DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Gladiator Signature Selection /DreamWorks/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 15. September 2001
.

Ridley Scott kuulub vaieldamatult filmitegijate eliiti. "Blade Runner", "Alien" ja "Thelma and Louise" tutvustamist ei vaja, kõik kolm on vaieldamatu filmiklassika. Kuigi noist on juba mõnda aega möödas, on mees ikka vormis. Tema hetke uusim film - "Gladiator" - kujunes üheks 2000. aasta ülemaailmseks suvehitiks. Veidi ootamatultki ehk, sest säärased mastaapsed ajaloolised ekraanivaatemängud on ju juba ammu moest ning asendunud aegluupsete relvaballettide ja igasugu hi-tech vidinate demomisega...

Päris unustatud ajaloolised suurfilmid muidugi siiski pole. Kuigi ei ole enam "Cleopatra", "Ben Huri" ja "Spartacuse" ajad, oli 95. aasta Mel Gibsoni "Braveheartki" siiski üks äraütlemata edukas tükk nii kinos kui auhinnasabas. Ka "Gladiatorile" ennustatakse Oscarisadu. Kas ta selles vallas üliedukaks osutub, julgen kahelda. Mõne kuldmehikese on see film aga igatahes ära teeninud.

On aasta 180 A.D. Rooma väed on kindral Maximuse juhtimisel lõpetamas viimase germaanaste tugipunkti vallutamist ja nii taas pisut tollase maailmariigi võimupiire nihutamas. Vana ja haige imperaator Marcus Aurelius valmistub võimuvahetuseks ja tahab jätta korrumpeerunud Rooma võimuohjad talupoeglikult ausale Maximusele. See aga loomulikult ei sobi tema pojale, mitte just kaunishingest Commodusele, kes seepeale isa surma kiirendab ja tollele lojaalseks jääva kindrali hukkamise korraldab. Maximus aga pääseb ning kiirustab koju, kuid hilineb - tema peret ei ole enam. Sattunud vangi ja seejärel orjaks müüduna Colosseumi areenile gladiaatoriks, leiab Maximus viimaks võimaluse kättemaksuks...

Nagu ikka, on näitlejad väga hästi valitud. Richard Harris ("Unforgiven") vana imperaatorina, Connie Nielsen ("Devil's Advocate") tema tütre Lucillana ja Joaquin Phoenix ("U-Turn") Commodusena on pea ideaalsed valikud. Loomulikult on äärmiselt õnnestunud ka peaosaline. Russell Crowe ("L.A. Confidential") näitab taas, et tegu on tõelise superstaariga. Mainimata ei saa jätta ka Oliver Reedi, kellele gladiaatorikooli omaniku roll jäigi viimaseks ekraanitööks - mees suri enne filmi valmimist.

Ausalt öeldes mulle see film kinos erilist muljet ei jätnud. Mõistagi oli ta suur ja võimas, kuid... Kas olin mina hetkel liialt väsinud ega suutnud taluda stroboskoopilist privateryanlikku montaazhi või oli mul lihtsalt mõnevõrra vale meeleolu käsil. Igatahes tundus mulle tollal, et nagu teisteski Scotti lugudes on ka siin peategelane liialt eemalseisvaks ja kaugeks tehtud, mistõttu mul talle kaasaelamine kuidagi raskelt tulema kipus. Just seetõttu jäi ka kogu film ebahuvitavaks.

Tegelikult aga pole sel lool viga midagi. Taaskordne näide, et üle kahe tunni pikkuse filmi vaatamiseks ei ole kino ikka parim paik. Kodus, kus puuduvad popkornihaisused pubekad ning seevastu on käepärast mitmed muud mugavused, jätab seesugune lugu hoopis parema mulje. Seda enam, kui DVD-kettal leiduvast saab kõnelda ainult ülivõrretes."Gladiator" on DreamWorksi lugu, mis DVD-sõbrale peaks ni mõndagi ütlema. Eelkõige seda, et toda DVD-d ostes pole kvaliteedi pärast põhjust küll muretseda - absoluutselt kõik DreamWorksi DVD-d on väga hea pildi ja heliga. Muidugi, kuna stuudio on uus, on neil ka filme vähe ning ehk enam motiivi ja mahti igaühe kallal nikerdada. DVD-näiteina võiks neilt tuua "Saving Private Ryani" või animalood "Antz" ja "Prince of Egypt" - kes näinud, on nõus, et tegu igati eeskujuliku kraamiga. Siinse topeltdiskiga on aga DreamWorks vaat et iseennast ületanud.

Tõesti, "Gladiatori" pilt on äraütlemata hea. On pea uskumatu, kuivõrd detailne võib üks anamorfne 2,35:1 mastaabis NTSC-pilt olla. Eriti arvutiekraanil on tunne, et kinosaalis küll kogu seda detailirikkust näha ei saanud. Kontrast ja värvid on absoluutselt paigas, mitte mingeid probleeme pole kompressiooniga. Helipool on vaat et impressiivsemgi - 5.1 Dolby Digital, 6.1 DTS (!) ja 2.0 Dolby Surround võimaldavad igalühel valida tema süsteemile vastava. Tuleb küll tõdeda, et 5.1 kõlas ka tavastereona 2.0-st puhtamana, mistõttu soovitaks kõigil valida automaatselt väljapakutud 5.1 variandi. Ainus pisike miinus olekski see, et helivalik toimub kohe plaati sisestades, mistõttu "lennult" heliribu vahetada-võrrelda ei saa. Küll saab seda igal ajal ka menüüdest teha.

[ NB! Nagu selgunud, on tegelikult olemas 2 erinevat USA päritoluga "Gladiatori" DVD-d. Erinevused on siiski üsna väikesed. Siinarvustatav ketas kuulub esialgsesse portsu, mida üsna kohe asendasid pisut teistsugused DVD-d. Uuel partiil algab käivitades kohe menüüanimatsioon ja mitte helivalik, lisaks on nondel diskidel ka Scotti kommentaar omaette menüüs temaatilisteks peatükkideks jagatud. Väliselt aga olevat mõlemad kettad identsed. Kui suur või väike hulk mitmest miljonist toodetud DVD-st on esialgset tüüpi, pole täpselt teada. - - - Ja nagu on selgunud, vähe veel sellest. Kuna tellimusi laekus rohkem kui topeltkarpe käepärast, paisati osa "Gladiatoreid" müüki ka tavalises Amarays. Lisadisk leidus lihtsalt sellesse pistetud mustas pappümbrikus... - - - Ning veel - kuna kettal olevas dokfilmis kasutatud jalgpalliõnnetuse kaadrid tekitasid brittide protestilaine, on uutes ketastes vastav lõik eemaldatud...]

Kuna film on 2 tundi ja 35 minutit pikk, on ainus lisamaterjal, mis esimesele kettale mahutatud, kommentaar. Ridley Scott koos operaator John Mathiesoni ja monteerija Pietro Scaliaga selgitavad nähtavat ja pajatavad sünniloost, kusjuures jutt on päris huvitav. Kuidagiviisi ei saa mainimata jätta ka animeeritud menüüsid, mis sellel kettal on minu nähtutest tõepoolest ühed ilusamad. Võib väga vabalt olla, et üleüldse kõige ilusamad ja stiilsemad.

Teine ketas sisaldab kõike muud. Koguni kolm dokumentaali on siia mahutatud. Esimene, mis filmist pajatab, annab muuhulgas ka pildi Russell Crowest kui ootamatult muhedast ja vaimukast mehest. On's tema poolt reeglina avalikkuse ees viljeldav sünge olemine teadlik "inside joke"?... Teine lugu on ligi tunnine teledokumentaal gladiaatoritest ja nende ajast. Pisut ehk odavale algusele vaatamata osutub dokfilm üsna huvitavaks ja pakub päris korraliku ülevaate kõigest gladiaatoreid puudutavast, põgusalt ka käesoleva filmi tekkelugu tutvustades. Igal juhul väärt vaatamist, mitte mingil juhul ballast ja ruumitäide. Kolmandas paarikümneminutises loos räägib Hans Zimmer "Gladiatori" muusika loomisest. Seegi lugu on ootamatultki köitev. Tema ja Lisa Gerrardi muusika on tõepoolest üks filmi fantastilisemaid komponente, milleta see hoopis lahjem oleks saanud. Siis on siin treilerid, sealhulgas peidetud "lihavõttemunana" ka "Chicken Runi" paroodiaklipp. Biograafiad, fotogaleriid, stooriboardid, lavastaja poolt kommenteeritud ja reeglina vaid pikkuse lühendamiseks eemaldatud jääkstseenid... Ning illustreeritud päevik, mille pani võttepäevil kirja Luciuse teismeline osatäitja Spencer Treat Clark. Nagu kõik muugi siin, osutub toogi täiesti kobedaks lugemismaterjaliks.

Lisaks näeb see DVD ka adekvaatselt hea välja. Ajal, mil konkurendid oma kroonijuveele üks teisest erilisemasse karpi püüab suruda, kasutab DreamWorks siin juba BBC topeltketastest tuttavat Amarayd, mis mõõtudelt tavaline, kuid lisaplaadi kinnitust sisaldab. Maitsekas ümbris ja lühiülevaatega voldik sisukale sisule lisaks ning ongi koos üks aasta parimaid DVD-diske.

DreamWorks on taas hakkama saanud tunnustustvääriva DVD-ga. Et nii arvavad paljud, näitab seegi, et vaid paari nädalaga tõusis "Gladiator" üheks kõigi aegade müüdumaks DVD-ks. On meeldiv, et seda saavutas tõeliselt hea film ja tõeliselt briljantne DVD. Ketas, mis asub aukohal iga selle omandanu, sealhulgas ka minu, riiulis.

Tase.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee