DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Walking With Dinosaurs Tsoonid 2 ja 4, U.K. /BBC/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 2. September 2001
.

Selleks, et arvutitest ammusurnud elukaid välja võluda, ei ole üldsegi vaja Hollywoodi kinotehaseid. BBC tõestas seda veenvalt, kui otsustas oma dinosaurustest pajatava teleseriaali kodumaiste jõududega ekraanile tuua. Sarja, mille eripära sai seisnema selles, et seal saurustele tavalise loodusfilmi laadis lähenetakse ja neist kui loomadest, mitte aga kui kivististest pajatatakse. Tulemus tuli hea ja kui asi UK-s teleekaanidele jõudis, vaatas seda niivõrd suur hulk televaatajaid, et ainult printsess Di matused huvitasid rohkemaid.

Kõik see nõudis loomulikult tohutult tööd ja aega. Teadlaste näpunäidete järgi pandi detailselt paika stsenaarium ja vooliti vajalike sauruste pisimaketid. Nende põhjal omakorda loodi nii digitaalsed kui ka vajalikud lateksloomad. Võttegrupid aga rändasid kaameratega Tšiilist ja Kaliforniast Tasmaania ja Uus-Meremaani, jäädvustamaks paiku, kuhu arvutivõlurid oma elukad askeldama asetada saaks. Üks hämmastavamaid asju selle seriaali juures minu jaoks oligi avastus, et tänapäeval leiab Maakeralt paiku, kus nii taimestik kui olud täiesti adekvaatselt aastamiljonite tagust meenutavad.

Tulemus sai veenev. Kohati küll on kübersauruste liigutused pisut imelikuvõitu, kuid enamasti on asi päris hea. Eriti tasemel on kaadrid ujuvatest ja lendavatest loomadest, need on ikka tõepoolest päris elusad elukad. Kuigi osa sarjas toimuvast on loomulikult spekulatsioon, põhineb kõik see siiski suures osas teadlaste arvamustel ega sisalda midagi võimatut. Samas lisavad need detailid loole suure hulga elulisust. Kõik see on kokkupandud tõepoolest tavalise loodusfilmi laadis, isegi kaameratöö tundub pisut juhuslik ega koosne ainult perfektselt kadreeritud ilupiltidest. Tegelikult oli mul täitsa tegu, et esinduslikke stoppkaadreid leida...

DVD-st. Taas kord on suudetud eriskummalise karbiga üllatada. Kui USA versioon olevat pappkestas, mis ilus, kuid ebapraktiline, on BBC Briti väljalaske suutnud esmapilgul tuttavasse Amaray kesta mahutada. Kuid too hõbedane karp ei ole sugugi tavaline - avades selgub, et selles on tõepoolest kohad kahele diskile, üks neist tavapaigas, teine karbi seljaosale kinnitatud hingedel lisaalusel. Esikaanes on ruumi ka bukletile, mis seekord oma kahekümne kvaliteettrükis leheküljega suisa pisikese raamatu mõõdu välja annab.

Niisiis, karbis on kaks DVD-d. Esimene, DVD-9, sisaldab kõik kuus seeriat tollest tasemele teleloost. Menüüd on kenad, veidi häirib küll pikavõitu logorohke sissejuhatus. Kui nupud taas toimivad, on võimalik seriaali tavapärasele lisaks ka üsna omamoodi moel käivitada - siin leidub nn. "pilt pildis" funktsioon, mis aeg-ajalt ekraaninurka pisema pildi tekitab ja taustahäälega hetkel filmis toimuva taustu selgitab. Päris omapärane. Teine ketas, DVD-5, sisaldab ligi tunnise dokumentaalloo, mis kogu sarja sünniloo üsna põhjalikult ja kohatise ehtbritiliku huumoriga kokku võtab.

Kettad on tasemel, vaevalt, et telekanaleilt asja nii kvaliteetselt näha õnnestuks. Pilt on anamorfne 16:9 laiekraan ja heli, kuigi lihtsalt stereo, on samuti meeldiv. Tõsi küll, arvutil paistab, et sisalikud taustadest mõnevõrra udusemad on, kuid teleril pole seda praktiliselt näha. Mugav diivan, midagi närida, pult käeulatusse ja retk aastamiljonite taha võib alata.

Ongi kõik. Kuid sellest piisab täiesti. Kes lisa soovib, võib ju sama sarja kõrvalproduktist raamatu ka eestikeelsena endale koju osta. Noilt kahelt DVD-lt aga saab dinosaurustehuviline selletagi igatahes paraja neljatunnise annuse üsna elus dinosaurusi. Üks olulisi teleseriaale on saanud endale väga meeldiva ja täiesti ära teenitud digitaalse vormi. Soovitan.

Kaks tegijalinki ka: BBC ja Efektitehas.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee