DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
The Nightmare Before Christmas Special Edition /Buena Vista/

Autor: Ivar l Kommentaare: 50 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 9. September 2001
.

Disney Kompanii on lõpuks ometi oma meelt muutnud ja asunud uute ja tõepoolest tasemel DVD-de kõrval ka oma varasemaid askeetlikke üllitisi korralikemaga asendama. Ka "Jõulueelne õudukas" on juba ammuilma DVD-na saadaval. Seda küll tüüpilise Buena Vista kettana, kus ei lisasid ega pildikvaliteeti oluliseks ei peetud. Seetõttu on väga meeldiv, et üks kõigi aegade kõrgetasemelisemaid nukufilme on lõpuks ometi ka endaväärilise DVD-na olemas ja saadaval.

Nagu loo täisnimigi näitab, on taas tegu Tim Burtoni geniaalsest peast pärineva looga. Nimi aga ei pidanud algselt üleüldse selline saama. Kuna loo sünnipaigaks Disney Stuudio (kus Burton peale California Kunstiinstituudi lõpetamist animaatorina töötas), oli esialgu plaanis, et film saab olema "Walt Disney Jõulueelne õudukas". Kui aga lugu valmis, osutus see tavalisest hiirekraamist liialt erinevaks. Seetõttu lasti film välja hoopis "Touchstone'i" märgi all ja lisati sellele tolleks ajaks juba populaarsust nautiva Tim Burtoni enda nimi.

Tegelikult ei olnudki Tim Burton ise loo ülesvõtmisega eriti ametis. Kuigi nii tegelaskujud kui stoori on tõepoolest tema välja mõeldud ja põhinevad tema kunagisel poeemil, oli loo käikumineku ajaks Burton hõivatud hoopis nahkhiirekujulisse kummikeepi riietuva crimefighteri taaskordse ekraanile toomisega. Seetõttu kutsus ta loo lavastajaks oma vana sõbra Henry Selicku. Kampa astusus ka geniaalne helilooja Danny Elfman ("Sleepy Hollow'", "Men in Black"), kes kirjutas Burtoni kirjelduste põhjal filmis kõlava muusika valmis juba enne, kui lõplik käsikiri kokku sai. Selick omakorda kogus kokku tipptasemel meistrid ja animaatorid, kes Burtoni veidrad joonised materiaalseteks muutsid ja liikuma võlusid. 230 dekoratsiooni, 200 nukku oma lugematute detailidega, 20 võttelava ja robotjuhitavad kaamerad, kõigest sellest sai kolme aastaga ja 70-sekundise nädalatempoga 76 minutit kestev täispikk ja ülistiilne nukufilm.

Õnneks seekord sai väärt film ka kassaeduga tasutud. 14 miljonit maksnud lugu esilinastus 22. oktoobril 1993 ja tõi USA-s sisse 51 miljonit. Ometi kord on üks korralik multikas ka kinolistelt väärilise vastuvõtu saanud.

Halloweenilinna Kõrvitsakuningas Jack Skellington (eestipäraselt ehk Luukre Jaak), on tüdinud aastast aastasse korduvast kollipäevarutiinist. Kogemata Jõulumaale sattunud, vaimustub ta sealsest värviküllasest moosimaailmast ja, tagasi kodus, püüab ka kaamete kaaskodanike hingedes jõulurõõmu luua. Noil aga tekib sellest pehmelt öeldes vildakas arusaamine... Kui nüüd Lock, Shock ja Barrel, kolm pätipätakat, Jõuluvana enda kotti ajavad, on saanitee punases mantlis ja valehabemega Jackile valla. Jackist sisse võetud kaltsunukk Sally aimab halba... Ja tõepoolest, asi kisub vägisi kiiva küll...

Kuigi lugu võib meile siin, kes me ju tegelikult ei kõrvitsa- ega kingisokimütoloogiaga väga kursis pole, pisut moosine ja naiivnegi tunduda, on lugu vormiliselt nii meeletult detailirohke, et see summutab ka kohatise kleepuvuse. Tõepoolest, pisiasju, mida märgata, jatkub kaugelt enamaks kui kolmeks vaatamiskorraks. On täiesti hämmastav, kuivõrd sujuvalt on suudetud nukud liikuma panna, kuivõrd keerukalt liigub kaamera ja kuivõrd filigraanne ja omapärane on kõik see, millega see film oma vaatajat kostitab.

DVD. Heli poole pealt pakub see disk vast kõike, mida soovida võiks. Nii DD kui DTS 5.1 mõlemad on siin leida, samuti prantsuskeelne heliriba. Pildiga on pisut keerukamad lood. See, et siin leidub juba varasemal kettal asunud mitteanamorfne transfer, on fännidele üksjagu pettumusi põhjustanud. Samas on selle filmi pilt ju mastaabiga 1,66:1, seega jupi kandilisem kui laiekraanteleri 16:9. Seega, pilti anamorfsena kodeerides lisanduks küll pisut vertikaalset lahutusvõimet, samas aga tuleks vasakule ja paremale vertikaalsed mustad sideboxid kodeerida. See tähendab, väheneks horisontaalresolutsioon. Ehk - tavateleril saaks pilt igast küljest piiratud olema musta raamiga. Laiekraantelerita (kus anamorfne pilt kaotaks üla- ja allservast mustad ribad) vaataja ei võidaks seega märkimisväärselt midagi. Pilt on ju lõpeks nüüdki päris hea, eriti telekal. Arvutil on ta küll vast nõksa liiga pehme, kuid kes teab, äkki oli ta selline kinoski.

Lisade poolelt pakub DVD nii mõndagi põnevat. Esiteks on siin korralik dokfilm, kus tolle tõeliselt tipptasemel nukufilmi loomise üksikasju piisava põhjalikkusega tutvustatakse. Siis on siin paar treilerit, üks neist koguni ajast, mil "Nightmare" veel Disney nime all välja anda plaaniti. Treiler on tutvustamas ka teist Burtoni produtseeritud nukulugu "James And The Giant Peach". Siis mõned posterid ja hulgaliselt joonistusi (kokku ca 450), mõned tegelaste liikumiskatsetustega filmikatked, väljajäetud stseenid nii stooriboardide kui juba animeeritud lõikudena, ühe laulustseeni võrdlus kavanditega ning lavastaja Henry Selicki ja operaatori Pete Kozachiki kommentaar. Kuid see pole veel kõik...

Mis eriti tase - siin kettal leidub kogunisti kaks boonusfilmi, mõlemaid neid üsna võimatu muul moel üldse näha saada! Tegu nimelt Tim Burtoni kahe varasema filmikatsetusega. Esimene neist, "Vincent", valmis Burtonil lavastajadebüüdina juba aastal 1982, päevil, mil ta veel Disneys kunstnikuleiba sõi ja need temas geeniust ära tabades raha ja loomingulise vabaduse andsid pisuke kinokatsetus teha. "Vincent" kujutabki endast mustvalget kuueminutilist multikat, mis Burtoni enda humoorikat poeemi illustreerib. Räägib see seitsmeaastasest Vincentist, kes muidu küll tubli poisu, kuid pisut morbiidne ja tahaks tegelikult olla... Ei keegi muu kui Vincent Price, õudusfilmide kuningas! Kuigi mustvalge ja kvaliteedilt kehvake, on film ise röögatult mõnus. Asja teeb eriti muhedaks see, et salkuspäine Vincent on paganama sarnane Tim Burtoni endaga. Ja vähe sellest, muhedat poeemi ei loe selles ette ei keegi muu kui Vincent Price ise!

Teine ja paar aastat uuem mustvalge film, "Frankenweenie", on juba pikem, pooletunnine. Seega tõeline lühifilm, näitlejadki selles nägupidi pikkadest kinolugudest tuttavad. Too lugu pajatab poisist nimega Victor Frankenstein, kelle bullterjer Sparky auto all otsa saab. Bioloogiatunnis saab murtud Victor teada elektri mõjust organismile, kaevab sõbra välja, ehitab käepärastestest kodumasinatest elektrilise imeseadme ja ühel äikeselisel ööl toob oma lemmiku ellu tagasi. Kitsarinnalised naabrid aga ei ole traageldatud elukast üldse vaimustatud. Asi kisub traagiliseks... Kuid lõpuks saavad kõik aru, et kutsa on tegelikult hea ja väärib ikkagi (uuesti) ellukutsumist.

Film on naljakas selle poolest, et siin on olemas mitmedki hilisemais Burtoni filmides korduvad detailid - nahkhiiretiibne tuulik, ilmselgelt blondeeritud piiga, kummaline kalmistu, morbiidsed künkad-väravad, ninnunännu linnake ja hulgalised viited õudusfilmiklassikale. Nagu ka peategelane, keda ei mõisteta ja ühiskonnast eemale tõrjutakse. Tegelikult ma kahtlustan, et filmi kohatine konarlikkus ja kobasus on ka meelega tehtud - Burtoni huvi maailma halvima filmilavastaja Ed Woodi vastu pole ju mingi saladus. Ja siin leidub nii mõndagi vuudlikku...

"Jõulueelne õudukas" on üks väga muhe nukufilm, ilmselt tõepoolest parim, millega USA-s eales hakkama saadud. Ka disk on tubli tükk. Kummaliste ja musthuumorlike muinaslugude huvilistel igatahes mõnus asi kasvõi mitmeid kordi üle vaadata. Seda enam, et DVD pakub paraja portsu filmikõrvastki.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee