DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
The Messenger: The Story of Joan of Arc /Columbia Tristar/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 31. August 2001
.

Luc Besson on oma filmidega nagu puhang värsket kevadist tuuleõhku. Too prantslane on ideaalselt omandanud kõik Hollywoodi nipid ja valmistab nüüd ameeriklaste raha eest filme, mis sealsest tavatoodangust olulisel määral erinevad. Just heas mõttes, sest nii "Le Grand Bleu", "La Femme Nikita", "Leon" kui "The Fifth Element" on kõik visuaalselt vinged filmid, mida samas tavalise kassakraamiga väga raske segi on ajada. Isegi siis, kui tegelased inglise keelt kõnelevad, näeb bessonlik filmipilt alati ülimalt omapärane välja.

Jeanne D'Arci (ehk inglispäraselt Joan of Arci) lugu peaks kõigile ajalootundidest kasvõi põgusalt tuttav olema. Kirjaoskamatu külaplika asub jumalikust nägemusest juhituna sõjaväe etteotsa, ajab inglased Prantsusmaalt välja ja aitab troonile väärilise kuninga. Samas muutub ta lihtrahva seas ohtlikult populaarseks, saab reedetud ja ning põletatakse inglaste ja kiriku poolt tuleriidal. 500 aastat hiljem kuulutab seesama kirik ta pühakuks.

Kuigi D'Arc on ajalooline isik, on tema loos nii palju müütilist, et see filmikeelde valades väga kergesti muinasjutuks võib muutuda. Besson on asjaga hästi hakkama saanud ja tema versioonis ei ole tegelikult midagi müstilist või uskumatut.

Stsenaarium on tegelikult üldse päris hästi tasakaalus. Film koosneb ju kolmest üsnagi erinevast osast, kuid ükski neist ei veni ega jää liialt domineerima. Ka on tegelaskujud päris hästi paigas. Keegi neist ei ole papist siluett, igalühel on käitumiseks ja toimimiseks omad põhjused. Tegelikult ongi see film suures osas ju poliitikast. Noor tüdruk satub osalema kõrgete panustega mängu, kus kõik tahavad kasu saada, keegi aga ei taha otsustada ega vastutada. See, kuidas nii ilmalikud kui vaimulikud võimurid probleeme kui kuuma kartulit üksteisele heidavad, on äravahetamiseni sarnane tänapäeval toimuvaga ja muudab kogu loo moodsale inimesele veel hoopis mõistetavamaks.
Ka visuaalselt on film äärmiselt nauditav. Võttepaigad ja interjöörid, soengud ja kostüümid, relvad ja raudrüüd, peategelased ja isegi kõrvalosaliste eriskummalised näolapid - kõik on uskumatult paigas, uskumatult vingelt üles filmitud ja ülitäpses rütmis kokku monteeritud. Väga harva võib kohata filmi, kus iga plaan ja iga kaader on kompositsiooniliselt niivõrd viimistletud. Lossiakna all istuv Yolande of Aragon (Faye Dunaway) näeb näiteks välja justkui mõne madalmaise meistri elustunud maal. Ka lahingustseenid, filmitud otse mäsu keskel, on väga mõjusad. Asja võiks väikeste reservatsioonidega isegi keskaegseks "Saving Private Ryaniks" nimetada. Besson on tõepoolest üks väheseid, kelle kulutatud raha ka tõepoolest ekraanil näha on. Minu jaoks on "The Messenger" igatahes visuaalselt võimsaim ajalooline mängufilm, mille kõrval kahvatub ka "Braveheart", rääkimata siis teistest hollywoodlikest spektaaklitest.

Osatäitjad on siin ka otse loomulikult väga hästi valitud. Milla Jovovich, muuseas ka tasemel modell ja laulja, on perfektne Jeanne, naiselik ja haavatav, kuid samas poisilik ja otsustav. Ka teised, nii John Malkovich Charles VII-na, Tcheky Karyo väejuht Dunois'na, Dustin Hoffman Jeanne Südametunnistusena, Desmond Harrington sõbra ja saatja Aulonina on väga häsi valitud. Lisaks on siin ohtralt tegelasi, kel teksti polegi, kuid kelle näod on seda ilmekamad.

See film võib meeldida ja võib mitte meeldida. Mulle meeldib. Muidugi, ma usun ju ka pigem kaost kui jumalaid, mistõttu mind ei häiri Bessoni vihjed skisofreeniale kui jumalike nägemuste allikale. Samas ei usu ma ka, et sellest loost annaks üldse paremat filmi teha. Jah, kui soov religiooni rõhutada ja Jeanne'ist pühak teha, annab lugu paatoseks ja pühaduseks piisavalt ainest. Kas aga säärane film parem või huvitavam saaks, julgen ma küll väga tugevalt kahelda.
DVD. Mingil kummalisel põhjusel näevad Luc Bessoni filmid DVD-l ülimalt head välja. Juba "The Fifth Element", mis DVD algusaegadest pärit, on siiani üks tippkvaliteedi demodiske. Nüüd lisandus siis "The Messenger" ja sellegi ketta pilt on lihtsalt fantastiline. Ka heli mõjub perfektsena, isegi paremana kui kinosaalis. Lisaheliribana saab muuseas kuulata Eric Serra muusikat kogu tema 5.1 hiilguses, ilma, et dialoogid ja muu kära seda varjutaks. Veel on siin pooletunnine film, mis nii tõelisest Jeanne D'Arcist kui antud filmi loomisest räägib. Treilerileheküljel leiduvad käesoleva filmiloo teaser ja trailer ning "Run Lola Run", "Orlando" ja Bessoni enda "Proffessionali" (st. "Leoni" USA lühivariandi) reklaamrullid. Film ise, muuseas, on siin kettal oma rahvusvahelises versioonis, mitte mõnevõrra lühema USA kinovariandina. Ka kuldvärviga trükitud karp on kena. Tõepoolest korralik DVD, mis oma ülihea pildiga oleks omamist väärt ka siis, kui lisakraami ei leidukski.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee