DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Crouching Tiger, Hidden Dragon /Columbia TriStar/

Autor: Ivar l Kommentaare: 57 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 23. September 2001
.

Hong Kongist pärit filmimees Ang Lee on tuntud tegija. Ja seda kõikjal - on ju tema poolt lavastatud "Sense and Sensibility", too Jane Austeni klassikalisel romaanil põhinev, mitut Oscarit väärt ja hulka briti kinostaare sisaldav stiilne kostüümidraama.

Alustanud Hong Kongis ja teinud vahepeal mitu filmi Ameerikas, otsustas Lee taas kannapöörde kasuks - ehk siis proovida omagi kätt ajaloolise võitlusfilmi kallal. Koduses zhanris, mis sealkandis on sama tuntud kui ta mujal maailmas on tundmatu. Ja mida vaadates on üles kasvanud nii tema ise kui mitmed põlvkonnatäied hiinlasi.

Sõdalane ja kung fu spets Li Mu Bai (Chow Yun-Fat) on võitluskunstide ilmast vanaduspuhkusele siirdumas. Avaldamaks austust Pekingi ametimehele Sir Te'le, lähetab ta oma mõõga Rohelise Saatuse tollele kingiks. Legendaarse relva peab kohale toimetama Shu Lien (Michelle Yeoh), vana semu, kes samuti võitluskunstides ülhästi kodus ja hetkel pealinna korravalvet kamandamas. Koos kasvanud ja õppinud, valitseb Mu Bai ja Shu Lieni vahel täielik usaldus ja omakasupüüdmatu sõprus. Valitseks ehk ka hoopis enamat, jätkunuks vaid julgust tõelisi tundeid tunnistada...

Kuid mõõk varastatakse. Mängu ilmub hellitatud ülikutütar Jen (Zhang Xi Yi), kelle vana teenijanna (Cheng Pei Pei) on kummaliselt sarnane Jade Foxiga, legendaarse varga ja Mu Bai õpetaja kunagise surmajaga. Peagi selgub, et ka Jen ei ole sugugi vaid ilus nukuke. Teenijanna on tõepoolest Jade Fox, tema hoolealune aga omandanud hoopiski enam kui õpetajanna seda omal ajal teha oskas...
Film on tegelikult päris tõsine rahvusvaheline ettevõtmine ja seda sugugi mitte ainult finantsvallas. Kõigest 15 miljonit dollarit maksnud lugu põhineb Wang Du Lu ülipika romaani jupikesel, raamatul, mis Mandri-Hiinas pea tundmatu. Selle käsikirjaks kohendamisel osales ka James Schamus, Lee ameeriklasest partner juba päris mitmest varasemast filmist. Ka osatäitjad on pärit eri paigust. Michelle Yeoh on malaislanna, Chow Yun-Fat Hong Kongist, Zhang Xi Yi Pekingist ja Chang Chen (kõrberöövli ja Jeni armastatu rollis) Ang Lee enda kombel taivanlane. Kuna ajaloolise taustaga film nõudis arhailist mandariinikeelset kõnet, kujunes ka keeleõpe niigi keeruka ettevõtmise lisaraskuseks.

Tavaliselt kujutab aasialik aktsioonilugu endast üht hoolega paigaldatud pildiga, aga vaeslapsiku looga kinotükki. Sellest suuresti antud filmi võlu - "Tiiger ja Draakon" toimib üsna mitmes mõttes. Ta on üheaegselt nii ajalooline kostüümidraama ja eepiline armastuslugu kui uskumatuid külmrelvavõitlusi ja (enamasti) üsna impressiivseid köielripnevaid light kung fu stseene sisaldav kinotükk. Seega pakub ta midagi nii romantikanäljas naisvaatajale kui aktsioonihaigele meessoolasele. Lisaks on see originaalis hiinakeelne ja tiitritega varustatud muinaslugu ka piisavalt elitaarne, teenimaks kiitust ka muidu pirtsakatelelt kriitikutelt ja kinogurmaanidelt.

Film on tõepoolest väga ilus ja otse loodud suurele kinoekraanile. Ülimaalilised võttekohad tekitavad vastupandamatu soovi turismireisile suunduda, kostüümid ja olustikud ei jää milleski maha mistahes suurest ajaloolisest ekraanivaatemängust. Tegelaskujud on ilusad ja neil on igalühel siin filmis ka midagi teha. Eriti peab loomulikult kiitma kaameratööd, sest Yuen Wo-Pingi lavastatud ja tõepoolest ülimõjuvad mõõgavõitlused, mis tihti gravitatsioonitrotsivalt seintele, katustele ja isegi bambuselatvadele kobrutavad, on väga dünaamiliselt üles võetud. Vaatamist igatahes on siin palju ja vahel on isegi tunne, et kahju silmigi pilgutada - ehk jääb nii mõni nüanss nägemata...

Mis oleks ühele filmile suurem tunnustus kui USA Filmiakadeemia auhind? "Tiiger ja Draakon" teenis 25. märtsil 2001 ära nii parima võõrfilmi, parima kunstniku- ja operaatoritöö kui parima muusika kuldmehed, kandideerides lisaks veel kuues vallas. Kuivõrd teenitult, on loomulikult maitse asi ja vaieldav. Kuid kindel on see, et kõigi aegade kassaedukaima välisfilmina on "CTHD" oluliselt USA filmivaatajaid ja -tegijaid mõjutanud ning sel moel ehk edaspidi kogu maailma silmi jõudva filmitoodangu piire avardanud.

DVD-ga on seotud päris huvitavad lood. Vaat et esmakordselt tekkis olukord, kus USA filmisõber on omal kodumaal ilma kuumast DVD-st, mida mujal maailmas juba lettidelt leiab. Nii see tõepoolest seekord juhtus - "CTHD" linastus USA-s alles 2000. aasta detsembris, mistõttu sealne DVD alles 5. juunil 2001 ilmuma planeeriti. Hong Kongis aga, kus film varasuvest saati ekraanidel, ilmus DVD juba 12. jaanuaril 2001. Seega täpselt samal ajal, kui film USA kinodes alles kõmu kogus.
Otse loomulikult sai tollest 3. regiooni DVD-st kuum kaup. Seda enam, et USA kettalt ei kvaliteedis ega lisades enamat oodata pole - tõi ju diski turule tulevase USA-gi DVD eest hoolitsev Columbia/TriStar. Seega, kel multiregionaalne pleier ja piisavalt huvi, leidis ketta kas mõnest netipoest või arvukate hiinalinnade videoshopist. Otse loomulikult avastasid ju noodki "CTHD" kui tõhusa ja tulusa importkauba, millele krõbeda hinnasildigi lisada sai...

Columbiale aga asi ei meeldnud. Kuna esimene partii müüdi mõne nädalaga läbi, tehtigi oluline otsus - uus ports sai ilmuma pisut erinevana. Eemaldati pea kõik, mis DVD maailmalaiuseks muutis - uuel tiraazhil ei ole ei inglise heliriba ega tiitreid, ka on ümbris pea ainult hieroglüüfne. Seega - kes jaanuaris kiirelt tegutses, võib end õnnitleda.

Ketas - esimesest partiist pärinev - on tõepoolest korralik. Nii anamorfne 2,35:1 NTSC pilt kui Dolby Digital heli on mõlemad parimat sorti. Tolmu ja filmilindi teralisust vahel küll kohtab, kuid üpris minimaalselt. Üldiselt on pilt siiski nii detailidelt, kontrastilt kui värvidelt ikka päris hea. Ka kompressioonidefekte ei kohta. Selleski mõttes on "CTHD" Sony varasemate DVD-de vääriline.
Ketta menüüd on ingliskeelsed ja päris kenalt filmikaadreist kujundatud. Kuigi - igale menüüvahetusele lisatud pikad ja hallivõitu filmilõigud oleksid võinud ka olemata olla, demovad nad ju reeglina filmi võtmestseene. Ka on üleminek videolõigult staatiliseks menüüpildiks liig äkiline - nad oleks tulnud ikka hoopis paremini ühtseks tervikuks sulatada.

Keeli on siin leida üsna mitu. Lisaks originaalsele mandariinikeelele leiab ka tai- ja kantoni- ning isegi ingliskeelse heliriba. On austust vääriv, et kuigi säärane täiesti olemas, said USA kinokülastajad filmi selle originaalkeeles vaadata.
Ka tiireid on mitmeid - hiinale lisaks korea, tai ja inglise. Viimane kusjuures hiina originaalteksti tõlge, mitte kohandatud inglise heli üleskirjutus. See võib inglise heli ja tiitreid korraga kaedes pisut segada, kuid annab samas tänuväärt võimaluse võrdluseks.
Lisamaterjalegi leiab, kuigi mitte nii palju, kui oodanud oleks. Peamiseks on Ang Lee ja James Schamuse kommentaar, mis, nagu kahe kommenteerija puhul ikka olema kipub, on üpris humoorikas ja informatiivne. Muuseas on see ka hiina keelde subtitreeritud. Tavapärast dokfilmi asendab veerandtunnine (13:46) intervjuu Michelle Yeoh'ga, kus kõnelejale lisaks pisut ka võtteplatsi näha. Veidi vast igavavõitu filmijupp, kuid ikkagi vaatamist-kuulamist väärt.
Kinotreiler on üks USA turule suunatuist ning annab, aktsiooni liialt rõhutamata, tegelikult loo mitmepalgelisuse üsna hästi edasi. Ka fotomontaazh ei ole tavaline pildigalerii, vaid seitsmeminutine muusikaline videoklipp. Videosid on veelgi - Coco Lee lauldud moosine nimilugu "A Love Before Time" on leida koguni kahel kujul, nii mandariini- kui ingliskeelsena. Klipid on seejuures praktiliselt identsed nii pikkuselt (3:43) kui sisult. Biograafialehekülg pakub piisavalt põhjalikku teavet kõigi põhitegijate kohta. Nii Chow Yun-Fat, Michelle Yeoh ning Ang Lee, James Schamus kui Yuen Woo-Ping saavad korralikult tutvustatud.

Ongi vast kõik. Ega seda kõike just hiigelpalju pole, kuid midagi siiski. Kuuldavasti saab ka USA disk täpselt sedasama sisaldama. Seega oli pool aasta varem Hong Kongi tehtud virtuaalne osturetk üsna asjalik otsus.

Mõnus film, mis huvitaval kombel nii aktsioonisõpru kui romantikahuvilisi (äraseletatult - nii mehi kui naisi) köita suudab. Värvikas ja efektne vaatemäng, mis küll eelkõige suurt ekraani nõuab, on aga kinoelamust meenutavana ka väikest väärt. Soovitan igatahes.
NB! Kuna loodus tühja kohta ei salli, ei piisanud Hong Kongi DVD mujale maailma rännaku tõkestamiseks ka uuelt partiilt inglise heli ja tiitrite eemaldamisest. Piraattööstus võttis lihtsalt esialgse 3. regiooni originaaldiski, eemaldas regioonikaitse ja paiskas mustale turule piraatversiooni. Õigest eristab seda peale 0-regiooni ka pisut erinev kaas, treileri puudumine ja vajadus enne vaatamist miskipärast Stop-nuppu vajutada. Saadaval Malaisias.

Regioon 3, Hong Kong

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee