DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
The Ultimate Toy Box /Pixar/Disney/Buena Vista/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 15. September 2001
.

Tegelane nimega John Lasseter on Walt Disney enda mõõtu visionäär. Tõepoolest, tabada juba kaugete kaheksakümnendate algupoolel ära arvutite paljulubav potensiaal, lahkuda traditsioonilise animaatori ametist ja asuda tööle arvutipildifirmasse "Pixar", pole just asi, mida igaüks meist teha tabaks. Aga just seda ta tegi.

Tegelikult on aga "Pixari" enda algus veelgi varasem. Asutati ta Lucasfilm Ltd. tütarfirmana juba aastal 1979, töötamaks välja tarkvara filmitööstuse tarbeks. "Pixaris" sündisidki mitmed pildiprogrammid, mis tänaseks omas vallas suisa standardeiks saanud. Kuna algusest peale oli plaanis programmide loomisele lisaks ka nende kasutamine, vajati arvutitippude kõrvale kedagi, kes klassikalises animatsioonis kõva käsi oleks. Selleks meheks saigi Lasseter.
Omaette firmaks sai "Pixar" aastal 1986, kui Apple asutaja Steven Jobs selle ära ostis. Tolleks ajaks oldi juba tuntud tegija, osaleti mitmete mängufilmide efektide loomises, valmistati reklaamklippe ja CD-Romi materjale. 86-ndal aastal valmis esimene lühianimatsioon, laualambilapsest pajatav "Luxo, Jr.". Selle Oscarilegi kandideerinud filmi peakangelast võib muuseas kohata ka Pixari logol. Järgnesid veel mitmed auhinnatud lühilood, ka "Tin Toy", mis 1988. aasta lühianimatsiooni Oscari ära võitis ning nii vormilt kui sisult "Toy Story" eelkäijaks sai. Aeg hakkas olema küps, proovimaks kätt millegi pikema kallal...

Animatsiooniprogrammide alane koostöö Disneyga viiski lõpuks selleni, et too, otsides võimalusi oma filmivaliku laiendamiseks, pakkus abi täispika arvutianimatsiooni loomisel. Peale mitmeid töövariante, stuudio laiendamist ja hulga uue tööjõu värbamist asutigi tööle mänguasjadest pajatava animaloo "Toy Story" kallal.
"Leluloost" sai koheselt filmiklassika. 1995. aastal tegi see USA-s aasta suurima filmikassa, teenides ühtlasi ära spetsiaal-Oscari. Esimene täielikult arvutitega loodud kinotükk oli sündinud ja laiade publikumasside poolt isegi üllatavalt hästi omaks võetud.
Loomulikult ei saanud säärane lugu järjeta jääda. Peale "Pixari" teise täispika multika "Bug's Life" valmimist oldi taas kõigi jõududega nukke animeerimas. "Toy Story 2" linastus 1999. aastal, tuues sisse veel enam kui eelkäija. Vahepealne tormiline arvutiareng kajastus otse loomulikult ka ekraanil. Teine osa sai eelkäijast oluliselt keerulisem ja lihvitum. Kusjuures (vähemalt minu meelest) ka jupi parem film...

DVD - just nagu Disney / Buena Vista lubas, ilmuski tippfilmide sekka loetav "Toy Story" DVD-le kahel kujul. Tavalisele filmivaatajale on mõeldud topeltketas, kus kummalgi lelulool oma disk. Tõeline maiuspala on aga "Ultimate Toy Box", kolme DVD-ne boks, kus filmifriikidele kokku üle üheksa tunni vaatamist-kuulamist pakutakse. Tegu pole lihtsalt lisatud kettaga, ka filmidiskid sisaldavad siin hoopis enamat kui kaksikversioonis. Seejuures on asi niivõrd muhedalt teostatud, et kogu see suur infohulk sugugi ei tapa, vaid tõepoolest mõnusat ajaviidet pakub.

"Ultimate Toy Box" näeb ka tõeliselt hea välja. Kolm hõbekaanelist Amarayd on pakendatud küljelt avatud pappkarpi, mis samuti hõbedane ja millel ainsaks kaunistuseks kolme peategelase valgejoonelised 3D wireframe-mudelid. Kogu selle kupatuse peale käib alt ja ülalt avatud paks kileümbris, millele trükitud täpselt samas poosis, kuid juba valmisrenderdatud peaosalised, pluss veel pealkirjad ja kõik muu, sealhulgas ketastel leiduva materjali lühiülevaade. Kogu arvuka kraami paiknemise plokkskeem koos piltide ja promoesseega leidub ka voldikus, mis käepärasena kettakolmiku vahele karpi on surutud. Väga kena pakend, mis kõigile teistele minu nähtuile silmad ette annab.
Nüüd siis pisut lähemalt kõigist kolmest DVD-st ja ka filmidest endist.

Disk 1: Toy Story

Kuueaastase Andy lemmikleluks on cowboynukk Woody (Tom Hanks), kes (kuna otse loomulikult on mänguasjad omaette olles täiesti elus) ka kogu toatäie liidriks. Tema aukoht Andy voodil kipub aga kaduma, kui mängu tuleb uus sünnipäevakink - kosmosesangar Buzz Lightyear (Tim Allen), kes oma moodsate vidinate ja olekuga Woodyt varjutama kipub. Kisub rivaalitsemiseks, kuid naabripoisist pätihakatise sekkumine teeb läbi katsumuste kõigile selgeks, mis elus tõeliselt oluline on.
Tegu niisiis omamoody buddy-movie ehk semufilmiga, mis ehk zhanriliselt enam meesvaatajaile mõeldud. Siiski on lelulugu tõeline perefilm, mis klassikale kohaselt igale vanusele oma pakub ja nii vanematki vaatajat mingil juhul ükskõikseks ei jäta. Kui multifilmid alati sama suudaks, oleks ilmselt kinos hoopis enam täiskasvanuid leida. Samas on arvutianimatsioonil ilmselt lihtsam suuri inimesi kinno meelitada... Pole ju see vald veel nii tugevalt ahistava Disney-vormeli külge aheldatud.

Esimese täispika arvutiloo kohta on film ka täiesti korralikult teostatud, vähemalt, mis nukkudesse-tegevuspaikadesse puutub. Promoklippidest jäi mulle igatahes asjast hoopis kehvem mulje. Samas on ka häirivat - inimesed näiteks on pisut kummalise väljanägemisega ja neid on ehk liigagi palju pildis näha. Naabri kuri koer aga kannatab üsna tugevalt karvasofti tollase lapsekingades kepslemise käes, olles pigem mingi plastmassjuraka kui elusa looma moodi. Üleüldse on too koer juba äärmiselt ebaõnnestunult modelleeritud. Kuigi minu jaoks VÄGA häiriv, ei suuda ta siiski kogu lugu lõplikult rikkuda. Üsna vaadatav film siiski, kuigi, kui aus olla, mitte ka nii hea, kui ma kogu eelnud haibi põhjal ootasin.

DVD - otse loomulikult liikuvate (ja päris nutikate) menüüde tagant leiab filmi, mille anamorfne 1.77:1 pilt otse arvutifailidest renderdati ja seetõttu superhea on. Ilmselt ei saa DVD pilt enam parem ollagi. Heli pakutakse siin aga hoopis mitmel moel - Dolby Digital 5.1-le lisaks on siin prantsuskeelne versioon, ainult soundiefekte sisaldav 5.1-riba ning kommentaar, kus John Lasseteriga eesotsas 7 põhitegijat oma muljeid pajatavad. Nii nagu kogu kupatusest, paiskub ka viimasest vaataja-kuulajani säärane puhang huumorit ja entusiasmi, et seda võiks suisa depressiooniravimina soovitada.

Kuigi komplekti kuulub ju omaette lisaketas, on siiagi üht-teist lisatud. Auhinnatud lühifilm "Tin Toy" näiteks, millest juba eespool juttu. Siis dokumentaalne "Leluloo lugu", kaks peategelaste "kaadritagust intervjuud" ning koguni 52 (!!!) pisikest puändikat proromolupsu, mis "ABC"-kanali pühapäevastes lastehommikutes eetris käisid ja mis kohati ikka tõepoolest ülinaljakad on. Lisaks veel katkend, mis eri keeltesse dubleeritud versioone võrrelda pakub ning juba mõnelt varasemaltki kettalt tuttavad THX-testid pildi ja heli paikatimmimiseks.

Seega, juba see ketas üksi annab korraliku DVD mõõdu välja. Kuid see on alles algus.

Disk 2: Toy Story 2

Buzz ja Woody on tagasi! Seekord on tegu juba sõpradega, kelle ellu toob katsumusi lelupoe omanik Al McWhiggin (Wayne Knight). Too leiab garaazhimüügilauale sattunud Woody ja paneb tolle lihtsalt pihta. Osutub nimelt, et Woody pole mingi labane lelu, vad kunagine kultusnukk ja telesarja kangelane. Ali kabinet on täis kõikvõimalikku telesarjateemalist träni, mis peategelase saabumist ootab, et siis täiskomplektina suure raha eest Jaapani mänguasjamuuseumi kolida. Teiste seas igavlevad ka kauboitüdruk Jesse (Joan Cusack) ja kullakaevur Prospector (Kelsey Grammer). Nemad näevad saabunud Woodys päästjat, kes neid kapipimedusest muuseumi valgusvoogu aitab. Woody aga tahab hoopis koju, tagasi Andy ja sõprade juurde. Ja Buzz on tõsiselt nõuks võtnud teda aidata...

"Toy Story 2" on hoopis kõvem sõna kui esimene film. Ja ma ei räägi siin üldse arvutiprogrammide arengust või renderdamise tasemest, ilmselge, et see kõik on siin hoopis midagi muud kui eelkäijas - võrrelge või esimese "koera" teise tõelise taksiga! Lugu ISE toimib hoopis paremini ja on oluliselt keerukam, kihilisem ja emotsioone pakkuvam. Koht, kus Jesse lauldes oma minevikku meenutab (Oscarile kandideerinud "When She Loved Me"), kuulub ilmselt filmiajaloo mõjuvaimate hulka. Randy Newmani kirjutatud ja Sarah McLachlani lauldud pala on (filmi kontekstis vähemalt) üks aegade emotsionaalsemaid filmilaule.

Igatahes on "Toy Story 2" film, mille peaks ära nägema iga filmihuviline, sõltumata sellest, kas esimene nähtud või nägemata. Väga kahju on ainult, et sääraseid lugusid meie rahva väiksus ja vaesus oma keelde ümber panna ei luba. Seetõttu jäävad eesti lapsed tegelikult paljustki ilma. On need Disney lood kui halvad tahes (kui ikka on), omas keeles peaks nendega tutvuse tegemine igal põnnil võimalik olema. Aga ei ole. Ja karta saab, et eesti lastel ei saa ka tulevikus olema.

DVD - ka siin ei ole võimalik pildi kohta ühtegi halba sõna öelda, ta tundub vaat et paremgi kui eelmine. Heli on siingi nii inglis- kui prantsuskeelsena, kusjuures (vähemalt esimene) koguni Dolby Digital 5.1 EX-na. Ka siin on valida nii efektiheliriba kui kommentaar. Lisaks veel "tuksiläinud duublid", mis kinoversioonis ilmselt lõputiitrite vahel pikatoimelisi kinolisi lõbustasid, legendaarne arvutianimatsioon "Luxo, Jr." ja paar promotreilerit, üks "Pixari" tulevasele digitaalmultikale "Monsters, Inc." ja teine Buzz Lightyeari spin-off joonisfilmile. Peale selle on kettale 4. pilditrackina peidetud - kusjuures tõepoolest peidetud, ühtegi linki nendeni ei vii - kolme Disney stuudio filmi reklaamklipid - "The Emperor's New Groove", "Fantasia 2000" ja "Dinosaur". Dokfilmi siin kettal ei ole. Kuid see on ka mõistetav - teise leluloo tekkeaegu oli juba teada, et tulemas on DVD, mistõttu kogu sünniloost rääkiv filmimaterjal on oma koha leidnud lisaketta materjalide hulgas.

Disk 3: Supplemental Features

Niisiis, kolmas ketas on tõepoolest ainult lisadest koosnemas. Peale muhedat filmilõiku, kus John Lasseter vaataja "Pixari" peamajja palub, on võimalus valida kahe ürgse teleri vahel, kumbki juhatamas ühe filmi kaadritagust kaema. Ja lisamaterjali leiab tõepoolest tundideks. Ka siit purskab igal sammul optimismi ja tõelist vaimustust oma ettevõtmistest, mis kasvõi sunniviisil ka vaatajas hea tuju tekitab.

Kogu seda materjali on väga palju ja pole mõtet püüdagi siinkohal detailset loetelu anda, seetõttu vaid põgus ülevaade. Laias laastus on mõlema filmi materjalid jagatud seitsmese kategooriasse, mis igaüks mõnda aspekti avamas:

Ajalugu sisaldab materjale filmide tekkeloost, intervjuusid, testlõike ja osaliste tutvustusi;

Lugu näitab storyboarde, nende võrdlusi valmis filmilõikudega, kasutamata jäänud ideid ja muud säärast;

Disain tutvustab tegelaskujusid visandeist ja testlõikudest pöörlevate 3-D mudeliteni ning filmi tegevuspaikade, värvide ja valguse loomist;

Kompuutrianimatsioon näitab detailselt, kuis visandid järk-järgult valmis animatsioonilõiguks muutuvad ja annab ülevaate spetsefektide loomisest;

Muusika ja sound pakub otse loomulikult muusikat, näiteks laseb kuulata filmilaulude originaaldemosid, samuti näidatakse siin, kuidas loodi nullist alates kogu filmide helitaust;
Väljajäetud animatsioon sisaldab filmi mittejõudnud lõike;
Promo on paik, kus kohtab nii kino- kui teletreilereid, posterid ja muud pildimaterjali.

"Toy Story 2" materjalides on veel üks lisasektsioon - "The Toy Box". Sellest leiab nii intervjuusid, peidetud naljade tutvustuse, alternatiivanimatsioone kui ka "Woody's Roundup"-telesarja lähivaate kõigi selle pudinate ja videotega.
Tegemist on tõepoolest väga mahuka ja põhjaliku materjalihulgaga, mis õnneks on väga hästi alajaotusteks osatud jagada. Menüüd on muhedad ja selged, neis liiklemine ja soovitu leidmine ei valmista mingit raskust. Tõepoolest, eeskuju igaühele, kel plaanis midagi samalaadset DVD-le toimetada.

Kui see kettakolmik tõepoolest näitab, millised saavad olema Disney tulevikus ilmuvad spetseditsioonid, siis ei jää küll muud üle kui virtuaalmüts maha võtta ja ehk andestada neile isegi mõni paranoialik PC-hoog. Ja tunda ainult heameelt, et oma tõeliste klassikaliste "kroonijuveelideni", nagu "Lumivalgeke" ja "Lõvikuningas", nad oma piduriperioodil asuda ei jõudnud - loodetavasti saavad noodki olema sarnase respektiga DVD-le toodud. Sest tõepoolest, "Ultimate Toy Box" on üks äraütlemata imponeeriv DVD-karp, mis iga kollektsiooni ehteks on ja mille väärtus vaevalt et väheneb.

Klassikalised filmid klassikalises karbis.
DVD-de üks seniseid ja väga tõenäoliselt ka tulevasi absoluutseid tippe.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee