DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Serial Experiments Lain /Pioneer/

Autor: Ivar l Kommentaare: 45 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 24. August 2001
.

Väga harva võib sattuda joonisfilmile, mis midagi väga teistmoodi ja erilist olevat tundub. Millest mul äkitselt huvi "Laini" vastu, ei suuda ma isegi taastada, Jaapani multikad ehk animed ei ole just asjad, millest ma ülemäära suures vaimustuses oleksin. Nagu Ameerikaski, on suurem osa sealseid asju konveierseriaalid, mistõttu tasemevahe suurte rahadega kinoekraani jaoks loodu ja nädalast nädalasse jooksvate telesarjade vahel üsna suur kipub olema. Samas on viimastel aastatel USA telemultikate tase nii sisult kui vormilt päris kõvasti tõusnud (Spielbergi produtseeritud asjad ja Bruce Timmi Batmani lood näiteks). Aga Jaapan on siiski ka väga kõva animatsioonimaa ja jääb vaid loota, et sealsed tippfilmid, mida väga raske kätte on saada, ka vähemalt Ameerikas kunagi DVD-le jõuavad.

Serial Experiments Lain: Navi osad 1-4: Weird/Girls/Psyche/Religion
Serial Experiments Lain: Knights osad 5-7: Distortion/Kids/Society

Ühesõnaga, nägin netis selle animeseriaali stiilseid kaanepilte, lugesin arvustusi, laadisin klippe ja otsustasin, et seda asja peab nägema. Tellisin DVDExpressist ja juba kuue päeva pärast olid kaks esimest diski, mis koos sisaldavad tolle 13-osalise seriaali seitset esimest peatükki (ehk "layerit") postkastis. Koos igasugu pudiga, mis moosimiseks pakki pistetud.

Ja tegu on tõepoolest tähelepanuväärse multikaga. Tavapärast animelikku grotesksust ja ülepingutatust siin praktiliselt pole, nii taustamaailm kui tegelased on üsna realistlikult üles joonistatud. Ka mult on tavapärasest hoopis erinev, loo tempo ja tegelaste liikumine meenutab pigem tavafilmi kui animatsiooni.

Samas on see film väga osavalt tehtud. Animatsioon on tegelikult ootamatultki lihtne, sageli on tegelaste liikuma joonistamine suisa montaazhinippide, kaameratöö ja muude visuaalsete detailidega asendatud. Siiski on seda tehtud nii, et asi pigem võidab ja muutub visuaalselt veelgi huvipakkuvamaks.

Lugu on üsna keeruline ja komplitseeritud, seda lühidalt kokku võtta ei olegi nii lihtne. On kaks maailma. Üks on pärismaailm, mis meid ümbritseb. Aga on ka teine, mis eksisteerib arvutites ja virtuaalkogemustes ja mis on täiesti omaette nähtus. Lain, kolmeteistaastane kooliplika, saab e-maili oma päev varem enesetapu teinud klassiõelt ja avastab, et nood kaks maailma on hoopis tihedamalt seotud kui võiks arvata... Kui arvutifriigist isa Lainile koju uue arvuti (navi) muretseb, saab saab ka Lainist võrgumaailmas (wired'is) liikuja. Ja kaks maailma hakkavad aina enam segunema... Päris kobe stoori, millelel iga järgmine "layer" uusi nüansse ja aspekte lisab.

Ketas - nagu öeldud, asub see seriaal neljal diskil. Kõigil on lugu nii jaapani kui inglise keeles, kontseptuaaljooniseid, pisikesi lisaklippe ja hulk infot "Pioneeri" animeketaste-kassettide kohta.
Kui mind miski nende ketaste juures häirib, siis see, et järjest vaadates tuleb üle elada iga 25-minutilise seeria samalaadsed algus- ja lõputiitrid. Tegelikult muidugi saab neist ka üle hüpata. Ka on probleemiks see, et säärase videofilmi vaatamiseks oleks vaja multisüsteemset telerit. Vähemalt dxr3 ei suuda pilti Pal-50ks häirivate interleissidefektideta muuta. Muidugi, arvutiekraani on kõik okei. Nii et looking forward for another two DVD's.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee