DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
The Jungle Book /Buena Vista/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 25. August 2001
.

Rudyard Kipingi "Dzhungliraamatut" teavad ju kõik siinmaalasedki. Kui mitte selle nime all, siis Mowgly lood on igatahes tuttavad. Nende põhjal ongi tekitatud käesolev 1967. aastal linastunud joonislugu. Viimane, mille loomisel geniaalne Walt Disney ise osaline oli.


Seda filmi kommenteerides tuleb vägisi ette kaks paralleeli. Esimene muidugi just kirjutamishetkel linastuva uue disnikaga "Tarzan" seotud. Stoori ju siin peaaegu sama. Siiski on asi vanemas animaloos väliselt kõvasti teistsugune. Taustad on vanal heal moel maalitud, kusjuures otse loomulikult mitte 3D arvutimudeleile. Ka on filmi ülesehitus tänapäeva mallide kohaselt üsna uimane ja aeglane. Kuigi Disney tippanimatsioonid on üsna ajatud, on siin muudki omas ajas kinni olevat - raisakotkad näiteks meenutavad kahtlaselt biitlilaadseid poppareid, muusikaga markeeritud liikumine ja kõne kõlavad ka praeguses ajas üsna arhailiselt. Samas olevat tegu ühe populaarseima disnikaga, millest mingis mõttes annab tunnistust ka tema arvamine kümne plaatinafilmi sekka.

Teinegi paralleel on ilmne. Ma arvan, et paljud on näinud seitsmekümnendail valminud Nõukogude Mowglimultikat. Minu ajal illustreeriti tolle kaadritega isegi koolilugemikus olnud raamatukatkendit... Ja kui nüüd kristalselt aus olla, siis too vene Mowgli on oma kuulsast sugulasest tegelikult kõvasti-kõvasti coolim. Juba tüübid tolles filmis on palju vingemad, rääkimata siis peategelasest endast, kes Disney loos üldse suureks ei kasvagi. Vähe sellest, ta ei tee kogu filmi jooksul üleüldse midagi! Vaatab ainult pealt, kuidas karu ja ahvid laulavad... Ka on sovjeetse Mowgly atmosfäär hulga võimsam. Näiteks võitlusi punaste koertega Disney loos polegi. Ka on nii madu Kaa kui tiiger Shere Khan vene versioonis hoopis ohtlikumad ja fataalsemad kui nende ameerika analoogid. Disneyl piisab vaid põleva oksa näitamisest, et tiiger filmi lõpuni lohku tõmbaks. Muidugi jääb ta nii ka maha löömata... Ühesõnaga, selles loos ei ole ei peategelast ega tõsist vastast. Tekib küsimus, et mida seal siis üldse on. Seal on kari elevante, kes ennast sõjaväeosaks peavad ja suure tüki filmi oma rividrillidega maha laristavad. Veidral kombel tajun ma loos isegi mõningaid rassistlikke toone. Orangutangist ahvikunn on ju pesueht neeger! Hämmastav, et see asjapulkades paranoiat ei põhjusta...

Disk - nagu Di$neyl tavaks. Pilt hea, kuid see on ka praktiliselt kõik. Okei, heli on kettal nii inglise, prantsuse kui hispaania keeles, kuid sellest on siiski vähe. Kas neid seal siis tõepoolest endid ei huvita, et nende tooted tipptasemel oleksid?!?

Seega - Disney Mowglylugu on ilmetu lõdvavõitu lastekas, kus peategelane vaat et kõrvaltegelaseks trügitud.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee