DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
The Road to El Dorado Special Edition /DreamWorks/

Autor: Ivar l Kommentaare: 458 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 8. October 2001
.

Kuigi Disney on vaieldamatult alati USA kinoekraanide multivalikut valitsenud, on vahetevahel mõni teinegi oma kinopilti ekraanile poetada püüdnud. Siiski pole see kellelgi tõsiselt ja regulaarselt õnnestunud. Kuni tuli DreamWorks - "Prince of Egypt" ja "Antz" teenisid kriitikuilt kiidusõnu, "Chicken Run" tõi portsu populaarsust ning lõpuks tegi "Shrek" ka edetabeleis puhta töö.

Joonisfilme on aga Steven Spelbergi asutatud stuudios loodud rohkemgi. Aastal 2000 pakuti filmisõpradele vaadata klassikalises laadis multikat "Tee El Doradosse". Mis, kuigi tehniliselt tipptasemel, ei küüni kahjuks eelnimetatutega päris samasse ritta.

Tulio (Kevin Kline) ja Miguel (Kenneth Branagh) on kaks 16. sajandi pisipetist, kes, sohimängus maakaardi võitnuna, Cortezi purjelaevale satuvad ja nii Hispaaniast Uude Maailma purjetavad. Kuna kaart juhatab teed salapärasesse kullalinna El Doradosse, on selge, et just sinna suunduvad ka kaks seiklejat, kaasas hobune ja sabas kohalik soomuselukas.

Peab ütlema, et film on väga professionaalselt kujundatud ja joonistatud. Nii tegelaskujude kui tegevuspaikade ilmed, arvutis loodud meri ja muu dekoratsioon ning muidugi mult ise on esmaklassilised. Siin on olemas kõik see, mis puudus käpardlikus "Titan A.E.-s" - värvirezhii on paigas, tegelased ei kao tausta, kõik digitaal-lisandused on vajalikud ja mõõdukad ja ainult parandavad üldpilti. Kui hea film koosneks ainult välisilmest, oleks kõik vägagi korras...

Kuid ei koosne. Kahjuks on loo stoori nii mõneski kohas lonkav ja tekitab peas häirivaid küsimusi. Näiteks - kuhu mõtles Rosie Perezi kehastatud volüümikas ja gangsta-aktsendiga asteegitibi Chel varastatud kuldanum kaenlas minna? Kuidas ta üldse vesise koopa läbis? Ja miks tema, erinevalt kõigist teistest, duot hetkekski jumalusteks ei pea? Miks heasüdamlik pealik Tannabok (Edward James Olmos) vähimalgi määral oma võimu ei ilmuta? Säärased "vajalike" kõrvaltegelaste sissetoomiseks vägisi lisatud tükid ja mitte just kõige paremini komponeeritud ülesehitus pakuvad küll silmailu, kuid jätavad kogu loost takkajärgi siiski liialt õhukese mulje.

Ma ei hakkakski "El Doradot" Disney sama aasta filmiga "The Emperor's New Groove" pikemalt võrdlema - kokkulangevused kahe Ladina-Ameerika indiaaniilmas toimuva multika vahel on ilmsed, et mitte öelda kummalised. Seekord tuleb lihtsalt tõdeda, et antud duelli on võitnud Disney. Mis on ju tegelikult isegi omamoodi üllatav.

Igatahes saab "Road to El Doradot" vaadanuna lõplikult selgeks, et esmane asi filmis on siiski korralik LUGU. See on see, mis meelde jääb ja filmi omasuguste seas paika paneb. On väga imelik, et elementaarne pole veel siiani uskumatuid summasid neelavale filmitööstusele selgeks saanud... Aga selge see pole. Näiteid ei ole ilmselt kellelgi vaja kaugelt otsida - "Pearl Harbour", "Phantom Menace", "D&D", "Tomb Raider"... List on lõputu.
Aga tagasi antud loo juurde.

DVD, nagu kõik teisedki DreamWorksi kettad, on igati korralik. Anamorfne pilt paigutub parimate animadiskide hulka, heli võib aga koguni kolmel moel kuulata (DTS 5.1, DD 5.1 ja DS). Kuigi topeltplaate on see stuudio siiani teinud ainult ühe ("Gladiator", nii mõnigi on aga tulekul), sisaldab enamus nende diske ka päris paraja koguse lisakraami. Siingi on dokfilm, treiler, lavastajapaari kommentaar, read-along - virtuaalne rääkiv pildiraamat, muusika autori Elton Johni joonisvideo (kus viimane üpris totter ja vanjalik välja näeb), biograafiad, tootmismärkmed ja ligi 40-minutine kommenteeritud pildigalerii. Pole just palju, kui kõrvutada teiste uuemate spetseditsioonidega, kuid ilmselt poleks DTS-heli kõrvale ühele kettale enamat mahtunudki.

Siiski, kõigile oma puudustele vaatamata kannatab "El Dorado" vaatamist küll, leiab sealt ka päris nutikaid hetki. Ja kuigi just mitte lisakraamist pakatav, on DreamWorks taaskord tõestanud, et nende DVD-d on alati absoluutselt kvaliteetsed.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee