DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Princess Mononoke /Buena Vista/

Autor: Ivar l Kommentaare: 40 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 23. September 2001
.

Keegi ei kahtle, et olulisim nimi animatsiooniajaloos on Walt Disney. Kuigi ta ise polnud teab mis joonistaja, ei oleks tänane multikamaailm ilma tolle geniaalse visionääri ja koordinaatorita päris kindlasti see, mis ta täna on. Aga mikipapa pole kaugelt ainus animageenius. On neid ka Ameerikas, kuid siiski tuleb ainus autor, kelle taset, tähtsust ja mõjusid Disneyga kõrvutada annab, hoopis Jaapanist. See mees on Hayao Miyazaki.

Kuigi tegelikult maailmas ülekohtuselt vähe tuntud, pole Miyazaki multikavallas sugugi uus tegija - juba 60-ndail läks ta tööle Jaapani juhtivasse animestuudiosse Toei. Käsikirjutajaks-lavastajaks asus ta küll alles järgmisel kümnendil, mil teleseriaalide järel oli lõpuks järg tema enda esimese täispika filmi - "Lupin III: The Castle of Cagliostro" (1979) käes. Kuigi takkajärgi Miyazaki tulevaste pärlitega võrreldes pisut lihtne ja lapselik, sai sellestki tolle aja parimaks Jaapani animelooks peetav kinotükk.

Kuid Miyazaki pole ainult joonisfilmilavastaja. Tema põhitööks peetaksegi pigem enam kui tuhandeleheküljelist mangasarja "Nausicaä of the Valley of Wind". Too eepiline ökoloogialugu võttis valmimiseks autorilt koguni 13 aastat tööd ja kuulub vaieldamatult mitte vaid koomiksi-, vaid sama kindlalt ka sci-fi klassikasse. Väga meisterlik must-valge manga on Miyazaki enda poolt ka aastaks 1984 animeks võlutud, tõsi küll, nagu ka Shirow Masamune "Ghost in the Shelli" puhul, jõudis siingi kinolinale vaid murdosa toimunust.

Absoluutselt kõik Miyazaki filmid on kodumaal olnud massiivsed kinosündmused, kõik lood on kujunenud ülemaailmseks animatsiooniklassikaks. Ühes kolleeg Isao Takahataga aastal 1985 asutatud stuudio Ghibli (hääldus: Dzhiburi) on ekraanile toonud hulga tippfilme, sealhulgas ka mitu Miyazaki lugu. Ulmeline "Laputa: Castle in the Sky" (1986), südamlik "My Neighbour Totoro" (1988), noore nõia lugu "Kiki's Delivery Service" (1989) ja "Porco Rosso" (1992) on kõik tõelised pärlid. Viimases loos näiteks peategelaseks siga Porco, kes punast vesilennukit kamandava lennusangarina Aadria mere kandis õhupiraatidega võitleb ja kabareelauljanna Ginaga semmib. Loos esineb seale seltsiks ka teine Miyazaki lemmikmotiiv - lennundus ja õhusõit. Siiski pole ükski neist filmidest rahvusvaheliselt sääraseks hitiks saanud kui aastal 1997 valminud "Printsess Mononoke" - "Mononoke Hime".

Too film kujunes koheselt kõigi aegade edukaimaks Jaapani filmiks üldse, jäädes kodumaal kassaedult alla vaid sama aasta megahitile "Titanic". Erinevalt varasemaist, sai see lõpuks ülemaailmseltki kella külge pandud ja jõudis nii ka paljude teiste riikide kinoekraanidele. Tõsi, tihtipeale vaid festivalide või spetsürituste kavva kuuluvana. Kuna ilmselgelt oli tegu ühe kõigi aegade parima multilooga, võeti ka selle filmi ingliskeelse versiooni tegemist tavatult tõsiselt. Rolle sisse lugema palgati näiteks Claire Danes ja Gillian Anderson, teksti suupäraseks ja sujuvaks kohendama aga koguni Neil Gaiman, kommentaare mittevajav koomiksi- ja fantaasiakirjanik. Ja ta tegi tõeliselt head tööd. Isegi niivõrd, et kohati minevat tema kirjutatu tegelaste suude liikumisega paremini kokku kui originaal!

Miyazaki filme iseloomustavad mitu asja. Eelkõige sisu, mis eales vaatajat ei alahinda ega lange sadu kordi nähtud shabloonidesse. Hoopis vastupidi, tema filmid on reeglina väga omapärased, olles samas ka niivõrd universaalsed, et ei tekita ka jaapanivälises vaatajas mingit tõrget. Ka animatsioon on tõeliselt tipptasemel. Kuigi Jaapanile omaselt ei kasuta ka tema USA-likku tegelaste dünaamilist deformeerimist, on animatsioon reeglina perfektne ja liikumine väga sujuv ja silma rõõmustav.

Olen palju mõelnud, mis eristab Jaapani animatsiooni traditsioonilisest Ameerika ja kasvõi meie oma Eesti multifilmindusest. Ja olen jõudnud järeldusele, et see on lähenemine. Loomulikult on animes juba puht joonistuslikult palju omapärasid, kuid siiski - peamine erinevus on see, kuis tegija üldse asja kallale asub. Kui iga Ameerika või Eesti tegija teab juba algusest, et ta hakkab animafilmi tegema, siis Jaapanis tundub see olevat üpris kõrvaline aspekt - joonisfilmi loomisele lähenetakse samal moel kui "pärisfilmi" tegemisele. Esmane on sisu, tegelased ja toimuv, seejärel see, kuidas see kõik filmiks muuta. Alles siis tuleb vorm ehk joonispilt. Lihtsalt animet luues lendab fantaasia suunas, mida näitlejatega filmida kas ülikallis või üldse võimatu on. Sellest ka teemad, montaazh, kompositsioon ja kaameranurgad, mida tõepoolest valge inimese animafilmides ei näe ja mis vahel üldse unustada laseb, et tegu multifilmiga. Just säärane on ka "Printsess Mononoke".

Sisust pikemalt ei räägikski, jätaks selle äärmiselt detailse ja nüansirohke joonisfloo igaühe enda avastada. Siiski, väike hoiatus - lugu on üle kahe tunni pikk ja seetõttu vajab hoopis enam aega ja pühendumist kui maksimaalselt pooleteise tunni kanti küündiv tavapärane kinoanimatsioon. Ka on sisu tõepoolest kohati liialt realistlik, keerukas ja ka vägivaldne, et väiksematele vaatajatele sobida. Kuigi visuaalselt on pilt kohati ikka suisa uskumatult ilus ja ma kipun tegelikult arvama, et vaataks seda suuril silmil ka see, kel veel rääkimaõppiminegi ees seisab.

DVD-st rääkides peaks kõigepealt vast paari sõnaga puudutama tolle ketta sünnilugu. Nimelt kuuluvad Studio Ghibli filmide videoleviõigused ei kellelegi teisele kui Buena Visale ehk teiste sõnadega Disneyle, kusjuures seda isegi Jaapanis. Mis tekitaski fännides tõsise kartuse, et Ghibli lugude DVD-d ei saa tulema sugugi filmide väärilised. Oli ka muidugi põhjust, kuna Buena Vista DVD-d ei hiilanud pikka aega tõepoolest mitte millegi muu kui kõrge hinnaga. Kõige enam kardeti, et DVD-le ei jõuagi originaalversioon, vaid kõigest ingliskeelne dublaazh. Viimane ju seekord küll tõeliselt hea, kuid siiski mitte originaalheliriba. Ja nii ka juhtus. Peaaegu...

Sest 2000. aasta augusti lõppu välja kuulutatud DVD sisu teatavakssaamine vallandas Internetis pretsedenditu pahameeletormi. Kõigest mõne päevaga lähetati Disneyle mitu tuhat protestikirja, kus sooviti filmi originaalversiooni ja tõotati puudulikku ketast mitte osta. Mispeale juhtus see, mida keegi ilmselt väga ei lootnudki - paar nädalat enne ilmumist teatas Disney, et DVD-d augustis ei tule. Kahtlemata juba suures osas valmis pressitud DVD ilmumine lükati määramata ajaks edasi, kusjuures tulevaselt diskilt lubati algselt planeeritust rohkemat.

Mõni kuu hiljem, vahetult enne jõule siis "Princess Mononoke" lõpuks ilmus. Ja kuigi starwarslik kaanekujundus pole suurem asi ja DVD ise kaugel spetseditsioonide materjalirohkusest, on see siiski päris korralik ketas. Pilt on anamorfne ja nii hea, et klassikalise joonisanimatsiooniga DVD-dest on raske võrdset leida. See on tõepoolest äärmiselt kvaliteetne ja detailirohke. Vahel on näha ka tolmukübemeid, kuid sellele vaatamata ületab pildi kvaliteet tõepoolest pea kõik varemnähtu. Heli on loomulikult Dolby Digital 5.1 ja seda nii inglise, prantsuse kui originaalversioonis. Tiitrite valikust leiab nii Gaimani variandi kui originaalversiooni täpse tõlke, pakkudes niiviisi jaapani keelt mitteoskajale tänuväärt võrdlusvõimaluse.

Lisamaterjali poolest on ketas kahjuks õhuke. Treilerile lisaks ei ole siin muud kui dokfilmike, seegi vaid 5 minutit pikk. Selles promojupatsis saavad sõna päris mitmed asjaga seotud inimesed, vilksamisi näeb ka animatsioonilaua taga istuva Miyazaki selga. Kahju siiski, et dokfilm niivõrd lühike on, film vääriks oluliselt enamat. Seda enam, et Jaapanis on ilmunud kolmest videokassetist koosnev komplekt "The Making of Mononoke Hime", mis suisa KUUS TUNDI 40 MINUTIT kestab! Lisamaterjali peaks seega ju ülikülluses leiduma. Jaapani DVD on aga ilmumas alles aasta 2001 novembris, mistõttu tolle tõenäoliselt mahukam sisu on veel kauge tulevik.

Kuid ka nii pole põhjust viriseda. Maailma üks olulisemaid animafilme on briljantsena DVD-l ja sellisena vältimatu lisandus iga animatsioonihuvilise kollektsiooni.

Klassika.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee