DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
The Big Blue - Version Longue /Columbia/TriStar/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 9. September 2001
.

Mõne filmiga juhtub ikka huvitavaid asju. Kui Luc Bessoni 1988. aastal linastunud pikk veealune filmilugu Ameerikas ekraanile toodi, oli ta "muutunud" 25 minutit lühemaks ja selles kõlav Eric Serra muusika asendunud Bill Conti omaga. Kassahitti ei saanud "The Big Bluest" loomulikult sellele vaatamata, on ju siiski tegu ühe üsna kummalise ja omamoodi kinotükiga. Fännid aga olid loomulikult teadlikud pikema variandi olemasolust ja jahtisid oma koduvideoteeki just nimelt seda 168 minutit pikka versiooni. Õnneks sai "Suure sinise" saabumine DVD-ajastusse USA-s toimuma just nimelt tollel pikemal hinnatud ja ihaldatud kujul.

Jacques Mayol (Jean-Marc Barr) ja Enzo (Jean Reno) on sõbrad, kes juba lapsena küla parima sukelduja tiitlile kandideerisid. Nüüd, täiskasvanuina, on mõlemad proffessionaalid, kes vabasukeldumise rekordeid püstitada püüavad. Ehk siis sukelduvad ilma akvalangita ja püüavad nii võimalikult sügaval ära käia. Sügavus on muutunud mõlema mehe jaoks täielikuks kinnisideeks, selliseks, mis kipub karile ajama ka Jacques'i vastalanud suhet ameeriklannast kindlustusagent Johannaga (Rosanna Arquette). Jacques või Enzo, meri või inimsuhted. Kes võidab, kes kaotab?...

Film on, nagu öeldud, pikk ja poeetiline, eeldades, et vaataja selle tõsiselt oma päevaplaani võtab. Loo minevikus kulgev algusots on isegi must-valge, kuid väga ilus pilt ei peaks esmavaatajat küll ära hirmutama. Ka hiljem ei lähe lugu just igavaks. Poeetilisele loodusele lisaks on siin piisavalt toimuvat ja päris muhedat huumoritki, sukeldumisretkede tehnilisest poolest muidugi rääkimata. Seega, kui just popkornilõhnalist tapmist ja tagaajamist ei oota, siis vast ei ajagi see film intelligentset inimest ekraani eest minema. Pausipidamist võib aga kolme tunni jooksul siiski vaja olla, selleks aga pakub DVD ju ideaalse võimaluse.

Luc Besson, kes tegelikult alles oma järgmiste lugudega tuule tiibadesse sai, on ka ise allveehuviline, mis otse loomulikult on siit filmist igal sammul näha. Tegelikult teeb ta siin sukeldujana isegi pisikese cameo-rolligi. Ka ei ole "The Big Blue" tegelikult üldse ta ainus mereline lugu. "Atlantis" on sama mehe täispikk dokumentaalfilm, milles muusika saatel veealused kaadrid tavapärasest visuaalsemalt filmiks kokku on pandud.

DVD, mis ilmus "Leoniga" samal päeval, on tollega üsna sarnane. Ka siinne menüü sisaldab pisut liiga häirivat (delfiini)animatsiooni, ka siin on täpselt samad treilerid, mis "Leonilgi". Lisaks paar posteripilti, osaliste biograafiad ja ongi vaat et kõik. Õnneks on siiski ka siia lisatud Serra muusika eraldi heliribal, mis ilmselt pisutki toda lakoonilist diski fännide jaoks vääristab.

Kuid peamised peaksid ju siiski olema heli ja pilt. Audiot esindavad ingliskeelne Dolby Digital 5.1 ja prantsuskeelne kahekanaliline Dolby Surround. Pilt on anamorfne, kuid kvaliteedilt kaugeltki mitte Bessoni parimate sekka kuuluv. Film ju vana ja vaevatud, kuid siiski - miks masterdati DVD lindilt, kus nurkades rullivahetmise "sigartimärgid" (nagu noid täppe peale "Fight Clubi" kogu maailm kutsub), on küll arusaamatu. Kuuldavasti oli süüdi Besson, kuid mina veeretaks korraliku koopia mitteleidmise kivikamaka küll filmikompanii kapsaaeda. Ka tolmu ja teralisust on päris palju näha, samuti on tunne, et värvid on siin vast pisut liiga satureeritud. Siiski on kodeering korralik ja mingeid jpeg-defekte siin ei kohta.

Väga pikk ja omamoodi film, mis vaatajalt nii aega kui ettevalmistumist eeldab ja mis seetõttu kõigile silmadega elusolendeile vaatamiseks vast ei sobi. Kes aga erilist otsib või Luc Bessoni fänn on, võiks siiski tutvust teha. Vaieldamatu

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee