DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
The Smiths The Complete Picture /Warner Reprise Video/

Autor: Ivar l Kommentaare: 1 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 27. August 2001
.

Enamusel eestimaalastel pole aimugi, et kunagi oli olemas bänd nimega The Smiths. Nagu sellestki, et kriitikud toda nelikut olulisimaks Biitlite-järgseks Briti bändiks peavad. Mulle on jälle üsna ükskõik, et rämpstoidulised rahvamassid neid ei tea ega tunne. Sest mulle The Smiths meeldib.

Tõsi küll, ma ei saa uhkeldada, et oleksin ise selle kaheksakümnendate keskpaiku tegutsenud ja 1986 laiali läinud grupi tegemistele juba tollal kaasa elanud. Lihtsalt seal, kus mina elasin, ei liikunud heliplaate, veel vähem siis sellist alternatiivsemat värki. Siiski olin ma neid isegi telekast näinud ja raadiost kuulnud. Mitte küll väga teadlikult. Tõsisema huvi tekkimine langes vist aastasse 1987, kui ilmus juba laiali läinud The Smithsi viimane stuudioalbum. Sellest ajast on pärit ka üks tolmu alla mattunud mc-kassett, millel "Vikerraadiost" lindistatud Koit Raudsepa nekroloog koos mitme siingi DVD-l esindatud looga...

The Smiths oli tõepoolest oluline nähtus. Ajal, mil punk juba surnud ja muusikud kas mulleteid ja sukkpükse, "flock of seagullsi" ja silmameiki või siis vähemalt higisõba ja progressiivsust kandsid, oli The Smiths lihtsalt bänd. Grupp, kes ei armastanud muusikavideosid ja kelle albumeid avaldas indiefirma Rough Trade. Kes edetabeleis tegelikult päris tippu ei tõusnudki, kuid kellest sellele vaatamata sai suure hulga nii Briti kui kogu maailma noorte häälekandja, kõlagu see sõna siin siis kuitahes õõnsalt. Kuid nii see oli ja on tegelikult siiani.

Johnny Marri muusika ning muidugi Stephen Patrick Morrissey tekstid ja karismaatiline persoon olid need põhijõud, mis The Smithsi kõigi teiste seast kõrgele esile tõstsid. Paljude üksikute ja melanhoolsevõitu noorukite jaoks muutus Morrissey suisa jumalaks. Omamoodi jumal oli ja on ta ka meediale, kes suurima heameelega Mozzeri teravaid ja teravmeelseid kommentaare püüdsid ja ringlusse paiskasid. Kõigest sellest on kirjutatud ka mitmeid päris huvitavaid raamatuid, tänu Avo Adamile olen ma kunagi ühte sellist ka lugeda saanud.

The Smiths läks laiali juba ammu. Sellele on järgnenud Morrissey soolokarjäär, Johnny Marri kaasalöömine mitmetes projektides The The'st Electronicuni ja mõlema kohtuskäimised endiste bändikaaslastega. Tollaste kõrgusteni ei ole aga neist kellegi hilisemad ettevõtmised enam küündinud. Mis on taas kord näide sellest, et looming ei ole mitte matemaatika vaid keemia - siin ei pruugi üks pluss üks olla kaks, vaid midagi hoopis enamat.

Kettast. Välimus on unisoonis The Smithsi albumitega. Nagu ikka, ei leia kaanepildilt asjaosalisi, seal on hoopis keegi Richard Davalos (plaadikestadel on muuseas olnud ka nii Elvis kui Alain Delon). Ja nagu ikka, ei viitsi Warner oma lõputust muusikakataloogist pärinevaga eriti midagi ette võtta. Masterdatakse digitaalseks, lisatakse menüüd ja ongi DVD valmis. Nii ka siin. Põhimõtteliselt on tegu sama kraamiga, mis kunagi ka VHS-il saadaval olnud. Pilt muidugi on hoopis teisest puust. See on ausalt öeldes isegi üllatavalt hea, kui arvestada asja videopäritolu ja pea viieteistaastast vanust. Kodeering on kvaliteetne, keskmine bitrate on koguni 9,13 Mb/sek. Heli on stereo, ilmselgelt juba plaatidelt tuttav stuudioheli. Kui miski siin pisut häirib, siis just see, et ka liveesinemised on tegelikult playbacki saatel suuliigutamised. Aga see pole suur probleem. Seks puhuks, kui soov adekvaatset kontsertsalvestust kuulata, on mul riiulis Kiss The Stone'i bootleg "Thank Your Lucky Stars".

Kes Briti muusikast peab ja The Smithsi hindab, veedab selle diski seltsis meeldiva kolmveerandtunni.


Lood: This Charming Man / What Difference Does It Make? / Panic / Heaven Knows I'm Miserable Now / Ask / The Boy With The Thorn In His Side / How Soon Is Now? / Shoplifters Of The World Unite / Girlfriend In A Coma / Sheila Take A Bow / Stop Me If You Think You've Heard This One Before / The Queen Is Dead, A Film By Derek Jarman, includes The Queen Is Dead, There Is A Light That Never Goes Out and Panic.

Pikkus umbes 47 minutit.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee