DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Sleepy Hollow /Paramount/

Autor: Ivar l Kommentaare: 49 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 2. September 2001
.

Mul on pisut kahju inimesest, kes ütleb et talle Tim Burtoni filmid ei meeldi. Sellepärast, et Burton loob ideaalseid muinasjutte täiskasvanutele. Sellistele suurtele, kes ei ole veel unustanud, kui mõnus on olla laps, lugeda lasteraamatuid, kuulata tondijutte ja fantaseerida.

Ma ei saa öelda, et kõik Burtoni asjad, mida näinud olen, mulle ohjeldamatult meeldivad. Kuid igatahes on too Disney animaatorina alustanud kuju viimasepealse visuaalse käekirjaga lavastaja ja tema loodu reeglina ilmeksimatult ära tuntav. Vähe on selliseid filmitegijaid, kel oma jutte vestes kunagi muie suunurgast ei kao, kes oma filmides niivõrd perfektseid fantaasiailmu luua oskaks ja kes neisse samas ka piisavalt irooniamaiku poetaks.
Washington Irvingi "Sleepy Hollow", õuduslugu Peata Ratsanikust kuulub Ameerika populaarsemate rahvajuttude hulka. Kõik teavad seda seal juba maast-madalast, just nagu meie siin Nukitsameest või Naksitralle. Muuseas, samal lool põhineva multiloo on kunagi ammu lavastanud ka Walt Disney. Tim Burton on aga stoori kuuldavasti üsna oma moodi ümber teinud, muutes ja lisades tegelasi ja juhtumisi ning luues niiviisi visuaalselt ülistiilse ja sisult mahlakalt muheda, kuid samas siiski piisavalt jubeda austusavalduse kunagistele kuulsatele "Hammer Horrori" õudukatele. Muuseas, nonde filmide Dracula - Christopher Lee - on ka siin filmis pisiosas. Sama trikki on Burton varemgi viljelenud, gooti muinasloos "Edward Scissorhands" oli vana leiutaja rollis teine hammerstaar Vincent Price. Samas meenutab siinne stoori vägagi ka klassikalist briti kriminulli, kus asjatundja piiratud seltskonna seast süüdlast otsib. Kogu see kihilisus annab loomulikult loole aina juurde.

Tegelikult ei saa kogu au selle filmi eest vaid Tim Burtonile pakkuda. Stsenaariumi autoriks on hoopis Andrew Kevin Walker, sama mees, kes teinud geniaalse käsikirja ka David Fincheri "Se7enile". Kuid siiski on just Burton see, kes tõelise geeniuse kombel on suutnud koostada tippmeeskonna ja pannud neid oma isikupärase nägemuse realiseerimiseks endast kõike andma.

Burtoni lemmik Johnny Depp on Ichabod Crane, noor mõrvainspektor paari sajandi taguse millenniumivahetuse New Yorkis. Tüüdanud kolleegid oma alaliste juttudega teadusliku juurdlustöö vajalikkusest, saadetakse ta jalust ära kolkakülla Uneorg, kus toimuvad salapärased mõrvad. Selgub, et kõikide laipade pead on kadunud ja kohalikud peavad süüdlaseks legendaarset Peata Ratsanikku... Crane ei usu üleloomulikke jõude ja püüab selgust saada sealses affääride ja suhete segadikus. Lisaks tekib vastastikune tõmme prominentse võõrustaja tütre Katarina Van Tasseliga (keda tõepoolest hästi kehastab Christina Ricci). Crane püüab leida mõrvarit, kuni...

Disk - pilt on vinge. Tõepoolest vinge. Teleekraanil ei lähe kaduma miski, mida kinos suurelt ekraanilt jõllitatud sai, pigem on pimedad stseenid detailirikkamad kui kinos olidki. Värvigamma on enamasti hillitsetult ja stiilselt sinakas ja annab perfektselt edasi fantastilist olustikku, kus kõik see asi toimub. Muuseas filmitigi suur osa loost läbi sinise filtri, mistõttu filmilindil punase värvitooni saamiseks oli verd kujutav ollus tegelikkuses pigem oranzh...

Lisaks leiab siit haruldase Tim Burtoni enda kommentaari, kaks treilerit, mõned ilusad pildid, intervjuud osalistega ja pooletunnise dokfilmi, mida aga enne filmi läbimist küll vaadata ei soovitaks. Seal on päris naljakaid kohti, eriti, mis puudutab näitlejate esmakohtumist endanäoliste uskumatult sarnaste amputeeritud peadega. Dokfilmist on hetkeks ka näha, kes tegelikult peata ratsaniku rollis oli - mitte Christopher Walken, vaid tuntud kaskadöör Ray "Darth Maul" Park ise...

Väga stiilne film väärilises pakendis. See ilmselt Burtoni seni parim saavutus on absoluutselt kohustuslik igale fantaasia- ja horrorisõbrast DVD-inimesele. Ja seda mitte ainult pimedal Halloweeniööl vaatamiseks.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee