DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Léon - Uncut International Version /Columbia/TriStar/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 9. September 2001
.

Léon on tagasihoidlik mees. Harimata emigrant Itaaliast, nagu ta on, elab ta vaikselt oma New Yorgi tagasihoidlikus elamises ja teeb oma tagasihoidlikku koristajatööd.

Või siiski mitte. Cleaner Léon koristab nimelt inimesi - ta on kohaliku pisikese maffiacapo Tony (Danny Aiello) parim hitman, mees, keda kunagi ei tabata, mees, kes saab kõigega hakkama, mees, kes tabab alati märki. Miski eelenvast peab siiski paika - vähenõudlik Léon elab tõepoolest askeetlikku elu, joob piima, treenib ja hoiab oma teenitut onu Tony käes hoiul.

Kõik see rutiin keeratakse pea peale, kui tema naaberkorteri peremees saab hakkama pahateoga - nihverdab kohaliku narkoärika Norman Stansfiledi (Gary Oldman) pakikesest kõrvale märkimisväärse osa ainet. Kuna too on ühtlasi ka kohalik politseiohvitser ja üldse pisut tasakaalutu persoon, lõpeb asi nii nihverdaja kui tema pere surmaga. Ainsana jääb ellu loodrist 12-aastane plika nimega Mathilda (Natalie Portman), kes koolist popitades end Léonile piima tooma pakkus. Poest tagasi, näeb ta toimuvat ja suundub nuttu alla surudes Léoni ukse taha...

Léoni elu saab segi paisatud. Vähe sellest, et võluv Mathilda ta endale kasuvanemaks valib (et mitte öelda enamat), ta on ka ülimalt hakkamas Léoni tema leivatöös abistama. Seejuures loodab ta jõuda hetkeni, kus suure sõbra tark- ja riistvara tal oma väikevenna eest kättetasumist võimaldab...

Tegu on Luc Bessoni ühe legendaarsema filmiga, kus taaskord peaosas tema vana semu Jean Reno. Film on tõeliselt hea ja terviklik, mistõttu on üsna veider (kuigi mõistetav), et ameeriklased selle kärpimise omamaise turu tarvis vajaliku leidsid. Nimelt eemaldati loost mõned Léoni ja Mathilda mitte vast päris platoonilisest suhtest pajatavad lõigud (mida, tõsi küll, sealt vaid rikutud meel välja võib lugeda). Kuid ka muud, sest film jooksis USA kinodes suisa 24 minutit lühemana. Vähe sellest, lugu sai sealmaal isegi uue nime - "The Proffessional". Siiski on fännid alati just prantsusmaist nn. "Integral Versioni" hinnanud. Kuna päris pikka aega oli see aga DVD-na saadaval vaid Jaapanis (sealgi jewel case'i pakendatud absoluutselt lisavaba ja isegi menüüdeta väljalaskena), oli see vaatamata oma kallile hinnale üks hinnatumaid sealtmaiseid importe. Nüüd on siis lõpuks ka see versioon ametlikult USA-s (ja Euroopaski) müügilettidel.

DVD - Besson on teada ja tuntud kui lavastaja, kel ei meeldi eriti oma filmide tekkelugu DVD-kettal lähemalt valgustada. Millest on kahju, sest nii mõnegi tema loo taustu oleks päris kena lähemalt kaeda. Samas ei saa ma ka teda enam päris hukka mõista, sest tegelikult on tal mingil määral õigus. Olen viimasel ajal vaadanud mitut lausa väsitavalt palju lisakraami sisaldavat diski. Nood ei kurna mitte vaid oma mahu ja kohatise käsitlusebamugavusega, vaid kahjuks näitavad ka, kui palju higi, vaeva ja nikerdamist on ka väliselt elegantse ja muheda filmiloo taga ("Men in Black" Limited Edition DVD). Ja tõepoolest, mõningal määral saab filminauding nii rikutud küll...

Niisiis, DVD. Pilt on hea nagu Bessoni DVD-del ikka. "Viies Element" ja "The Messenger" jäävad ületamata, kuid kvaliteet on neile päris lähedal. Ka helile ei ole midagi ette heita, leidub see siin nii 5.1 DD kui kahekanalise surroundstereona. Lisaks on võimalik Eric Serra muusikat päris eraldi heliribalt nautida, kusjuures seda kogu oma 5.1 säras ja kõlas.

Lisade poolest, nagu öeldud, ketas küll ei hiilga. Biograafiad, kolm treilerit (lisaks "Big Blue" ja "The Messengeri" omad) ning tiitrid neljas keeles ongi vast kõik. Menüüdki ei kuulu just kujunduselt parimate kilda, igale klikile järgnev sunniviisiline ja pikavõitu plahvatuseanimatsioon aga suisa häirib.

Ja veel pisut negatiivset - nimelt selgus, et 15. augustil 2000 USA-s ilmunud DVD Dolby Digital heliriba tagakanalid on palju vaiksemad kui võiks ja peaks. Viga on ju kerge tuvastada, kui samas hoopis ruumilisem Serra muusikariba kuulata... Seetõttu otsustas Columbia pakkuda rahulolematutele võimaluse oma ketas ostukoha kaudu uuest tiraazhist pärineva vastu välja vahetada. Internetiklientuurile, kellest väga paljud ketta ette tellisid ja seega just vigase DVD omanikuks said, on asi loomulikult tülikas ja vahel ka võimatu ettevõtmine. Seetõttu võib arvata, et nood, kelle helisüsteem stereoga piirdub, vahetama ei kipugi... Kas ketas korralik, saab juba kaanelt kontollida - vigase partii kood on COL04730DVD, korras diskil COL06196DVD.

Siiski, film siin kettal on tõeliselt hea, lühema variandiga tuttavate arvates ka sellest üsna oluliselt parem. Kuna põhilised - pilt ja heli - on ju tipptasemel, ei tahaks tegelikult sellele kettale eriti etteheiteid teha. Korralik karp siiski.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee