad, nagu ikka sellisel puhul, on täiskasvanud. Kusti ossa on leitud ilmselt teatri kõige vähem karvaste jalgadega noorsolist Jaak Jõekallas, Itit mängib Janne Ševtšenko. Nukitsameheks on vibalik Andres Uutma. See veidi häirib. Muidugi, esietendus oli 30. jaanuaril 1999, videosalvestus aga pärineb 2002. aasta juunikuust. Ju siis on poiss vahepeal tõsiselt pikkusse visanud, ümbrisfotol Ehala kaisus olev tahmane jumbu näeb päris adekvaatne välja. Kui see on ikka sama lapsuke?...

Teiste osalistega on nagu on. Ei saa siingi üle ega ümber võrdlusest filmiga - kui kino Urmas Kibuspuu ja Tõnu Kark olid tõeliselt nürid Mõhk ja Tölpa, siis etenduse Tõnu Kilgas ja Villu Valdma on pigem esimesel võimalusel lõuga sõitvad rullnokad. On see meie aja teadlik peegeldus? Kahtlen. Kuid iseenesest on nad muhedad. Filmis sai näha-kuulda vaat et ainult Äti häält ja ähvardavat saua, Kalju Karaski tegelane kooberdab aga ringi ja kaotab seetõttu suure tüki oma olemusest. Kohatuvõitu on ka Helgi Sallo etendatud Metsamoor. Ita Ever oli filmis ikka tõeliselt jube ja friikis suuregi vaataja üsna välja. Pidevalt näägutav Sallo on aga kui Õnne tänava Alma või suvaline ühistranspordis pobisev vanamutt - tüütu, närve sööv ja täiesti ohutu.

Kokkuvõtteks - etendus on küll korralik muusikal, kuid munasjutulikku ohu- või ajakulutunnet seda vaadates küll ei teki. Kollid on lihtsalt ühed üsna ohtutud metsaprükkarid, kelle saras lapsed vaevalt ühe öö veedavad. Atmosfäärilt on film seega hulga etem ja kaasakiskuvam. Ka on etendusest puudu mitu filmis kõlanud legendaarset dialoogi ("mina kaevasin - mina tassisin" etc.), millest on samuti kahju. Vaadatav on ta aga kõigile vaatamata ja usun, et pisemaid huvilisi köidaks ta kaugelt enam kui ühe vaatamiskorra.

Tegelikult ei jätnud mind seda etendust vaadates vaat et hetkekski maha veider tunne - see siin on ju ideaalne materjal täispikaks joonisfilmiks! Piiratud arv tegelasi, mõned neist grotesksed ja mõned nunnud, konkreetne tegevus ja paik, naljad ja muusika - sellest saaks pisikeste kommertslike kohandustega tõeliselt hea euromultika. Kas just päris Disney mõõtu rahvusvahelise rahaveski, kuid korraliku kinotüki küll. Ehk kunagi?...

DVD välimus on üsna kena. Karbiks on valitud asjandus, mille
CD-analoog kannab nime Digipak ja mida kunagi ohtralt kasutas legendaarne indiefirma 4.a.d. - õhuke avanev pappkest, milles plaati hoidmas plastikust alus. Kujundusel pole ka viga, kuigi esikaane foto pole just suurem asi ja ka fontidega oleks võinud veidi enam vaeva näha.

Pilt on teleril vaadates täiesti talutav. Pea alaliselt on küll probleeme fookuse ja ilmselt vähese valgusega, kuid üldiselt võib pildiga rahule jääda. Vähemalt on ta värviline. Bitrate on madal, umbes kolmandik võimalikust, kuid vaevalt kompressioon pildi hägususes süüdi on.

Heli pool on veidi vastuolulisem. Laulud on salvestatud stuudios ja
kvaliteetsed, kuid ei saa just kinnitada, et osalised ma loopivaid suid
alati päris sünkroonis liigutaks. Siiski, laulude heli on korras. Erinevalt etenduse enda helipildist - on see mikrite või unise helitehniku süü, kuid vahel on laval toimuv dialoog vaevukuuldav. Siingi on tiitrid abiks, kuigi ilmselgelt võiks ju vähemalt eestlane ka nendeta toimuvast aimu saada.

Menüüd ka just ei hiilga. Avalehekülg jagab need kohe kolmeks - eesti, soome ja inglise variandiks, ka tiitrid on samades keeltes. Eesti tiitrite olemasolu on hea ja lausa loomulik, pakkudes võimalust nii laulutekste jälgida kui kasvõi kaasa karaokeda. Piilusin pisut ka inglist, tundub, et tõlge on adekvaatne, kuigi vahel originaalist kuivem ja nüansivaesem.

Samas, informatiivsuselt on menüüde sisu küll nullilähedane. Ei mingeid taustamaterjale, vähe sellest - üheksaks alajaotuseks jagatud peatükimenüü ei sisialda samuti sõnagi selgitavat teksti! Liikuvatele stseenikaadritele vaatamata on absoluutselt arusaamatu, kuhu mingit peatükki klikates sattuma peaks. Siiski tundub, et enamus neist viib järjekordse laululoo algusse. Mis lauludesse puutub, siis katkete asemel oleks nad ju eri menüükülgede taustaks täispikkuseski kõlada võinud? Miks ei oleks tegelikult võinudki kogu soundtrack mõnel lk-l ette mängida? Ruumi ju jatkunuks...

Eelnevale kriitikale vaatamata on "Nukitsamees" siiski üks üsna asine DVD. Suurem osa senisest kohalikust toodangust on olnud sulaselge pettumus, nende taustal pole siinsel kettal häda midagi. Videopildi DVD-le sobivaks muundamine pole tänapäeval mingi probleem, loodetavasti ei jää see etendus formaadil viimaseks. Tänuväärt ettevõtmine igatahes.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee