DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Braveheart /Paramount/

Autor: Ivar l Kommentaare: 941 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 4. November 2001
.

"Braveheart" kuulub vaieldamatult nende DVD-de hulka, mida tolle ketta alguspäevadest peale on kõige innukamalt ilmuma oodatud. Mel Gibsoni, tolle sinisilmse ja sümpaatse aussie lavastatud pisut vanamoodne ajalooline suurfilm oli ju kinosaalides ehk ootamatultki edukas, leides koha väga paljude inimeste lemmiklugude seas. Ja edukas ei olnud ta sugugi ainult rahas mõõtes. 1995. aasta Akadeemiaauhindade seast omandas lugu koguni 5 Oscarit, sealhulgas ka vast hinnatuimad parima filmi ja parima lavastaja kuldmehikesed. Mis on juba üks äärmiselt silmapaistev saavutus. Seda enam, et sedavõrd massiivse filmiloo lavastamisega sai uustulnuk Gibson hakkama ise samal ajal peaosas kaamera ees olles.

Tegelikult ei olnudki Gibsonil plaanis ise nimiossa hakata, see oli filmikompanii soov. Kuna päris pikka aega polnud Hollywood ajaloolisi suurfilme ekraanile toonud, oli säärane ettevõtmine üpris riskantne. Arusaadav siis, et pearolli sooviti kindlat kassamagnetit... Nii ei jäänudki Gibsonil muud üle kui jagada end näitlejatöö ja kõikvõimaliku lavastamislogistika vahel. Mis ilmselt oli ikka üks päris keeruline asi teha. Pole ime, et ta seda enam korrata ei taha...
"Braveheart" põhineb tõestisündinud lool kolmeteistkümnenda sajandi lõpu shotimaise rahvuskangelase William Wallace'i (Mel Gibson) juhitud ülestõusust Inglise ülemvõimu ja sealse kuninga Edward the Longshanksi (Patrick McGoohan) vastu. Pooljuhuslikult alanud mässu eesotsas suutis Wallace rivaalitsevad klannijuhid ühe mütsi alla saada ja nii shotlaste endi kuninga Robert the Bruce'i (Angus McFadyen) kodumaa troonile viia. Tolleks hetkeks aga oli Wallace'i mooramaamehe töö juba tehtud ning ta ise oma maise teekonna hirmsal moel lõpetanud, rännates detailidena Britannia eri osadesse sealsete mässumeelsete peades perutusmõtteid summutama. Märtrisurm aga, nagu arvata võiski, tegi sest mehest tõeliselt surematu.

Nagu ikka, ei ole kõik filmis toimuv ajalooline tõde. Päris Wallace oli kirjeldatud sündmuste ajal Mel Gibsonist üle kümne aasta noorem, teistegi ajaloolise taustaga isikute osalust on siin mõnevõrra muudetud. Loomulikult ei ole lugu tegelikult detailideni teadagi, palju sellest on üksnes spekulatsioon. Kuid tegu pole ju doki vaid meelelahutusfilmiga. Seejuures säärasega, mis ajaloolist tõde siiski respektiga käsitleb ega püüagi toimuvat väevõimuga hollywoodlikult moosisesse prokrustese sängi suruda.

Filmi DVD-lt üle vaadates olin ma tegelikult üllatunud, kuivõrd palju ühist on siin Luc Bessoni "The Messengeriga ". Mõlemad räägivad väejuhtidest, kes lihtrahva seas populaarsed olles suisa üleloomulikke võite saavutavad. Mõlemad peategelased on kistud suurde poliitikasse ja tuuakse lõpuks ka tolles kõrges mängus ohvriks, mistõttu filmide lõpud tavatult melanhoolsetes toonides on. Mõlemad sisaldavad võimsaid lahingustseene ja ajaloolist visuaaliat, mis ühed efektsemad püssirohueelset aega puudutavate filmilugude seas.
Siit ka kõige suurem erinevus kahe filmi vahel - isiklikku arvamust mööda on Bessoni pilt tunduvalt huvitavam. Gibson eriti ei eksperimenteeri, tema pildikeel on jupi "otse-edasisem" kui prantsuse kolleegil. Mis ei ole kriitika, kaugel sellest, lihtsalt Bessoni kaameratöö ja kompositsioon on hulga läbikomponeeritumad. Siiski on ka "Braveheartis" palju, mida vaadata, selle eest hoolitseb juba kasvõi Shotimaa fantasiline loodus.

DVD aga ei olegi nii vinge, kui säärasest megafilmist oodata oleks võinud. Ilmselt on põhjusi mitu. Esiteks muidugi filmi enda pikkus - ligi kolm tundi (ehk 177 minutit) ei lubagi ju väga palju liikuvat pilti lisada, ketas lihtsalt ei mahuta. Teiseks võttis DVD ilmumise aegu 2000. aasta augustis alles hoogu komme väärtfilmidest mitmediskilisi spetseditsioone koostada. Nüüd, kõigest neli kuud hiljem neid ridu kirjutades tundub küll niivõrd lakooniline esitus suisa kummalisena. Samas, "Paramount" ei olegi DVD vallas eriti millegagi hiilanud, ainus minu silmi ulatunud korralik ketas neilt on "Sleepy Hollow". Kuid sealgi ei sisaldunud lõpuks midagi erilist, lihtsalt paras kogus ootuspärast kuid kvaliteetset boonusmaterjali.
Nagu õeldud, on "Bravehearti" DVD tõepoolest lakooniline. Samas on olulisim - film ise - siin kettal küll täiesti korralik. Kohati üsna hämar pilt on päris hea, mingeid kompressioonidefekte mina igatahes ei kohanud. Samas ei kuulu siinne siiski parimate transferite sekka, piisavat detailirohkust ei võimalda ilmselt juba filmilindil leiduv. Lisaks tuleb päris tihti ette suuri süsimusti (tolmu?)terasid, mis küll ei häiri, kuid siiski olemata võiksid olla. Helipoolele ei ole aga midagi ette heita, Dolby Digital 5.1-le ja Dolby Surroundile lisaks on siin ka prantsuskeelne olemas ja soovi korral kuulata.
Kui välimusest rääkida, siis ka see ei ole vist päris filmi vääriline. Amaray kaanekujundus on küll kena, kuid vaheleht ei sisalda peale peatükinimede ja mõne ilupildi midagi. Millest on kahju, sest väikese ülevaate filmist, selle tegemisest ja ära teenitud auhindadest oleks ju võinud siin siiski anda.

Peale filmi on kettale mahtunud ligi pooletunnine dokfilm, mil pole viga, kuid mis on lõiguti natuke liiga kõikuva pildikvaliteediga. Siis veel kaks treilerit ja Mel Gibsoni kommentaar. Viimane on täiesti kuulatav ja sisaldab nii mõndagi huvitavat, võiks aga hulga intensiivsem olla. Jutupartner, käsikirjutaja Randall Wallace näiteks, oleks ilmselt asja elavust oluliselt tõstnud ja hoidnud ära arvukad vahepausid. Ja see ongi kõik, mis leida. Isegi tegijate biograafiaid pole lisatud. Vähemalt printsess Isabellet kehastanud Sophie Marceau saavutustest oleks meelsasti lugenud. Ei osale ta ju tihti ingliskeelsetes filmides...

Ajalooliste suurfilmide austajad ei saa sellest DVD-st ilmselt ei üle ega ümber. Kusjuures õigustatult, selt filmil pole viga midagi. Kas see ka oma riiulisse osta või leiab vaatamisvõimaluse muul moel, peab küll igaüks ise otsustama. Samas, teles jooksnud ja äärmiselt koledalt cropitud täisekraanversiooni kaalub see DVD küll kümnekordselt üles.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee