DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Magnolia /Universal, maaletooja GP Eesti/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 17. October 2001
.

"Jumal küll, kui kogu film on selline... siia ma ilmselt ei jaksa," mõtlesin ma, kui kolmetunnise filmi esimesed kümme minutit läbinud olin. Midagi nii intensiivset annab tõepoolest leida - arvukate peategelaste esitlemine käis nimelt säärase hooga, et ka minusuguse muuviajastu inimese aju kippus saabuvat teavet töödeldes kärssama minema.

Kuid ÕNNEKS tõmbas lavastaja ja stsenarist Paul Thomas Anderson edaspidi pisut tagasi. Nii elasin ma selle tõepoolest tähelepanuväärse filmi üle ja olen suuteline siinkohal kommenteerima üpris enneolematut nähtust - eesti keelt tunnustavat topelt-DVD!

Ma jätakski filmi kommenteerimata, seda enam, et tegu on looga, millest enne vaatamist võimalikult vähe teada tasub. Kui, siis ainult seda, et tegu on kolmetunnise eeposega, nii et - vaataja, varu võileibu. Ja sisu poolelt ehk toda, et päris suur hulk inimesi selles oma eluga joonele püüab saada. Osa neist on omavahel seotud, osa mitte, kuid kui nad ka polnud, siis filmi lõpuks saab miski kummaline ja enneolematu neid siduma. See "miski" tuli mulle igatahes üpriski üllatusena ja ma loodan, et samavõrdne saab filmi lõpupool olema ka kõigile teistele.

DVD - niisiis, taas üks eesti keelt tunnustav DVD on tekkinud. Seekord siis koguni (ja esimesena!) kahes variandis, üks neist kahekettane spetseditsioon. Olen täiesti kindel, et meie olematule DVD-turule samast filmist kahe kettaversiooni toomine ei ole ei ole mingil moel majanduslikult mõistlik samm. Seda enam tuleb tunnustada Garsu Pasaulis Eesti OÜ-d - nad on teinud tänuväärse teo ja ma loodan, et see ei jää viimaseks.

Tegelikult küll ei ole säärase spetseditsiooni kohandamine oluliselt keerukam kui DVD väljaandmine üleüldse. Lisakraami ju tavaliselt ei tõlgita, nii treilerid kui dokumentaalid on ka euroketastel reeglina sellisena, nagu nad loodud, st. reeglina ingliskeelsena. Ehk teiste sõnadega - tõlkima vaevutakse tavaliselt vaid filmi ennast. Samas, vahel on küll ka lisakraamile võimalik tiitreid lisada. Kuid see on siiski enam erand kui reegel.

Nii ka "Magnoolia" DVD-l. Eesti keel kajastubki tegelikult ainult esimesel, filmi sisaldaval kettal, kus üheksa valiku seas meiegi emakeel leidub (ülejäänud on horvaadi, ungari, sloveenia, tšehhi, poola, vene, serbia ja inglise keeled). Huvitav on seejuures läti ja leedu puudumine, lubab ju käivitusele järgnev hoiatuekraan antud DVD-d ka nende maade kodudes kasutada...

Esimeselt DVD-lt leiabki filmile lisaks ainult kommentaari, kogu lisakraam on teisel kettal. Teilereid ja teleklippe on kokku üksteist; viimane neist, mis ka ainsana filmi lõpplahendust paljastamas, tegelikult eetris ei käinudki. Siis Frank T. J. Mackey (Tom Cruise'i tegelase) seminarikatke ja "telereklaam", Aimee Manni "Save Me" muusikavideo ja "Magnolia Diary", 72-minutine dokfilm, milles kaamera filmi sünnilugu pea algusest lõpuni jälgib. Väga huvitav ja hästi tehtud lugu, mida tasub igal juhul vaadata. Esiteks on kogu protsess päris huvipakkuv ja teiseks saab ainult nii aimu, millised asjaosalised tegelikult ka inimestena on. Ja nii mõnigi neist on päris vaimukas. Kuulnud näiteks, et Anderson monteeris ise ka treileri ja kujundas posteri, teatab mureliku olemisega William H. Macy (pildil vasakult kolmas) surmtõsiselt kaameramehele, et Anderson ilmutas ise ka filmilindi oma kodus. Ja tegelikult lihvis ka läätsed, mida objektiivis kasutati. Võib-olla ei kõla üleskirjutatult väga naljakalt, kuid igatahes vaadates oli küll.

Film ja DVD kinogurmaanidele, kes ka päris kummalist filmielamust ei pelga. Soovitada võiks seda igatahes ka ilma kohaliku keelegarneeringuta. Nüüd seda enam.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee