DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Almost Famous /DreamWorks/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 8. October 2001
.

Kõigepealt faktid.
Mulle tõesti ei meeldi seitsmekümnendad. Ei tollased maitsetud moed, jubedad soengud ega suures osas ka glämmiseks kiskuv muusika. Lihtsalt ei meeldi.
Rockifilm "Almost Famous" räägib just tollest ajast - varastest seitsmekümnendatest. Seega on selge, et ta ei saa kuuluda mu lemmikfilmide sekka.
Ega kuulugi. Kuid, nii paradoksaalne kui see ka pole, on see film vaieldamatult üks parimaid kinotükke, mida eales näinud ja nautinud olen.

Teismeline William Miller (Patrick Fugit) on oma ea kohta tavatult tark. Ülikooli õppejõust ekstsentriline ema (Frances McDormand) on ta väga vara kooli pistnud, mistõttu poiss eakaaslastest hoopis varem sellega ühele poole saab. Kuigi ema püüab oma mõlemat last kõigest hingest laastavast ja meelt mürgitavast poppmuusikast eemal hoida, nakatab mässav õde ka Williami rockipisikuga. Kusjuures nii tõsiselt, et too kohalikku pressi oma lemmikuist artikleid kirjutama asub. Saanud seepeale julgustust ja artiklitellimuse "Creemi" kohalikku päritolu toimetajalt Lester Bangsilt (Philip Seymour Hoffman), suundub ta kontserdile, kaasas vaid logu kassettmakk, pealehakkamine ja pressistaatust "tõendav" kotti torgatud ajakirjanumber.
Loomulikult ei lase kollases pintsakus kapp teda backstage'i. Tutvunud muusikute sabas tolkneva band aid tibikamba ja selle liidri Penny Lane'iga (Kate Hudson), suudab juba lootuse kaotanud William end lõpuks tõusva rocbandi Stillwater sabas sisse suruda. Ja siis see algab...

Justkui välk selgest taevast tuleb telefonikõne ja tellimus legendaarselt "Rolling Stone'ilt" endalt - kirjutada lugu tollestsamast Stillwaterist. Poisi tegelikust vanusest ega kogemustest pole aimu ei temaga vaid telefonist suhelnud tööandjatel ega tegelikult ka bändil, kes siira ja naiivsevõitu, kuid vaieldamatult andeka nolgi oma tuurile kaasa tarivad. William tõmmatakse kui Bilbo Baggins koos naha ja karvadega senitundmatu maailma keeristesse, kus ta seejärel kõigest hingest nii toimuvat artikliks vormida kui oma idealistlikku muusikamaailmapilti säilitada püüab...

Kohutavalt harva näeb niivõrd hästi kokku kirjutatud filmi. Loomulikult, Cameron Crowe, loo autor ja lavastaja, on ka ju ise juba kuueteistkümneselt "Veereva Kivi" kaanelooga maha saanud imelaps, mistõttu otse loomulikult on nii mõndagi siin filmis otse elust maha kirjutatud. Kuid nii lihtsalt see ikka ka ei käi. Seda, et Crowe on tõepoolest tasemel tegija, näitavad ka tema varasemad tööd, "Jerry Maguire" näiteks. Käesoleva film on aga nii hästi kokku kirjutatud, et tõepoolest, mina küll ei mäleta, millal säärast viimati nägin. Ka ei tule mul ette, et oleksin sõbrannaga seltsis DVD-lt kahetunnise filmi ilma ühegi pausita ära vaadanud...

Tõepoolest, on nauding näha filmi, kus kõik on paigas. Kogu lugu lihtsalt toimib. Hetkekski ei hakka igav, hetkekski ei langeta pateetilisse nostalgitsemisse. Alatihti on ekraanil midagi ettearvamatult, kordagi ei häiri ei dialoog, toimuv ega see, kuis kõik filmiks on komponeeritud. Tase.

Lisaks kõigele on see üks äärmiselt positiivne film. Crowe' kinotükk täidab vaataja säärase optimismi, headuse ja soojusega, mida vaid oma teemat tõepoolest armastades on võimalik filmi lisada. Midagi säärast, nagu "You Got M@il" New Yorki romantiseerides, või, veel enam, "L.A. Confidential" oma viiekümnendate aastate elustamisega saavutada suutsid. Igatahes kõlbab see film siin kohe kindlalt kõigile vaadata, ka neile, kel nii toimuvast kui ajast ja kohast vaid udune ettekujutus on.

DVD - DreamWorks on senini olnud korraliku ketta sünonüümiks. Nii ka siin, kuigi see oli ilmudes fännidele pisuke pettumus. Oodati lihtsalt, et DVD-l saab asuma kinoversioonist pikem Directors Cut ja sellelegi lisaks veel hulk seninägemata stseene. Tegelikult siin lisastseene pole ja ka film on kinovariant, kuid mind isiklikult see küll ei häiri - nagu mainisin, on tegu ühe parima filmiga, mida näinud olen. On ju üpris tõenäoline, et pikem versioon äkki hoopis venima kipuks ja rikuks nii praeguse vaat et veatu vormi.
Kuid seegi DVD ei koosne ainult filmist. Kolm tavapäraseks saanud heli peaks küll filmihuvilist igati rahuldama, nagu ka täiesti adekvaatne pilt. Juba menüüd loovad edasiseks soodsa meeleolu, sisaldades küll hulgaliselt filmilõike, kuid tehes seda nii, et kannatamatut kihelust ei tekigi. Tõsi küll, valiknupud oleks võinud veidi silmatorkavamad olla. Kuid toimivad nad väga hästi, eriti teksilehekülgi sirvides.

Lisakraamist on siin kinotreiler, biograafiad-tootmismärkmed ja Stillwateri videoklipp "Fever Dog", mis suuresti küll lihtsalt filmikatke. Siis veel väga hea HBO ("Sopranose" teinud USA tasukanali) dokumentaal ning lõpuks käputäis noore imelapse Cameron Crowe' enda "Rolling Stonesile" kirjutatud mahukaid artikleid, peakangelasteks-vestluskaaslasteks The Allman Brothers (ilmus 6. detsembril 1973), Led Zeppelin, Neil Young, Peter Frampton, Fleetwood Mac, Van Morrisson ja Joni Mitchell (ilmus 26. juulil 1979).
Kahjuks pole DVD-l Crowe' kommentaari, seda filmi oleks kohe väga soovinud lavastaja/käsikirjutaja selgituste saatel vaadata. Kuuldavasti on aga ka autor ise huvitatud, et kunagi saaks ilmuma pikema versiooniga DVD. Loodetavasti on see siis ka kommentaariga varustatud. Seniks aga ajab ka see DVD asja enam ku ära.

Superhea film! Ja mulle tõepoolest ei meeldi seitsmekümnendad.


PS: Siin on filmis kõlanud laulud: 1. America - Simon and Garfunkel 2. Sparks - The Who 3. It Wouldn't Have Made Any Difference - Todd Rundgren 4. I've Seen All Good People: Your Move - Yes 5. Feel Flows - The Beach Boys 6. Fever Dog - Stillwater 7. Every Picture Tells A Story - Rod Stewart 8. Mr. Farmer - The Seeds 9. One Way Out - The Allman Borthers Band 10. Simple Man - Lynyrd Skynyrd 11. That's The Way - Led Zeppelin 12. Tiny Dancer - Elton John 13. Lucky Trumble - Nancy Wilson 14. I'm Waiting For The Man - David Bowie 15. The Wind - Cat Stevens 16. Slip Away - Clarence Carter 17. Something In The Air - Thunderclap Newman 18. Teacher - Jethro Tull 19. Mona Lisa's and Mad Hatters - Elton John 20. Tangerine - Led Zeppelin 21. Search and Destroy - Iggy Pop 22. Sweet Leaf - Black Sabbath 23. Go All the Way - Eric Carmen & The Raspberries 24. Misty Mountain Hop - Led Zeppelin 25. The Chipmunk Song - The Chipmunks 26. Roundabout - Yes 27. Bron-yr-aur - Led Zeppelin 28. Small Time Blues - Pete Droge 29. Hour of Need - Stillwater 30. Paranoid - Black Sabbath 31. The Rain Song - Led Zeppelin 32. Everbody knows this is nowhere - Neil Young 33. Future Games - Fleetwood Mac 34. Albert Flasher - Guess Who 35. Love Thing - Stillwater 36. Burn - Deep Purple 37. You had to be there - Stillwater 38. Reeling in the Years - Steely Dan 39. Dear Jill - Bloodwyn Pig 40. Love comes and goes - Stillwater 41. Voodoo Child - Jimi Hendrix 42. Slip away - Clarance Carter 43. Wishing well - Free 44. My Cherie Amour - Stevie Wonder 45. Looking at you - MCS 46. Cortez the Killer - Neil Young 47. The Oogum Boogum Song - Brenton Wood 48. River - Joni Mitchell 49. Easy to slip - Little Feat 50. Peggy Sue 51. Cover of the Rolling Stone 52. Colour my World

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee