DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Iron Giant /Warner/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 25. August 2001
.

Ilma udutamiseta asja juurde - see siin on üks kõigi aegade parimaid Ameerika joonisfilme. Ilma naljata. "Raudhiiglane" on rezhissöör Brad Birdi (kes töötanud näiteks ka " Simpsonite" kallal) käe all Warneris sündinud joonislugu, mis lööb üle suurema osa sealmaistest kinomultikatest, sealhulgas ka suurema osa Disney Stuudio toodangust.
Erinevalt enamusest on Warner muidugi multialal juba vana tegija. Bugs Bunny ja teised enam või vähem neurootilised joonisfriigid on peaaegu Disney tegelaste eakaaslased. Samas ei taga pikk kogemus alati kvaliteeti. "The Quest of Camelot" (mida ka eestlased alltöövõtuna joonistasid) oli nii stiililt kui stoorilt üsna ebaõnnestunud asi. See siin aga on absoluutne tase!

Ma ei tahaks siinkohal stoorit ära rääkida, sest see on väga väärt vaatamist ja loodetavasti mingilgi moel tulevikus ka siinmail nähtaval. Lugu on iseenesest lihtne - aastal 1957, mil venelased just esimesena oma "Sputniku" ringlema lasknud, kukub Ameerika rahuliku Rockwelli rannikulinnakese lähedal merre midagi suurt ja kummalist. Pisike poiss Hogarth Hughes (Eli Marienthal) on esimene, kes tolle tundmatu objekti leiab ja kes saab Raudhiiglaseks osutunud sümpaatsest tegelasest endale maailma kõige suurema sõbra. Samas ka suure mure - kuidas varjata leidu lemmikloomagi keelava ema (Jennifer Aniston) ja teiste uudishimulike eest. Seda enam, et salapärase oletatava relva vastu tunneb aina tõsisemat huvi ka sõjaväeluure... Õnneks leiab Hogarth endale abilise, beatnikust supercooli kunstniku ja romulaomaniku Deani (Harry Connick jr.), kes muuhulgas Hiiglasele mõnegi maitsva autosuutäie võimaldab. Kas Hiiglane oli relv või ei, jääb igale vaatajale otsustada. Nii mõnigi joonistankist sai selle igatahes omal nahal selgeks...

Filmi PLUSSID - neid on palju. Siinkohal loen ette mõned neist. Film ei ole muusikal, keegi siin ei laula (hoolega valitud ajastumuusika muidugi kõlab). "Kaameratöö" on vinge. Stoori kannaks tegelikult välja ka tavalise mängufilmina (kuhu hiiglane muidugi trikkidega lisada tuleks). Tegelikult lähebki vaadates meelest, et see ju joonisfilm... Naljad on teravmeelsed ja naljakad ka täiskasvanutele. Tegelaskujud on muhedad, eriti vinge on beatnik Dean, kes on coolim kui Kerouack ja James Dean kokku. Filmis on mõnusaid elemente ja detaile neile nautimiseks, kes tollest ajajärgust enam teavad. Arvutis loodud tegelased, sõidukid ja muud objektid (Raudhiiglane ise näiteks on üleni arvutis loodud) on renderdatud spetsiaalfiltritega, mis erinevuse traditsioonilisel moel üles joonistatud multijoonistest vaat et üldse ära on kaotanud. Seetõttu on siinne kompuuteranimatsioon pea parim, mida näinud olen, erinevus näiteks "Anastasiaga" on nagu öö ja päev. Stoori on väga kõva. Kusjuures treilerid ja reklaamfilmid on niivõrd hästi tehtud, et nende äravaatamine ei vähenda mingilgi määral filmis olevaid üllatusi. Erakordne on ka see, kuivõrd erinevaid inimesi see lugu köita suudab. Vaatasin ise seda väikeses seltskonnas, kus vanuse ja filmimaitse poolest väga erinevaid inimesi (põnnist ja con-airlasest kuni filmigurmaanideni) oli ja see meeldis kõigile! Hämmastav.
Ning last but not least, loo ALGUS ja LÕPP on viimase peal. Esimene nagu "Godzilla" ja teine nagu "X-Files". Vaatate, siis saate aru...

Ainus MIINUS mille leidsin, on tegelikult filmiväline ja puudutab asja kassaedu. 8. augustil 1999 linastunud lugu läks maksma 48 miljonit dollarit ja teenis USA kinodes aasta lõpuks tagasi kõigest poole sellest. Kurb lugu, sest tegu on tõepoolest tippasjaga, mis samas näiteks Disney "Tarzanist" üle kolme korra odavam on... Ka olevat ta valminud suhteliselt kiiresti, mis teeb selle filmi olemasolu veelgi hämmastavamaks.

Disk - heli on vinge ja pilt viimase peal. Tegelikult on tase, kuivõrd kvaliteetset kodeeringut mpeg ikka tegelikult võimaldab. Joonispilt oma ühtlaste värvialade ja (selles filmis siin erakordselt peene) kontuuriga on juba liikumatunagi kompressioonile raske asi alluma. Selle filmi pilt on aga ideaalilähedane. Niipalju filmist. Nüüd produktist. Kahjuks taas kord Warneri tavapärasesse pappsnäpperkesta pakitud ketas sisaldab filmist nii täis- kui laiekraanversiooni, dokfilmi, mis lastelegi arusaadavalt kogu filmitegemisprotsessi lahti seletab, treileri, muusikavideo, tegijate andmed ja arvutiosal veelgi pudi screensaver'ist hulga piltideni.

Äärmiselt hea pakett ja kui keegi soovib oma DVD kogusse esimese multifilmi lisada, siis soovitaksin alustada just sellest siin.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee