DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Anastasia /20th Century Fox/

Autor: Ivar l Kommentaare: 44 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 25. August 2001
.

"Anastasia" on mullegi kinos meeldiva mulje jätnud kassaeduline multikas, mis ei olegi pärit Di$ney tehasest. Filmi taga on hoopis mees nimega Don Bluth, vana multikala, kes ka näiteks Spielbergi produtseeritud hiirteloo "An American Tail" ekraanidele aitas.

Seekordne Foxi tehtud (ja ühtlasi nende esimene täismõõtu) multifilm räägib muusikaga pikitud loo Vene tsaari järeltulijast, kellel korralikule seebikale kohaselt mälukas ja keda jälitab kuri... ei, mitte surnud Lenin, vaid surnud Rasputin. Üsna moosine stoori, mis siiski vaatamist kannatab. Kuigi, sünnipärase nõukogude inimese jaoks mõjub asi ikka kole ilustatuna küll. Venelaste eluolu on selle filmikest uskudes vaat et idülliläilam kui joodeldavate tirooli põlvpükslaste oma.

Multikate muusika, eriti laulunumbrid, on üsna keerulised asjad. Kui Disney oskab reeglina nood poolkohustuslikud palad lukku üsna orgaaniliselt sisse põimida, on mitmetel teisetel sellega olnud tõsiseid probleeme. Halvim näide vast eestlastegi joonistusoskust sisaldav Warneri analoogne katsetus "Quest for Camelot", mille laululood niigi rabeda stoori täiesti maha tallavad. "Anastasias" aga asi toimib. Eriti õnnestunud on pariisiteemaline laulu- ja tantsunumber, kus nii mõnigi sealne kultuurinägu läbi vilksatab.
Samas on sel filmil ka mitmeid probleeme. Heli näiteks kõlab alati tubaselt, olgu tegelased või kihutavast rongist lumetormi hüppamas. Mult aga...

Kuna filmi tegelased on pea realistlikud inimesed (kui Rasputin ja loomakesed välja arvata), on otsustatud enamus animatsioonist teha nn. "rotoskoopides" - tegevus filmiti näitlejatega üles ja liikumine joonistati neilt filmikaadritelt lihtsalt maha. Nii saavutati küll näiteks perfektsed rõivavoldid, samas aga rikuti vähemalt minu meelest mult päris oluliselt ära...

Erinevus traditsioonilisest multijoonisest paistab eriti selgelt silma asja kaaderhaaval vaadates. Säärases multis lihtsalt EI OLE võtmejooniseid, st. neid pilte, mis animaator esmasena valmis joonistab. Kõige suurem probleem tulebki siit, kunstnikud on jälginud pigem filmitut kui tegelaste tüübilehti, mistõttu näod kohati veidraid vorme võtavad ja suisa "ujuma" kipuvad. Paharetid on tegelikult traditsiooniliselt tehtud, mistõttu need ka oluliselt paremad välja näevad.

Samas on probleeme ka arvutianimatsiooniga. Suur osa selle filmi taustadest (nagu ka praktiliselt kõik liikuvad asjad - tõllad, laevad, autod ja isegi jalgrattad) on pärit arvutist. Asjal on loogiline mõte - lihtsustada joonistmist ja võimaldada kujuteldaval kaameral huvitavamalt liikuda. Kohati toimibki asi perfektselt, kohati mitte. Sest kui vaadates vägisi mõtteke "arvutiga tehtud!" pähe tuleb, ei ole asi korras. Ma tean kompaniid, kelle filme vaadates seda küsimust ilmselt ei kerki...
Samas toimib see lugu joonistatud muusikalina siiski päris hästi, mis ma siin ikka vingun. Eestigi maakaardi nurgas näha ja puha.

Ketas - DVD on kahtlaselt Disney diskide laadis vormistatud. Samasugune valge karp, samasugune fantaasia- ja sisuvaene (loe: tobe) vaheleht... Plaat ise on hoopis kole, potisinine ja valge kirjaga. Venepärane? Võib-olla. Siiski on kettal veidi rohkem leida kui vaid filmi lai- ja täisekraanversioonid. Seal on paar karaokerada, paar treilerit, mõned mosaiigiladumismängud ja kaks filmilugu, milles tegemist ja tegijaid eksponeeritakse. Sealhulgas saavad sõna ka stuudios häälitsenud Meg Ryan, John Cusack, Hank Azaria ja Angela Lansbury. Kurja habemiku hääl Christopher Lloyd sõna ei saa ega nägu ei näita.

Kvaliteedist - kuigi film ju moos, on pilt siiski minu meelest liiga soft ja seebine. Ei saa öelda, et ta oleks ebakvaliteetne, seda mitte. Kuid kuidagi udune tundub asi. Koos eelmainitud multiprobleemidega sobib ta edukalt animatsiooniriiulisse, kuid mitte demo- või õppediskiks.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee