DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
The Devil's Backbone /Sony Pictures Classics/ Columbia TriStar/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 1. August 2003
.

Hispaania kodusõja lõpuhetked. Kaheteistaastane Carlos (Fernando Tielve) saabub kesk tühermaid kõrguvasse Santa Lucia orbudekodusse ja peab oma ehmatuseks sinna elama jääma. Vähe veel sellest, et uus elu hoopis karmim ja askeetlikum on kui ilmselgelt headest oludest pärit poiss harjunud, probleeme on ka poistekamba liidri Jaime (Iñigo Garcés) ja endisest kasvandikust jõhkravõitu hooldemees Jacintoga (Hispaania naiste lemmik Eduardo Noriega). Selgub ka, et Carlose numbrit 12 kandev voodi kuulus varem poisile nimega Santi, kes salapärasel moel kadunuks jäi ja kes nüüd ohkava kummitusena ringi liigub...

Lähenev lahingtegevus sunnib Vabariiki pooldavat hooldekodu direktrissi Carmenit (Marisa Padres) ja tema aristokraatset abilist Casarest (Federico Luppi) üha enam ühes poistega põgenemisele mõtlema. Abiks selles, nagu ka üldse orbudekodu ülalpidamisel, on Carmeni mehe kindlasse kohta peidetud kullakangid. Kuid need on tõmmanud endale ka kellegi teise tähelepanu...

"El Espinazo del Diablo" (nagu filmil originaalis nimeks)
lavastaja Guillermo Del Toro on tänaseks tehtud mees - on ju tema kontos üks aasta 2002 huvitavamaid hitte, "Blade 2". Samas pole siinne film sugugi paljulubava latiinolavastaja viimane stepping stone teel Hollywoodi. USA-s oli Del Toro selleks ajaks juba olnud - tähelepanuväärne debüüt "Chronos" (1993) tõi talle esimese Hollywoodi "otsa" juba aastate eest. Seepeale sündinud "Mimic" (1997) osutus aga oma kompromissirohkuses kogemusena paljuski pettumuseks, mistõttu oma järgmise filmi võttis Del Toro üles hoopistükis Hispaanias. Ja tegi ilmselt õigesti.

"The Devil's Backbone" on üks igati nutikas kõhedusfilm. Ühest küljest on tegu üsna tavapärase kummituslooga, kus võõrasse paika jäetud poisike kõhedakstegevaga kokku puutudes oma koha eest võitlema peab. Loomulikult ongi "TDB" esmalt stiilne atmosfääriõudukas, kuid ta on ka midagi hoopis rohkemat. Samal ajal on see ka lugu altruismist ja ahnusest, kibestumisest ja kättemaksust, sõjast ja sirgumisest, ebausust ja teadmistest. On igatahes kena, et Hollywoodile võimalust ei antud seda stoorit oma tavapärasesse triviaalsustesse suruda.
Film on tõepoolest mõjus, kusjuures seda nii sisult kui visuaalialt. Erinevalt mõneti sarnastest kassatükkidest "The Others" ja "The Sixth Sense" ei püüta siinse loo lõpus varasemat pea peale pöörata, toimuv on suures osas juba algusest selge. Mis aga ei tähenda üllatuste puudumist, vastupidi - just nagu elus nii võib ka siin nii mõnigi tegelaskuju esmamuljest hoopis erinevaks osutuda.
Oma oluline osa filmis on ka taustaks oleval kodusõjal. Kuigi otseselt ekraanile see suurt ei jõuagi, lasub läheneva rindejoone vari kõigel toimuval. Silmatorkavaim märk on muidugi kesk orbudekodu õue kõrguv lõhkemata lennukipomm, mis paneb kogu filmile pinevuse, ootuse ja hävingueelsuse pitseri. Lisaks leiab ajaloohuviline siit veel hulgaliselt ajastukohaseid pisidetaile, alates eri tegelaste poliitilisele meelsusele viitavast lemmikmuusikast kuni lähenevate frankistide meeleheaks katoliikliku butafooria aukohale tõstmiseni. Korralikule filmile kohaselt toimib "TDB" täiesti ka ilma lisanüansse mõistmata, kuid loomulikult annab sääraste detailide tabamine loole veel jupi juurde.

DVD kuulub Sony diskide sekka, seega peaksid pilt ja heli olema tavapäraselt perfektsed. Suures osas ongi, kuigi pilt on pisut ehk pehmem ja detilivaesem kui viimase aja hittfilmidest harjumuseks saanud. Samas, just selline ta ilmselt originaalis fimilindil ongi. Madala kaliibriga võõrfilmile kohaselt leiab siit ainult Dolby Digital 5.1 hispaaniakeelse originaalheli, loomulikult on aga olemas inglise tiitrid.
Kuigi DVD kaanepilt võiks parem olla ja ketas ise samuti lisakraamist just ei pakata, siis midagi siin siiski leidub. Esmalt kommentaar, milles nii Del Toro kui operaator Guillermo Navarro (ametis ka "Blade 2-s") päris huvitavat latinoaktsendiga juttu ajavad. Igatahes saab siit nii filmist kui mõlema mehe karjäärist päris palju huvitavat teada.
Siis on siin veerandtunnine dokfilm, mis samuti igal juhul vaatamist väärt. Esmakordselt nähtud näod kipuvad ju mõtteis oma osadega samastuma, seda huvitavam on, kuis osatäitjad väljaspool rolle tegelikult välja näevad. Samas saab siin näha päris mitmeid olulisi katkeid ka filmist endast, mistõttu dokfilmi vaatamine tuleb kohe päris kindlasti järelroaks jätta.
Veel leiab DVD-lt viie stseeni võrdlused storyboardidega. Kui need on tõepoolest Del Toro enda joonistatud (teatavasti teenis mees Mehhikos tükk aega leiba meigi-, efektide- ja storyboarditegijana), siis on ta üks paganama hea ja stiilne joonistaja. Ja lõpuks neli treilerit - "Backbone'i" enda omale lisaks Pedro Almodóvari film "All About My Mother", hiinamaine "Not One Less" ja aastast 1960 pärineva eriti kiiksakas "13 Ghosts".

"The Devil's Backbone" on äärmiselt stiilne ja mitmekihiline lugu. Lihtlabaseks õudukaks ei tahaks seda nimetadagi, see film siin on midagi hoopis paremat. Igatahes, kes filmides kõhedat ja stiilset õhustikku hindab, leiab siit kindlasti endale uue lemmiku.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee