DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Tarzan: Collector's Edition /Buena Vista/

Autor: Ivar l Kommentaare: 379 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 2. September 2001
.

Kui George Lucas kõrvale jätta, pole vist keegi oma DVD-poliitika pärast nii palju sõimata saanud kui Di$ney Kompanii. Kusjuures õigusega, nad on oma filmiklassikasse kuuluva looming-kaubaga piinlikult halvasti ümber käinud. Seetõttu ei oleks ma veel mõni aeg tagasi uskunud, et ma saan kirjutama seda, mida ma siinkohal kirjutan - Di$ney on maha saanud väga hea kettaga, mis kindlalt animatsiooni tippDVD-de hulka kuulub.

Tegu on koguni topeltdiskiga. Tõsi küll, veebruaris 2000 ilmus ka vähenõudlikumale vaatajale mõeldud DVD (millel küll ka Di$ney kohta tavatult palju lisakraami), kuid aprilli lõpp tõi lettidele esimese Di$ney animafilmi "Collectors Editioni". Kaheplaadise kena karbi, mille kujunduses tavamultikatest erinevalt klantspiltide asemel hoopis tegelaste visandpilte kasutatud.

"Tarzan", too Edgar Rice Burroughsi surematu pulpkangelane on kõigile tuntud ja tema esinemine ekraanilgi pole mingi haruldus. Siiski multikujule pole toda lugu varem vist väänatudki. Samas on tegu ju klassikaliselt selge looga, mida ekraniseerida üsna tänuväärt ettevõtmine. Disney stuudio 1999. aastal kinosid vallutanud lugu rääkiski tollest ahvikasvandikust, kes savipatside lehvides mööda ruumilisi arvutitaustu ringi surfis. Nagu ikka, tegi ka see multikas korraliku kassa (tuli küll ka tegijaile päris kallilt kätte) ja tõi traditsioone jätkates Phil Collinsi filmiloo eest hiirefarmile järjekordse kinolaulu Oscari.

Niipalju filmist, nüüd DVD-st.

Esimesel kettal on otse loomulikult film ise, anamorfse ja väga hea pildiga seejuures. Ülikiirelt liikuvates stseenides kipuvad kaadrid küll pikseldatuks, normaalkiirusel pole seda aga absoluutselt näha. Heli on siin koguni kolmes keeles. Lisaks veel produtsendi ja lavastajate kommentaar ning vaegnägijaile mõeldud riba, kus film vaat et kuuldemänguks muudetud. Siis "pildiraamat", kus laps ise pilte saatvat teksti lugeda või näitlejat kuulata saab, midagi slaidiprogrammi sarnast seega. Lisaks pisike valikvastustega viktoriinike ja veel üks asi... Pea viieminutine katkend Di$ney stuudio 2000. aasta kinotükist "Dinosaur". Too hämmastav arvutitega loodud asi lööb nii oma pildi kui küberdinode teostusega täiesti pahviks. Olgu lugu sisult kuitahes banaalne, ennustan mina talle igatahes aasta suurimat filmikassat. Ja mul saab olema õigus! Sest dinosaurusefilm ei saa hävida, Disney veel vähem, saati siis disneysaurus. [August 2000 - tegelikult mul küll õigus ei olnud - "Gladiator" ja "Mission Impossible 2" on selle aasta kinohitid nii siin kui seal]

Teine ketas on täielikult lisakraami päralt. Filmilõigud, lehitsetavad pildikataloogid ja isegi muusika on paigutatud virtuaalsesse fotoalbumisse, kus igal teemal oma lehekülg. Ja päris hästi paigutatud, netikriitika filmijuppide liiglühidusest ei pea minu meelest küll paika. Kuis muidu saaks üldse paigutada samasse süsteemi niivõrd erinevat kraami. Ülevaate saab vaat et kõigest, Tarzani tegelaskuju ja käesoleva filmi sünnilugudest reklaamposterite ja klippideni. Nii tegelaste välisilme loomisest, piltide arengust valmis filmilõikudeks, ruumiliste arvutitaustade ehk 3D "Deep Canvase" loomisest kui kõigest muust saab piisavalt pildi. Muusika poole pealt on siin lõike lugude sünnist, paar Phil Collinsi videot ja isegi ta esialgsed demolood oma täispikkuses. Ohtrast pildimaterjalist aga on näha, kuivõrd palju ilusat sünnib kunstnike käe läbi juba kaugelt enne, kui filmilindile jõudvaid joonistusi üleüldse tegema asutakse. Nagu ka see, kuivõrd erinevaid välisilmeid pakkusid peategelastele välja arvukad kontseptskunstnikud.

Nagu öeldud, on pilt ja heli siin diskidel fantastilised. Ainsad animatsioonid, mille pilt kvaliteedilt sama masti, on "Iron Giant" ja "Prince of Egypt". Eriti hämmastav asi on veel too dinosaurusedemo, mille pilt on suisa üle mõistuse ruumiline ja päris ja sunnib kindlalt kinotee jalge alla võtma, kui too asi lõpuks siinmail nähtavale ilmub. Tolle loo digitaalelukad on lihtsalt arvutianimatsiooni tipptase ja see, kuis nad pärismaastikuis tegutsevad, on kohati vaat et uskumatu.

Olles näinud ligemale sadat tippDVD-d, on endalgi raske uskuda, et ikka veel saab näha asju, mis latti nihutavad. Kuid nii see on - Di$ney "Tarzani" topeltdisk on säärane karp, mis veenvalt näitab, et DVD-le ei ole hetkel kodukinona võrdset. Absoluutselt soovitatav asi, seda enam, et Walt Disney koolkonna multilood on ühed vähesed filmid, mille võimalike vaatamiskordade arv külilikeeratud kaheksat meenutab.

Filmi ennast ei tahakski siinkohal arvustama-karvustama hakata. Teostajaks on siiski de-facto maailma parimad ja nõudlikuimad animaatorid, kelle liikuvat joonist on lihtsalt nauding jälgida. Lisaks on tänapäeva tehnilised võimalused muutnud ka "kaameratöö" ja taustad niivõrd dünaamiliseks, et tõepoolest jääb üle vaid imetleda, mida kõike on võimalik joonispildiga ette võtta. Lisada siia hämmastavalt ilus ja maitsekas värvigamma ja tulemuseks ongi korralik koguperemultikas.

Kuid siiski... Midagi on siin loos veidi viltu, sest päris kaasa elama see lugu ei pane. Minu maitse jaoks on siin liiga palju tobedat naljatamist, ka ei meeldi mulle eriti disnilaste komme igasse filmi mõni tõmblev kõrvaltegelane lisada. Jane'i tegelane oleks võinud ka tegelikult parem olla. Minnie Driveri hääl ja intonatsioon ei sobi mu meelest siia kohe üldse mitte. Samas on filmi vaieldmatu pluss see, et keegi ei kipu siin laulma. Tegelaste eest teeb hädavajaliku etlemistöö ära eelmainitud kaadritagune Collins.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee