DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
The Emperor's New Groove The Ultimate Groove /Buena Vista/

Autor: Ivar l Kommentaare: 414 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 8. October 2001
.

Vahel on hea, kui filmi ilma eriliste ootusteta vaatama asuda. Disney aasta 2000 joonisfilm "Emperor's New Groove" hoidis enne detsembrikuist kinnojõudmist niivõrd madalat profiili, et filmi olemasolugi tuli mulle üllatusena. Tavaliselt ju taotakse ja tuututatakse juba pikalt ette, kruvimaks vaatajate ootusi ja raamatupidajate lootusi võimalikult viimase vindi peale. "Groove" aga sisenes kinodesse kuidagi vaikselt. Ja ega tõepoolest treileridki filmist midagi erilist ei lubanud, pigem meenutasid reklaamklipid primitiivsevõitu joonisega neurootiliselt tõmblevaid lühimultikaid kui täispikka kinotükki.

Seetõttu oli ikka päris suur üllatus, kui DVD 77 minutit pika joonislooga pöörlema sai. Sest film osutus heaks! Tõepoolest, "Emperor's New Groove" on üks vaadatavamaid Disney täispikki joonisfilme üldse, seejuures veel ka kõigest eelnevast ikka üsna erinev.

Kuzco on ürgse indiaaniriigi kõikvõimas valitseja. Mitte miski pole talle keelatud, sealhulgas ka idüllilise külakese asemele maitsetu suvilalossi rajamine. See talumees Pacha meelehärmiks ülbel valitsejanolgil plaanis ongi ja tundub, et miski ei suuda panna toda oma ennasttäis meelt muutma. Siis aga sekkub saatus. Kusco vallandab oma nõuandja, "üle mõistuse hirmuäratava" vanamoori Yzma, kes seepeale oma endise leivasa mõrvata otsustab. Kuid Izma abiline, lihtsameelne lihamägi Kronk tuksib ürituse, mistõttu imperaator hoopis kõnelevaks laamaks muutub. Mis muidugi ju tapmist ei takistaks... kui heasüdamlik hiid sellega üldse hakkama saada suudaks. Kott laamaga satub masendunud Pacha vankrile, kes koju jõudnuna endise imperatori avastab. Ja nüüd tuleb otsustada, kas juhatada ülemus paleesse nõiarohtude juurde tagasi ja riskida oma kodu kaotamisega või jätta ülbikust kobakäpp iseenda hooleks...

Film on tõepoolest hoopis erinev kui Disney täispikad kinotükid üldiselt olema kipuvad. Aastakümneid joonismuusikale valmistanud stuudio on (ilmselt tekkinud kõvade konkurentide tõttu) seekord asjale teistmoodi lähenenud. Stingi sulest pärit laulud kõlavad siin vaid loo alguses ja lõpus, sissejuhatav trallitus Tom Jonesi hääle ja olemisega jumbu esituses on ka ainus juhus, kus joonistegelane laulu lahti lööb. "Groove" on zhanripuhas jooniskomöödia, kus muusikat pole rohkem kui mistahes muus sarnases filmis.

Nalju on palju ja need on enamasti head. Korduvalt esineb nn "neljanda seina murdmist" ehk siis olukorda, kus tegelased oma joonisfilmiseisusest aru andes filminarratiivist välja astuvad ja otse vaatajaga suhtlema asuvad. Sisse on juletud pikkida ka Disney kohta ikka üpris harukordset puhast absurdihuumorit, millel loo kulgemise seisukohast kõige vähimatki rolli täita pole. Kuid mis on seda naljakam. Aktsioonikohad on väga hästi monteeritud ja niivõrd hüsteeriliselt "over the top", et ajavad kummalisel kombel itsitama ka siis, kui katkend juba mitmeid kordi nähtud.

Ja muidugi ei saa jätta märkimata, et tegu on üpris mitmekihilise komöödiaga. Osa nalju läheb lastele (ma loodan vähemalt) päris kindlalt kaduma ja on suunatud ainult täiskasvanud vaatajaile. Viited homokultuurile (või koguni sodoomiale?), esimene rase tegelane Disney joonisfilmis, Eartha Kitti meenutav (ja tema häälega rääkiv) Izma kogu oma jubeduses... siin on mõndagi, mis suurt inimest muigama paneb.

Ka kujundusele ja animatsioonile pole midagi ette heita. Joonis pole sugugi nii primitiivne kui esmapilgul paistab, veidi nurgeline stiil on väga dünaamiline ja väga hästi animeeritav. Kusjuures, selle filmi animaatorid ei pelga pause. Kui vaja, on dialoogis märkimisväärselt pikki vaikuselõike, kus tegelaste miimika ja näoilmed paari pisinüansiga enam ütlevad kui pikas aktsioonilõigus sahmides. Tõepoolest, ka animatsioon on siin ikka tõeliselt ja isegi harvanähtavalt hea.

DVD kuulub, nagu Disney'l viimasel ajal kombeks ilmutada ja mul osta, topeltdiskide sekka. Seega, taas kord üks disk filmi ja teine põhjalikku boonuskraami sisaldamas. Ilmunud on küll ka tavalisele filmisõbrale mõeldud üksikdisk, kus ka kõik põhiline peal, kuid tõeline animahuviline tunneb loomulikult huvi just nimelt topeldiski vastu.

Tegelikult mulle tõsiselt meeldib see, kuidas Disney oma DVD-sid kujundab. Kui võrrelda sama filmi tavadiski mitmeplaadise spetseditsiooniga, siis on sihtgrupp juba kaanelt näha. Tavaline DVD on ilus ja kirju, peategelane kaanel võimalikult värviliselt pilku püüdmas. Spetseditsioonid on aga hoopis huvitavama väljanägemisega. "Tarzani" kaanel oli näiteks peategelase pliiatsijoonis, siinsel aga maitsekas pseudoreljeefne kujutis.
Kena.


Esimene ketas on siis filmidisk. Peale päris hea pildi (kus edge enchancement ainult arvutiekraanil märgatav) ning Dolby Digital ja DTS-süsteemides helide on siin veel kommentaar, totravõitu "laamatantsu" video, üpris lühike triviamäng, DVD-Rom materjalid weblinkide ja veel paari mänguga ning treilerid. Viimased on küll põhimõtteliselt juba eelmistelt spetseditsioonidelt tuttavad, kuid "Lumivalgekese ja seitsme pöialpoisi" tulevase DVD ja uusima disnika "Atlantis" treilerid on siin varasematest tiba erinevad.

Teise kettaga on lood keerulisemad. Tegelikult isegi palju keerulisemad. Nimelt ei hakanud see mul esimese hooga üleüldse tööle - Hollywood+ draiverid ei suutnud seda DVD-d üldse diskiks tunnistada. Creative dxr3 draiverid toimisid ja asi käivitus, kuid pildigaleriisid mööda navigeerida ei önnestunud ka sellega - suvalise galerii esimeselt üheksa thumbnailiga leheküljelt järgmisele lihtsalt ei pääsenud, vajutus viis hoopis eelmisse menüüsse tagasi. Ja nii kõikjal. Samas, PowerDVD-ga toimis disk normaalselt, nii et mine võta kinni, kus viga. Niipalju on aga igatahes selge, et Disney plaatide masterdajatel on oma töö kvaliteediga massiliselt probleeme. Arvitipleierid ei ole kaugeltki ainsad DVD-seadmed, mis jukerdama kipuvad.

Ega teise ketta sisugagi just väga rahul saa olla. Idee iseenesest on hea - pakkuda inimestele kaks varianti ohtra lisakraamiga tutvumiseks. Esimene variant on tavapärane, kus alammenüüdest "Developement", "Story and Editorial", "Layouts and Backgrounds", "Animation", "Putting It All Together", "Music and Sound" ja "Publicity" vaataja ise klippe ja pilte kaeda saab. Teine aga võimaldab puldi unustada, mugav asend võtta ja lihtsalt vaadata - "The Animation Groove" näitab järjest kõiki animatsiooni eri staadiumite võrdlusklippe, "The Studio Groove" on aga paarikümneminutine dokfilm, mis Disney multika sünniloost ülevaate annab.

Nagu öeldud, on idee iseeneset hea. Ülevaadet on sel moel (ja õiges järjekorras) hoopis mugavam vaadata, kui samu klippe arvukates alammenüüdest otsida. Kuigi, ka see võimalus on olemas.
Probleem on vormis. Loo kaks lavastajat, kes juba ketta käivitumisel interaktiivset iba ajama hakkavad, põevad raskekujulist Lassiteri sündroomi. Lahtiseletatult tähendab see seda, et nad püüavad oma filmist ülevaadet andes sama sundimatud, muhedad, informatiivsed ja innustunud olla, Kui John Lasseter oma semudega "Toy Story" superboksi lisadiskil. Aga nad ei ole, kaugel sellest. Kogu debiilset tõmblemist on tegelikult lausa piinlik vaadata. Õnneks on nad vahel ka tõsisemad, muidu kipuks neist üsna halvasti arvama.
Kui eelnev välja arvata, on tegu tavapäraselt soliidse materjalihulgaga. Taas kord saab näha, kuivõrd palju tööd vajab juba filmi ettevalmistus, kuivõrd palju fantastilisi pilte joonistavad kontseptskunstnikud. Kui miinuseid otsida, siis kahjuks libisetakse väga põgusalt üle sellest, kuis tänapäeval filmikaadrid siiski valmivad - enam ei istu ju hulk kindla käega naisterahvaid laudade taga ega joonista-värvi filmikaadreid atsetaatkiledele. Isegi filmikaameraid praktiliselt pole - kogu värvimis-komponeerimistöö toimub arvutites ja digitaalselt. Sellest kõigest oleks võinud tõepoolest hoopis pikemalt pajatada.

Tegelikult jääb siiski kogu lisakraamist kahjuks üpris õhuke mulje. Siin ei ole midagi, mis seda teistest varemilmunutest eristaks või esile tõstaks. Ühe erandiga. Sest filmikettal leiduv kommentaar on tõeliselt hea ja tegelikult ilmselt isegi minukuulduist üks parimaid, vähemalt animakommentaaride seas. Äärmiselt huvitav kuulata ja parasjagu informatiivne. Ka ei püüa siin tegijad kõigest hingest coolid olla ja mõjuvad sel moel hoopis sümpaatsematena.
Aga tegelikult kuulus komplekti veel kolmaski disk. Kilest paljastus topelt-Amaray tagakaanele kinnituv ümbrik, milles CD-Rom-ketas arvutimängu "Atlantis - Search For The Journal" demoga. Muuseas on sel kettal ka paar videoklippi, üks neist asja aluseks oleva julesverneliku filmi viikingeid sisaldav proloog, mis kuuldavasti kinoversioonis ei sisaldugi. Seega, kui ka mängima ei kisu, on siiski kasulik ka sellele pilk peale visata. Klipp on igatahes hea ja annab märku, et "Groove" ei jää viimaseks disnikaks, mis ka suuremat inimest köita püüab.

Kuna film on tõepoolest vaadatav, siis miks mitte sellega just DVD-l tutvust teha. Sest tundub, et kui savikanad välja arvata, siis täiskasvanud eestlast kinosaalis omapäi multikat vaatamas ikka naljalt ei kohta. "Uus gruuv" sisaldab aga nii mõndagi just nimet täiskasvanule ja vaevalt, et filmielamus väiksem saab kui mõnd tavalist kinotükki kaedes.

Korduvatki vaatamist kannatav disknikas, boonusketas ühtlasi ka päris tõhus test - kui pleier sellega hakkama saab, siis võib riistaga rahul olla.

Märkus: kunagi hiljem ja uute draiveritega boonusketast proovides töötas ta ka H+ softiga, kusjuures toimis ka pildigaleriides navigeerumine. Samas on menüüde vahetumine ikkagi väga aeglane, mistõttu tuleb siiski osaliselt kriitika kehtima jätta.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee