DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Memento /Columbia/TriStar/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 8. October 2001
.

Leonard Shelby naine on surnud. Ja mees ise... Viimane asi, mida ta mäletab, on öösel vannitoas kinniseotult lebav Catherine ja maskis mees, kelle pihta ta ise tulistab. Ja löök pähe.

Selle viimase tagajärjel kaotab Leonard mälu. Mitte küll päris, varasemast mäletab ta tegelikult kõike. Kuid ta ei suuda luua uusi mälupilte - kõik kaob ja hajub, juba kümme minutit hiljem ei mäleta ta ei toimunut ega kõneldut. Pole siis ime, et politsei ei usu ta jutte kahest sissetungijast ning lõpetab uurimise. Leonard aga ei suuda loobuda. Tätoveerides oma kehale olulisemad juhtlõngad ja jäädvustades toimunut polaroidkaamera ja märkmete abil, püüab ta jõuda süüdlase ja toimunu eest tasumiseni...

"Memento" on üks aasta 2001 suuri üllatajaid. Uustulnukast britt Christopher Nolan on suutnud käsikirjutada ja lavastada tagasihoidliku eelarvega filmi, mis nii sisult kui vormilt üle enamusest uuest kinokraamist. Kuigi pole siin ei plahvatusi ega silmipimestavaid arvutiefekte, on "Memento" tõepoolest hoopis ja hoopis huvitavam asi vaadata kui enamus nn. kassahitte. Seda enam oleks kahju, kui ta ehk ei saagi teenitud tuntuse osaliseks. Kultusstaatus on tal siiski tänaseks juba täiesti olemas. Ja õnneks on vähemalt mitterahaliste kokkuvõtete tegemine aastal 2001 toimunust veel ees...

Ka näitlejatööd on siin korralikud. Joe Pantoliano kui kahtlasevõitu sõber Teddy ja Carrie-Anne Moss kui abivalmis baaridaam Natalie (mõlemad ka "Matrixist" tuttavad), eriti aga peaosaline Guy Pearce ("L.A. Confidential") on väga meeldivad vaadata ja igati usutavad. Üldse, lugu meenutab nii tasemelt, meeleolult kui ülesvõtmise ökonoomsuselt üht mu kõigi aegade lemmikut, Wachowski vendade "Boundi". Erinevuseks vast see, et käesolev lugu on tõsisem ja süngem, siin on vähem kaameratrikke ja musta huumorit. Samas leiab siitki visuaalselt efektseid hetki, parima neist tegelikult juba kohe filmi algusest.

Mis muudab "Memento" eriliseks, on loo ülesehitus - see nimelt ei ole lineaarne. Tegelikult jookseb filmis koguni kaks tegevust, millest vaheldumisi lõike näidatakse. Üks neist liinidest, must-valge, kulgeb tavapäraselt, uus lõik algamas sealt, kus eelmine lõpetas. Teine aga, värviline toimub TAGURPIDI! See tähendab, vaadanud ära jupi filmi, ei näe te pärast must-valge katke juurest naasmist mitte seda, mis juhtub edasi, vaid seda, mis juhtus enne. Ehk teiste sõnadega, uus värviline filmilõik lõpetab sellega, millega eelmine säärane alustas; filmi tegevus algab segasevõitu lõpust ning muutub alguse poole liikudes aina selgemaks. Geniaalne idee, kuid paneb ka vaataja ajud päris tõsiselt proovile. Stoori ja põhjus-tagajärg suhte jälgimine muutub kohati ikka päris pähkliks...

Igatahes on tegu filmiga, mida pealiskaudselt ja muu tegemise taustal läbi vaadata ei saa, vaja on tõsist keskendumist. Ja kui film läbi, tuleb toimunu veel kord mõtteis läbi kerida ja selgeks teha, mis, miks ja millal toimus ning kes oli lõpuks kes. Igatahes midagi tänapäeval üpris harukordset on see film, milles toimuva lõpp on alguses ja lahendus lõpus, see aga on iseenesest hoopis pigem keskpaik...

Samuti on tegu filmiga, millest kasulik enne vaatamist võimalikult vähe teada, jättes kõrvale kõikvõimalikud kinoarvustused ja treilerid. Ka mina ei teavitanud toimuvast siinkohal rohkem kui hädavajalik. Vähemalt ma väga loodan.

DVD - mis filmi endasse puutub, siis nii pilt kui heli on taas kord perfektsed, just nagu see Columbia/TriStari ketastel alati on. Ka lisakraami leidub, kuigi mitte väga ohtralt.

Kahjuks ei saada seda filmi lavastaja/käsikirjutaja Christopher Nolani kommentaar. Kuid kuna kettal on paarikümneminutine Independent Film Channeli intervjuu, saab nii autorist kui tema püüdlustest ikkagi päris hea pildi. Abiks on ka tavapärased biograafiad ja treilerid, milledest üks Nolani debüütfilmile "Following", mustvalgele indieloole, mis pikale valmimisajale ja päritolule vaatamata samuti päris asine tundub. Lisadest leiab ka joonised-fotod peakangelase tätoveeringutest ning filmi aluseks olnud Nolani venna Jonathani lühijutu "Memento Mori". Lugu on mahutatud viiskümnele lüheldasele tekstiküljele ja on igatahes tutvumist väärt. Lugemist on väärt ka DVD-le konverditud otnemem.com veebikülg, mis tegelikult otselt filmi ei promogi, pigem kujutab endast lisavaadet peategelase poolikusse maailma ja filmis vilksavaisse märkmetesse.

Ja veel midagi väga huvitavat sellel DVD-l - menüüd. Need on nimelt ühed parimad, mida näinud olen. Vähe sellest, et lingid reastuvad sama menüüd uuesti külastades ümber, ka üleminekul ühest teise vilksatab vahele hoopis kolmandaid ja asjassepuutumatuid. Ka muutuvad-vahetuvad pikal silmitsemisel mõne menüükülje sõnad. Visuaalselt väga hästi teostatud idee, mis klapib filmi meeleoluga ideaalselt ja tekitab vaatajaski mõningase mälukaotustunde.

Tõeliselt väärt film, mis on igatahes üks viimase aja parimaid kinotükke ja kui film noir'i ja krimithrillerite suunas kaeda, siis ilmselgelt ka üks tõelisi uusi kultuslikke klassikalugusid. Kusjuures, keerukas struktuur teeb just DVD-st selle filmi vaatamiseks ideaalse abilise, võimaldades seedimiseks hetkeks aja maha võtta ja peas tekkinud sasipuntra suti selgemaks arutleda. Kriminaalfilmide sõbrad peaksid "Memento" igatahes päris kindlasti oma kogusse lisama ning teisedki, kes pead vaevata oskavad, leiavad siit kindlasti väärt vaatamist.

Tase. Niivõrd meeldivalt üllatavaid filme võiks DVD-l hoopis tihedamini ette tulla.

Märkus: "Memento" on üks filme, millest Kanadas on ilmunud hoopis teisem DVD. Kui USA kettal on film jagatud 19. peatükiks, on Kanada kettal neid hoopiski 45. Tegelikult ongi igal filmilõigul oma peatükk ja seeabil menüüs võimalus kogu lugu toimuva järjekorras ette mängida. Huvitav nõks, kuid samas ehk ka mõttetu, ajanihestuses ju filmi võlu seisnebki. Ostmiseks veel seda kasutum, et Kanada kettal puudub pea igasugune lisakraam.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee