DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
The Lost World Collector's Edition /Universal/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 9. September 2001
.

Kassafilmile järje tegemine ei ole tavaliselt hea idee. Jah, raha ju reeglina laekuma saab, kuid tasuvuselt ja veel enam sisuliselt jääb järg originaalist tavaliselt tugevalt maha. Erandina meenub siinkohal vaid üks näide, "Terminator 2". Kahjuks ei küüni ka "Lost World" oma eelkäijani ulatuma.

Samas Steven Spielberg loomulikult teab, mida teeb. Esimene saurusefilm meelitas rahvast kinno just oma ennenägematult elusate elukatega, mistõttu tolle algusots esmakohtumise ootusi suurendama ja rahuldama komponeeritigi. Alles teises pooles asuti rabelemisele rõhuma. Jätkuosa ei saa aga loomulikult enam sama malli järgi teha. Seepärast ongi "Kadunud maailmas" valitud veidi teisem ja tumedam tee - juba üsna alguses lastakse elukad ekraanile lahti ja püütakse nii inimeste ning sisalike jõukatsumisi demodes vaataja kogu looks toolipõhjale liimida.

Kahjuks ei saada aga ülesandega päriselt hakkama. Probleem on põhiliselt stsenaariumis. See pakub küll Spielbergile mitmeid päris magusaid pinevuspaiku ülesvõtmiseks (rohus retkelisi piiravad raptorid, eksinud püssimeest stalkivad pisisisalikud jne), kuid kahjuks ei ole vaevutud välja puksima liialt mitmeid plotiauke, mis ajusid omaval kodanikul kaasaelamise küsitavaks teeb. Näiteks - miks saadeti saarele mitte just parima dokumenteerimisoskusega käputäis, kus, nagu ju selgub, päris meediaproffe polnudki? Miks ikkagi muutus kogu hi-tech seltskond peale dinode puuristpääsmist side- ja eriti transpordisandiks? Kuidas sai hiiglaslik T-Rex ligi laevakubrikus rippuva käsivarre omanikule? Kuidas meeskonnata laev (mis iseenesest vist omamoodi homage Dracula lugudele?) üldse õigesse sadamakaisse rammis? Ja nii edasi. Kõik see muudab filmi oma eelkäijast lahjemaks ja vähem nautimisväärseks. Ju tabas loginat tegelikult ka Spielberg (kes saurusefilme vändates oma sõnul just pigem publiku kui iseenda ootustest lähtus), ega osalegi enam otseselt kolmanda, nüüd juba ainult raha pärast toodetava pargiloo lavastamises.

Loomulikult oli ka häid kohti. Juba see, et tegelikult on kogu värgi kõige jubedamad üldse mitte hiiglaslikud T-Rexid, vaid hoopis välkkiirete massimanöövritega oma ohvreid üllatavad pisikesed rohelised elukad, on päris nutikas. Üldse on nondega sisalikega stseenid vähemalt minu jaoks meeldejäävaimad. Lisaks on filmi puistatud ka pisut pisipila tähelepaneliku vaataja rõõmuks - olematu "Hamleti" filmi poster videopoe seinal, peaosas keegi Arnold Schwarzenegger ja Godzilla eest pakku tulnud jaapani turistid näiteks...

Paar sõna ka sisust. "Juurapargi" sündmustest on möödunud juba neli aastat, kui põdur John Hammond kutsub taas enda juurde Ian Malcolmi. Firma InGen on libisemas tema kontrolli alt, mistõttu on vaja kibekähku tegutsema asuda. Selgub, et kuigi lõbustuspark hävis, on (üllatus, üllatus!) ka naabersaarel saurused, seal suisa omaette ökosüsteemis elutsemas. Nüüd aga ootab toda saart suurpuhastus ja sisalikke ees sõit San Diego loodavasse dinoparki...
Hammond, kes nüüdseks toetamas dinode vaba ja omaette elu, ongi koostanudki neliku, kes kibekähku meediale piisava paketi asja olemusest ja ideaalsusest kokku seadma peavad. Skeptikust Malcolmi õuduseks kuulub sinna ka tema girlfriend Sarah Harding, kes juba salaja kohalegi on lennanud. Ei jää temalgi muud üle kui vastumeelselt nõustuda... Nelik, kus lisaks veel "fotograafist" ökoterrorist, tehnik ning ootamatult veel ka viienda rattana bussi pugenud Malcolmi tumetanahaline tütar, saabub saarele. Seda ainult selleks, et olla tunnistajaks hambuni varustatud alternatiivretkele, mis loodusvaatluse asemel safarimõõtu ettevõtmine...

Ilm läheb käest, saurused lähevad käest, tehnika läheb käest, laev läheb käest, linnas kondav T-Rex läheb käest. Käest läheb kõik, mis vähegi saab, mistõttu on tegelastel tegu, et ellu jääda, saurustel tegu, et sabatuid kahejalgseid põske pista ja vaatajatel tegu, et kõigest sellest aru saada.

Uutest tegelaskujudest väärivad ära märkimist kaks - Julianne Moore Malcolmi bioloogist girlfriendina ja Pete Postlethwaite kõikenäinud safarimees Roland Tembona. Tema tegelaskuju saab filmis ka kõige rohkem avanemis- ja arenemisruumi, seda vaatamata mitmete stseenide lõppversioonist väljajäämisele. Siiski oli tegu tegelasega, keda oleks meeleldi enamgi vaadanud. Kõik teised, kaasa arvatud varasemast tuttavad peategelased, kippusid jääma pigem dinotralli statistide rolli.

DVD-st. Kes lugenud mu "Jurassic Parki" arvustust, teab ka selle DVD sisust pea kõike, sest kaks ketast on vaat et identsed. Ka siin on väga korralik heli ja kummaliselt kodeerimisdefektirohke pilt, mis, tõsi küll, filmi normaalviisil vaadates silma ei torka. Ka siinse lisamaterjali seas on silmapaisvaim asi tunnine dokumentaalfilm, mis mõnevõrra õigustamas puuduvat kommentaaririba. Ka siin on identne "dinoentsüklopeedia", mis miskipärast selle filmi sisalikke ei sisalda ning samad reklaamklipid, kaasa arvatud 3. osa värdtreiler. Lisaks leiab mõned jääkstseenid ja, mulle tundub, eelkäijast enam pildimaterjali - omaette alajaotused on nii kontseptuaaljoonistele, storyboardidele, mudelitele, ILM-ile kui ka dinodele nende kõikvõimalikes inkarnatsioonides.

Kokkuvõtteks - eelkäijast pinevam ja vägivaldsem filmilugu, mis oma lõplikult paika loksutamata skriptiga liialt häiriv on. Silmarõõmu seiklussõpradele ta siiski pakub ja korra vaatamist väärt on asi igal juhul. Kuigi film ei ole just klassika ja ketas päris Spielbergi mõõtu välja ei anna, on sellel leiduv siiski üsna korralik meelelahutus.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee