DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
El Mariachi / Desperado: Director's Double Feature /Columbia/Tristar/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 25. August 2001
.

Robert Rodriguez tegi 7000 dollariga loo latinopillimehest, kes palgamõrvariga segi aetakse ja verisesse arveteõiendamisse kistakse. Samas tegi ta ka teise asja - endale nime. Mispeale Hollywood andis talle tuhat korda rohkem raha, et ta sama filmi uuesti, seekord suurmoel üles võtaks. Antonio Banderas ja Salma Hayek peaosas asi valmiski, kusjuures taas kord uskumatult väikese rahakuluga.

Mõni DVD ketas on ikka hämmastav asjandus. Nagu seegi siin. Universal on teinud superteo, ilmutades "Director's Double Feature"-diski, millel mõlemad Rodriguezi kitarristifilmid - nii oma rahade eest üles võetud ja algselt hispaaniakeelsesse videolevisse mõeldud "El Mariachi" kui ka suurstuudios loodud "Desperado". Ühel plaadi küljel on üks ja teisel teine film. Seega, selle ketta omandanu on saanud praktiliselt kaks filmiketast ühe ostuga!

Esimene lugu pajatab Mehhiko linnakesse saabunud töötust kitarrimängijast, keda kahjuks samal ajal ringi liikuvaks ja kitarrikohvris arsenali omavaks palgamõrvariks peetakse. Tulemuseks tapmine ja tagaajamine, mille käigus pillimees perforeeritud käe omanikuks saab ja moosekandi oma asemel uue ameti valima peab. Teine film jätkab sealt, kus esimene pooleli jääb. Carlos Gallardo asemel asub peaossa Antonio Banderas, kes, nüüd juba pigem ise püssimees, kurikaelu killima kukub. Ja teeb seda graatsiliselt, tinaga koonerdamata.

"Desperado" puhul peab kindlasti ära märkima kõrvalosalisi. Ekraanilt vilksatavad läbi mitmed "El Mariachist" tuttavad tegijad. Lisaks leidub siin veel paar päris tuntud nägu, Steve Buscemi talle tavapärases rollis ja Quentin Tarantino anekdooti pajatava narkomehena. Mõlemad etteasted on üsna nauditavad, Tarantino oma ka hulga etem tema oma filmides leiduvatest.

Nagu öeldud, on "El Mariachi" praktiliselt rahakuludeta üles võetud. See on sundinud Rodriguezt kasutama iga mõeldavat nippi, et vaataja asja hoopis suuremate ressurssidega looduks peaks. Kusjuures see tal õnnestubki. Paradoksaalsel kombel mõjub olude sunnil ülitiheda montaazhiga välja kukkunud film isegi tempokamana kui hilisem "Desperado". Tolle puhul ongi tegelikult väga hästi näha, kuis aeg asjale mõjub. Kui film aastal 1995 välja tuli, olid Woo ja teiste Hong Kongi actionmeistrite mõju Hollywoodis alles ennenägematu asi, mistõttu taoline aeg-luubis püssiballet uudse ja vapustavalt vingena mõjus. Nüüd on aga näiteks "Matrixi" megaedu tavavaatajaidki hulga vingema värgiga harjutanud. Nii see elu kord juba on...

Disk - nüüd jõuan ma põhiliseni. See DVD on tegelikult lihtsalt vaimustav. Nagu öeldud, on kumbki pool kettast praktiliselt omaette DVD omaette filmiga. Kusjuures lisaks laiekraanfilmidele endile on siin ka Rodriguezi koolipõlvne auhinnatud lühilugu "Bedhead", treilerid ja kaks dokumentaali - "10 Minute Film School" ja "10 More Minutes... (Anatomy Of A Shootout)", mis koos mõlemat filmi saatva ülitiheda kommentaariribaga annavad detailse ülevaate sellest, kuidas on niivõrd väikese rahaga võimalik säärast visuaalset kraami üles võtta. See on ka põhjus, miks antud DVD-d filmitudengeile vaat et kohustuslikuks materjaliks loetakse - Robert Rodriguez ei varja mitte midagi ja annab hulga väga väärtuslikke näpunäiteid. Seejuures on seda tõepoolest tapvalt detailset teksti huvitav jälgida ka lihtsal filmihuvilisel.

Kokkuvõttes - väga väärt asi kõigile aktsiooni austajaile. Õpetlik ka - vaataja visuaalseks väntsutamiseks pole sugugi vaja meeletut masinavärki. Tuleb lihtsalt teada, mida teed.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee