DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Jurassic Park Collector's Edition /Universal/

Autor: Ivar l Kommentaare: 54 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 9. September 2001
.

Kuigi DVD populaarsus ja valik kasvab mühinal, leidub siiani üliedukaid kinotükke, mida poelettidel pole. Päris mitmetega neist on seotud ka Steven Spielberg, filmigeenius, kelle loodud kassafilme pole mõtet loetledagi. Üks kauaoodatumaid DVD-si on olnud ka tema "Jurassic Park" ühes oma mõni aasta hiljem ilmunud järjega. Nüüd siis on seegi mitmes mõttes märkimisväärne kinolugu lõpuks DVD-lgi täiesti olemas.

James Cameron on mees, keda vast enim arvutiefektide läbilööjaks peetakse - on ju tema "Abyss", "Terminator 2" ja "Titanic" kolm selle valla üliolulist saavutust. Kuid kompuutritrikkide laiadele massidele teadvustaja au kuulub siiski Spielbergile. On ju kinolinal uskumatult "elusaid" saurusi nähes igalühel selge, et need saavad pärit olla ainult filmivõlurite töötoast. Peapõhjuseks, miks "Jurassic park" niivõrd populaarseks sai, ongi otse loomulikult just nimelt needsamad hiidsisalikud, keda inimesed esmakordselt just siin nende täies ilus ja koleduses imetleda said.

Tegelikult küll ei ole kaugeltki kõik nähtav bittidest tehtud, oluline osa on siingi vanadel headel animatroonikutel. Digi- ja latekssisalike absoluutselt perfektne ühendamine on ka üks selle filmi saavutusi.

Spielberg tegelikult plaaniski algselt oma loo vaid nukkude abil valmis saada. Näinud aga efektifirma Industrial Light And Magic katselõike, tabas ta kohe arvutianimatsiooni enneolematuid võimalusi. Ja nagu öeldakse, the rest is history.

Paleontoloogid Ellie Sattler (Laura Dern) ja lapsi pelgav dr. Alan Grant (Sam Neill) on parajasti ametis järjekordse dinoluustiku kivist kättesaamisega, kui nende laagripaika maandub helikopter. See paiskab segamini mitte vaid kuivava pesu, vaid ka teadlaste edasised plaanid - ekstsentriline ja jõuluvanalik rahamees John Hammond (sir Richard Attenborough) teeb neile ettepanekud, millest on raske keelduda. Finantseerimislubaduste vastu kutsub Hammond neid ekspertidena kaema oma saavutust - disnilandlikku loodusparki Vaikse ookeani saarel, kus ringi kalpsamas merevaigusääsest saadud DNA-juppidest taastatud elusad dinosaurused... Avamisvalmis parki on kaema kutsutud ka kaoseteoreetik ja paadunud pessimist Ian Malcolm (Jeff Goldblum) ning Hammondi lapselapsed Tim (Joseph Mazzello) ja Lex (Ariana Richards). Hammond topib seltskonna elektriautodesse ja saadab saarele safariringile. Kuid loomulikult ei lähe asjad nii nagu loodetakse. Tegutsema asuvad taifuun, alamakstud arvutinerd Dennis Nedry (Wayne Knight) ja peale taravoolu kadumist ka T-Rex koos karja vastikute velociraptoritega...

Spielberg on teada ja tuntud kui tegija, kes reeglina täpselt tajumas filmi tempot ja ülesehitust. Ka selles loos on kõik ikka päris perfektselt paigas. Filmi esmapool on loomulikult rahuldamas kinoliste uudisimu, nägemaks lõpuks ometi noid paljuhaibitud dinosaurusi. See pool filmist on ilus ja värviline nagu muinasjutt või Disneyland. Teine pool aga pakub pinget ja pinevust - sajab vihma, igas pimedas paigas luurab lihasööja sisalik ning tempo ei rauge enne lõpukaadreid.

Just nagu Hitchcock on Spielberg meisterlik meeleolulooja. Ta ei pruugi üleüldse saurusi (või haikala või mida iganes) näidatagi, rütmi, montaazhi ja muusikaga loob ta olukorra, kus vaataja peas sünnivad vaat et veel koledamad pildid kui need, mida ekraanil näha. Seegi lugu on ju päris korralik tegelikult, kui mõned häkkimisteemalised lapsikused muidugi välja arvata... Michael Crichtoni raamatut lugenud võivad küll eriarvamusele jääda, aga siiski - film on ju midagi muud kui raamat. Siin on omad, pisut erinevad reeglid. Ja see film ju toimib.

Tuleb tunnistada, et dinosaurused on minu nõrk koht. Olen minagi lapsepõlves dinomaania üle elanud, mistõttu Zdenek Buriani maaliraamatud ja venekeelsed värvilised lasteteatmeteosed kohaliku lasteraamatukogu valikust isiklikeks hittideks kujunesid. Päris üle pole ma sellest saanud siiani, mistõttu mõni ime, et nende filmide DVD-sid ei saanud ma lihtsalt omandamata jätta.

Teatavasti ilmus dinoduo "Jurassic Park" ja "Lost World" poelettidele samaaegselt ja koguni üheksas eri variandis, sundides ostuhuvilist hoolega uurima, et ta just soovitu omanikuks saab - eraldi kettad on nii laiekraaniste DTS ja Dolby Digital versioonidega kui ka täisekraanpildiga. Lisaks lasti filmiduo müüki ka boksidena, kus kaks tavalist plastkarpi ühisesse pappkesta on paigutatud. Siinarvustatav ketas pärineb just sellisest Dolby Digital heliga topeltkomplektist.
Kui plaanis mõlemad saurusefilmid omandada, on topeltkarp ilmselt päris mõistlik idee. Kest, kuigi tegelikult ju lihtsalt papist slipcase, on päris kena oma kuld- ja hõbetrükis, külgedel kummagi diski kenalt reljeefne kaanepilt pisut muudetud kompas. Kuld- ja hõbevärvi on ohtralt kasutatud ka plastkarbi kaanel, mistõttu needki tegelikkuses hoopis ilusamad kui arvutipiltidel. Palju on kritiseeritud kommet DVD kaantel originaalpostri asemel uut kujundust kasutada. Sama siin, kuid isiklikult ei ütleks, et see mind üliväga häiriks.

Kuldvärv on ka tegelikult kõik, mis "Jurassic Parki" pakendit teiste DVD-de seast eristab. Kuigi Universali "Collector's Edition"-sarja kuuluv, on ketta voldik vägagi lakooniline - paarislehe ühel küljel vaid kaanepilt paari fotoga, teisel veel kolm fotot, filmi logo, Spielbergi signatuur ja loetelu filmi kahekümnest peatükist. Seega ei midagi lugemiseks ega tegelikult ka teistkordseks vaatamiseks. Ka kasutab Amaray-laadne karp plaadi paigaldamiseks "surmahaardeks" kutsutud hammastust, mis tõepoolest plaadi eemaldamise äärmiselt ebamugavaks teeb. Esimesel eemaldamisel eriti on tunne, et plaat pigem puruneb kui karbist väljub.

Ka ketas ise tekitab vastukäivaid mõtteid. Ühest küljest on siin leida nii mõndagi. Juba ligi tunnine "The Making of Jurassic Park" on päris huvitav asi vaadata, seda enam, et dokfilm varem suisa eraldi laserdiskina välja on antud. Selles saab muuhulgas näha ka noid arvutikatseid, mis Spielbergi arvutisauruste tasemes veensid. Teisest küljest leiab siit DVD-lt ka nii mõndagi virisemisväärset.
Menüüd kettal on üsna askeetlikud, kuid samas praktilised ja kiired, kujutades põhiliselt vibreeriva veega täitunud muttasurutud jalajälgi. Üleminekuanimatsioon on just parajalt tempokas, et mitte häirida. Tekstilehekülgede edasiliikumisnuppude asukoht küll on kohati üsna ebamugav, vähemalt arvutil klikkamiseks, paiknedes eri lk-del hoopis eri paikades. Ka oleks võinud peatükimenüü pisut mugavam olla, kuid see on üldlevinud puudus.

Eelmainitud dokumentaalile lisaks leiab ringi klikates veel filmi ettevalmistusperioodi valgustavaid videolõike, nukufilmiliku animaatiku raptorite köögistseenist, hulga pilte ja storyboarde, lakoonilise "Dinoentsüklopeedia", tavapärased biograafiad ja tekstileheküljed ning weblinke sisaldava DVD-Rom osa. Samas on nii videokatked kui digitud pildimaterjal suht' kehva kvaliteediga. Dinoteatmik on ka üsna õhuke ja - mis eriti palju pahameelt tekitanud - valmiva "Jurassic Park III" treiler osutub promojupatsiks, mida tema pildivähesuses ja mittemidagiütlevates pimeduses-välgusähvatustes treileriks ikka üsna raske nimetada on. Ja mis veel eriti säärase olulise filmi DVD puhul silma torkab ja rahulolematust põhjustab - siin ei ole ei Spielbergi ega ka kellegi teise kommentaaririba. Ühest küljest on see pisut imekspandav. Samas on dokumentaalfilm ju piisavalt pikk ja põhjalik, mida seal ikka enam nii väga kommenteerida, kui aus olla. Parem vaadata filmi.
Kuid ka siin ei saa kahjuks irisemata. Dolby Digital heli on küll tase ja selle kohta ei oskaks ühtegi halba sõna öelda - bassid müttavad ja dinod möirgavad. Pilt aga... Anamorfse 1,85:1 värvid ja kontrast on OK, ka ei kohta siin mingeid kriime või muid filmilindidefekte. Mõningane pehmus välja arvata, oleks kõik nagu pea parimas korras. Aga - kui pilti arvutil kaadreina vaadata, selgub, et selles on hämmastavalt ohtralt kodeerimisdefekte! Väga paljud kaadrid sisaldavad ruutudena paigast nihkunud või moondunud detaile... Pole ausalt öeldes midagi sellist nii massiliselt vist varem nägema juhtunudki. Kettal asuva kraami kogumahu poolest oleks (vähemalt Dolby Digital versioonil) bitrate'i ja seega ka pildikvaliteeti võinud ikka kohe märkimisväärdselt tõsta. Ma ei saa seda küll kinnitada, kuid kummaliselt vigase pildikodeeringu põhjust tulebki tõenäoliselt otsida DTS-heli ruuminõudlikkusest... Ju siis ei kodeeritud (erinevalt näiteks "Men in Blackist") eri heliversioonidega DVD jaoks pilti erineva kompressiooniga. Igatahes ei oleks ma oodanud, et DVD-lt illustratsioonideks pilte otsides niivõrd ohtralt defekte kohtama saan. Mis on ikka üsna hämmastav, kui arvestada Spielbergi enda varasema "Saving Private Ryani" tõeliselt superhead pilti. Kummaline...

Seega kokkuvõtteks - kel film nägemata, keda huvitab selle sünnilugu, kes Spielbergi või dinosaurusefänn - see saab siit kindlasti elamuse. Kes otsimas ketast, millega oma kodukino tuttavaile demoda, leiab siit küll tippheli, kuid pildile ei tohi ilmselt oma tähelepanelikke sõpru väga ligi lubada. One mixed bag, this DVD.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee