DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Fight Club /20th Century Fox/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 2. September 2001
.

Kas mäletab keegi veel aegu, kus Fox oli üks kolmest suurimast DVD-peksupoisist? Ilmselt mitte. Sest viimasel ajal saavad nad järjest maha asjadega, mis tipu kanti kuuluvad.

Võitlusklubi esimene seadus: sa pead sellest rääkima. Rääkima igaühele, kes vähegi kuulama vaevub. Rääkima filmist, rääkima raamatust, rääkima DVD-st.

Kõigepealt sellest, kuidas asi välja näeb. Lühidalt öeldes: võimas. Ma pole varem nii vingelt vormistatud DVD-d igatahes näinudki. Juba DVDExpressi karpi avades ootas ees (mitte väga ootamatu :-) üllatus - pakis leidus lisaks paarile plaadile ja invoice'ile ka pisike seep kirjaga "Fight Club". Ei midagi erilist, aga netipoelt siiski nutikas promovidin.

Ja nüüd plaat. Tegu on järjekordse ennenägematu pakendiga. Selle eest, et film DVD-kujul erakordse vormi saaks, hoolitses lavastaja David Fincher ise. Proovin siis pisut kirjeldada... Pappkarp (slipcase), mis kujundatud kui jõupaberis ja nööriga suletud pakk, sisaldab kolmeks lahtivolditavat kirevat pappkesta. Selle vasakus osas on bukletti sisaldav tasku ja ülejäänud kahte katavad läbipaistvad plastplaadid, mis DVD-si paigal hoiavad. Lisaks pudenes avamisel vahelt veel paar promopaberit-vihikut. Kogu komplekt näeb väga cool välja ja kui see laiali lammutada, on pool lauda kraami täis. Kuuldavasti on samalaadses pakendis ka USA versioon BBC diskist "Walking With Dinosaurs", kuid minu kätte pole säärast varem jõudnud. Kuigi veidi nõrk ja transpordil ettevaatust eeldav, on spetseditsiooni kestana säärane pakend küll päris huvitav ja mõjuavaldav. Ilus asi.

David Fincher on väga kõva tegija. Ma pole ilmselt kunagi filmi lõppedes säärases šokis olnud, kui tema "Se7enit" vaadates. Ja ega "Fight Club" ole kehvem asi. Juba raamat, millel asi põhineb, on kõva sõna ja vajaks tulevikus kindlalt lugemist. Imekombel on tegijad suutnud selle üsna keerulise koega loo korralikult filmikeelde tõlkida. Tulemuseks on kinolugu, mis sisaldab rohkem ideid ja ennenägematut kui mõnikümmend muud filmi kokku ja mis, kord nähtuna, enam ei unune.

Jack (Edward Norton) on kindlustusfirma kontorirott, kes põeb unetust. Ta lihtsalt ei saa magada ja pidevast ärkvelolekust hakkab maailm juba veidrat kuju võtma. Kuni ta saab idee hakata käima parandamatult haigete inimeste kogunemistel. Seal nähtu laseb tal lõpuks üle pikkade aegade sügavalt uinuda ja muutub nii omamoodi narkootikumiks. Neil istungeil hakkab talle silma Marla Singer (Helena Bonham Carter), täpselt samasugune kannatusnarkomaan, nagu ta isegi. Või tegelikult veel kraadi võrra hullem. Kuid asi võtab eriti karmi pöörde, kui Jack teel tööreisilt koju kohtub lennukis Tyler Durdeniga (Brad Pitt), mehega, kes on kreisim kui misiganes siin ilmas ja kes oma anarhistlike ja ühiskonda torpedeerivate ideedega juhib Jacki elu hoopis uutele radadele.

See on uskumatult tihe ja teksturaalne film, kus tõepoolest on varemnägematuid ideid kahe kamaluga. (Muuseas, Tyler Durden vilksab loost vähemalt viiel korral läbi, enne kui ta Jackiga lennukis vestlusse astub...) Äärmiselt intensiivne lugu, mis vaataja üsna-üsna tühjaks pigistab. Samas saab siit kuhjaga mõtteainet ja kui inimene või filmikriitik siin vaid ohjeldamatut vägivalda näeb, võib ta minna kohta, mille pilt vilksatab filmis hetk enne lõputiitreid.

Nüüd DVD-de sisu, sest nagu mainitud, kuulub siia komplekti kaks ketast.


Disk #1:
Sellel kettal on 139-minutine film ise. Tegelikult soovitan ma tähelepanelik olla juba ketta käivitamisel, sest tavapärastele hoiatustekstidele järgneb üks, mille sisu hoopis mujalt pärineb... Menüüd on asjakohaselt nihestatud, samas on kujundus väga selge, põhjalik ja arusaadav. Peatükimenüü pilt on liikuv ja pisiakendes võib igaühest katkendlõiku kaeda. Heli on võimalik DD-le ja DS-le lisaks valida prantsuse- ja tiitreid hispaaniakeelsena. Lisaks on siin koguni NELI kommentaari. Esmalt David Fincheri soolo, siis veelkord tema, nüüd koos peaosalistega, siis raamatu autor Chuck Palahniuk koos käsikirjutaja Jim Uhlsiga ja lõpuks efektinelik. Tõsine ettevõtmine saab see ju olema, kuid kunagi loodan need kõik läbi kuulata. Esimene kuulatud kommentaar oli tõepoolest hea ja juhtis tähelepanu nii mõnelegi märkamata jäänud detailile.
Üks huvitav asi leidub siin veel - esmakordselt on DVD-le jõudnud Lucasfilmi THX-Optimode testid, et kodukinoline saaks oma heli ja pildi enne vaatamiselamust paika timmida. Teste on nii kõlarite häälestamiseks kui pildi kuju, värvide ja hallskaala paikatimmimiseks. Osa neist küll tavateleril veidi komplitseeritud, kuid seda põhjalikumad. Päris kasulikud asjad, sain minagi näha, kui tume minu teleri pilt olema peaks, et asi paigas oleks. Muidugi, toa valgustus mängib olulist rolli, mistõttu testide näidatud asend päikest täis toa jaoks siiski liialt pime on.


Disk #2:
Siin, nagu arvata võib, on suurem osa lisamaterjalist. Esmalt 18-ne tegija biograafiad. Siis filmilõigud visuaalefektidest ja kaadritagustest, mida mina sain kokku 16, osadel neist mitu kaameranurka või heliriba. Siis seitse välja jäetud või alternatiivset stseeni, 3 treilerit, 17 telereklaami, kaks muhedat "avalikku pöördumist", 5 netilupsu, Dust Brothersi video, promogalerii, Nortoni intervjuu, täielikud stooriboardid, erinevaid fotosid ja jooniseid, algustiitrite närvisõiduskeemid, kavandmaalid ja veel asju, mille leiab siis, kui menüüdes liikudes kusagilt äkitselt Smaili nähtavale ilmub. Kõvasti kraami, mis tõhusalt tarbija sekundhaaval lõppevat elu sisustada aitab.
Kui vägisi miinusi otsida, siis mulle oleks meeldinud lisaks mõni pikem dokumentallugu, mida vaadates võiks lihtsalt istuda ja asja nautida. Praegu nõuavad lupsud lisaks jälgimisele pidevat puldiklõpsimist, mistõttu asi pisut liialt väsitavaks kujuneb. A see ei ole suur puudus, pigem niisama norimine.
Korralik pakett, mis oma läbimõelduses tegelikult ületamas neid, kus kraami hulga rohkemgi leida. Tõepoolest hästi tehtud DVD ja jääb üle vaid loota, et aasta lõpupoole ilmuv "Se7veni" spetsiaaleditsioon sama võimas olema saab.

Seega, rääkige Võitlusklubist. Rääkige kõigile. Ja olge ettevaatlikud, kui seenesuppi tellite.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee