DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Fong Sai Yuk /Universe/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 23. September 2001
.

Fong Sai Yuk on ontlik noormees, kes on oma kodulinna kõvamaid kehakultuurlasi. Pulli pärast võtab ta osa äsja sinnakanti kolinud Tiger Lei korraldatud võitlus-võistlusest. Ärimees nimelt püüab saavutada kohaliku rahva poolehoidu, lubades oma abikaasa võitja väimeheks võtta. Naine on tal nimelt kung fus kõva käsi. Kuna tõelise tibi (keda Fong juba kohanud on) asemel istub võistluspaiga serval oluliselt koledam teenijanna, jätab ehmunud Fong võistluse pooleli ja lahkub. Säärane näotu tegu aga ei mahu tema ema hinge, kes suleb taas kord oma kangapoe, paneb selga meherõivad ja läheb Fongi võltsvennana ise tulevase ämma assi kickima. Ema Fong on nimelt pojaga samat masti martialartslane...

Samal ajal, kui potensiaalsed ämmad kaklevad ja üks neist teise ära armub, otsivad kohalikud mandzhu võimukandjad taga Punase Lille salaorganisatsiooni nimekirja. Tuleb välja, et sellesse kuulub ka Fongi isa. Asjad lähevad aina segasemaks... Papa arreteeritakse... Poega sunnitakse abielluma pruudiga, keda ta ei taha... See tähendab, tegelikult tahaks küll, aga ei tea, et see on toosama tibi, keda ta linnas kohtas... Pruudi ema on armunud oma tulevase väimehe olematusse venda... Tagatipuks satub seltskond kogu täiega võimudega pahuksisse ja peab põgenema...

Segane lugu? Segane muidugi! Võin kinnitada, et pea kõik Aasia päritolu filmid on samasugused, olgu nad siis joonistatud või mitte. Kui Jaapani ulmeanime puhul ei jää muud üle kui püüda vaatamise käigus sotti saada, milles värk, siis Hiina aktsiooni puhul on asjad pisut teisiti. Tundub, et suur osa neist on toimumas 19. sajandi lõpupoolel, ajal, mil eurooplaste oopiumikaubandus ning kohalike dünastiate võimutõmblused sealsed olud ka päriselt üsna dramaatiliseks muutsid. Seetõttu tuleb tegelikult tõsiselt kasuks, kui eelnevalt kasvõi pealiskaudselt Hiina ajalooga tutvust teha.
Mis aga antud filmi puutub, siis tegelikult oli ta päris naljakas. Juba tõlge inglise keelde oli, ilmselt tõlkija kehvakese keeleoskuse tõttu, kohmakavõitu. "Häbistamise" aina korduv ja ilmselt sõna-sõnaline tõlkimine "näo kaotamiseks" hakkas pikapeale juba iseenesest nalja tegema. Naljakas ei olnud aga see, et midagi oli lahti tiitrite kiirusega - kohati kestsid nad ekraanil tõepoolest ikka liialt vähe. Ilma puldita oleks dialoogi jälgimine olnud ikka täielik pain in the ass.

Aga tegelikult oli suur osa filmist ikka naljakas küll, vaadates tuli ette ka päris muhedaid paralleele. Kogu lugu ja inimsuhted aeti ikka vahepeal niivõrd sõlme, et vägisi tuli ette võrdlus Shakespeare'i näidenditega, kus ju ka kõiksugu äravahetamised ja meheksrõivastumised igapäevane asi. Või ka meie koduse Lydia Koidulaga, tema "Säärase mulgi", "Vigaste pruutide" ja teiste rahvalike külajantidega. Ausalt, sarnast leidis piisavalt... :-)
Otse loomulikult ei ole loos puudust ka inimvõimeid, trosse ja kõiksugu esemeid ära kasutavast aktsioonist. Kuigi jõukatsumisi on filmi jooksul päris mitu, on meeldejäävaimad ilmselt juba üsna filmi alguses toimuvad. Seal nimelt on kaotustingimuseks ühe osaleja maa puudutamine, mistõttu lavaehitisel alanud aktsioon jätkub peagi õhus ja pealtvaatajate-abiliste õlgadel. Nõuab ikka hämmastavat fantaasiat, et midagi säärast üleüldse osata filmilindile jäädvustada. Seda enam nii, et hiljem juppe monteerides asjast ka kobe kinopilt saaks...

DVD on oma välisilmelt üsna samalaadne eelmise arvustatu "Naked Poisoniga". Mis pole ka ime, väljaandja ju sama - Universe. Üsna samalaadne on ka plaadi ülesehitus. Samasugune pooleteistminutine pidurdus toimub plaadi käivitusel, sarnased on nii kaheksaruudune animeeritud peatükimenüü kui helide (kantoni ja mandariini) ning tiitrite (traditsionaalse ja lihtsustatud hiina ning inglise) valik. Samalaadne on ka treilerite lisamine. Tõsi küll, siin on nad kobedamad - filmi enda klipile on lisatud veel kahe analoogse loo - "Fong Sai Yuk II" ja "The Tai Chi Masteri" reklaamrullid. Mõlemad paistavad siinsega samat masti kinotükid, teine neist, Yuen Wo "The Matrix" Pingi lavastatu, aktsiooni poolest vast isegi efektsem. Ja muidugi ühendab kõiki kolme filmi peategelane Jet Li.
Kahjuks ei ole selle ketta pilt just kõige parem. Kuuldavasti olevatki hiinlased tuntud selle poolest, et nad oma filmide säilumisele suurt tähelepanu ei pööra. Mida kinnitab ka see film siin - filmilint on olnud ikka üsna tolmune ja ega värvidki just kõige kirkamad pole. Seetõttu ei ole ka paljulubav ajalooline taust nii särav ja silmailu pakkuv kui võiks. Oma osa pildi detailivaegusele annab kindlasti ka see, et seegi lugu on kettaks käänatud mitte otse filmilindilt, vaid video vahendusel.

Päris korralik, kuigi pisut äravajuva lõpuga lugu. Samas - stoori ju läks kõigest mõni kuu hiljem valminud jätkuosas edasi... Igatahes tundub, et Hong Kongi aktsioonist huvitatu peaks küll oma plaadiostudes sealmaal ilmuvaga vähemasti kursis hoiduma. Kipub siiski olema nii, et Läänes ilmunud versioonides on midagi ikka viltu või puudu.

Tõepoolest There was martial arts movies way before Wachowski bros imported them to America...

NB! Nii "Fong Sai Yuk" kui "The Tai Chi Master" on ka USA-s DVD-l saadaval. Kahjuks küll tobedaks dubleerituna-helindatuna ning oluliselt originaalist lühemana. Ka on filmidele sealmaal hoopis uued nimed antud: "The Legend" ja "Twin Warriors".

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee