DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Saving Private Ryan /DreamWorks/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 24. August 2001
.

Et Steven Spielberg on geenius, ei vaja tõestamist. Keegi teine pole teinud ligilähedaseltki sama palju tõelisi megafilme - tema kontos on nii "E.T.", "Jaws", "Jurassic Park" kui ka loomulikult Indiana Jonesi triloogia. Viimastel aastatel on ta saanud oma rezhissööritalendile ka oscarikujulisi kinnitusi, pea must-valge "Schindler's List" ja "Saving Private Ryan" veensid lõplikult, et massifilmidele lisaks on ta meister ka tõsiseid teemasid puudutama.

See lugu siin keerleb D-Day ehk siis lääne poolt vaadates ilmselt olulisima Teise Maailmasõja sündmuse - Normandia dessandi - ümber. Tom Hanks kehastab kapten Millerit, kelle rühm saab ülesande leida reamees Ryan. Tolle kolm venda on äsja pea samaaegselt lahinguis hukkunud, mistõttu militaarjuhtkond otsustab veel elusoleva kiiremas korras koju tagasi saata. Ootamatul humaansusel on tegelikult lihtne põhjus - analoogne viie venna üheaegne hukkumine on just äsja pressis laialdast vastukaja leidnud.

Sõjafilm seega, imekombel aga mitte eriti lääge selline. Tähelipp loomulikult lehvib, kuid patriotismus jääb siiski mõistlikkuse piiresse. Muidugi, veidi imelik on, et poole sõnagagi ei mainita kusagil ida pool toimuvat suurt heitlust, kuid eks nad ise tea. Ilma venelaste kombeta vastaseid oma meeste laibalademetesse uputada oleks Lääne demokraatia kaitsjail minu meelest siiski hulga raskem olla olnud...

Kui nüüd asja teostuse poolele jõuda, siis on Ryani lugu ainus film, mille ülesvõtmise ja montaazhi võimalikkus kipub minul igatahes üle mõistuse käima, niivõrd realistlik on kõik. Poola päritolu operaator Janusz Kaminski tõestab taas, et on oma ala totaalne tipp. Ka audiopool on peaaegu uskumatu, helid, mida kõikvõimalik laskemoon tekitab, on hoopis teistsugused kui mistahes muus kino- või teleloos. Samas aga on tunne, et just siinne möll kõlab täpselt nii nagu asi päriselt on... Loodan tegelikult, et ei avane võimalust asja isiklikult kunagi kontrollida...

Disk - kuigi mõned Spielbergi asjad on ka varasemast DVD-l saadaval, on see tema esimene megafilm sellel formaadil. Asi on ka vääriliselt teostatud. Kogu film on masterdatud mingisugust uut meetodit - Z-Reality't - kasutades. Ja tõepoolest, pilt on paganama detailirohke küll. Antud diski pilt on enamuse teiste kassafilmide pildist täpselt sama erinev kui sajandialguse plaatkaamera fotod tänapäeva seebikarbi omadest. Kuna mul ei ole Dolby Digitaalset ümbritsusheli millegiga kuulata, siis ei saa ma audio ülimuslikkust isiklikult kinnitada. Siiski on ta neetult impressiivne ka tavastereona ja infarktist just palju puudu ei jää... :-)

Lisamaterjali on tollel mitte-DTS-diskil ka. Spielbergi isiklik videoüleskutse sõjamuuseumit toetama, tegijate biograafiad, pooletunnine dokfilm ja kaks treilerit, mida küll enne läbi vaadata ei soovitaks kui film ise nähtud.

Sõjafilminduse absoluutne ja vaieldamatu tippteos, vähemalt, mis vormistusse puutub.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee