DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
M:I-2 /Paramount/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 4. November 2001
.

Üheksakümnedail muutus USA filmitööstus ja sealtmaalt tulev kinokraam ikka päris tugevasti. Äkitselt olid kohal Quentin Tarantino , Robert Rodriquez ja Kevin Smith ning kümnendi lõpul ka Wachowski vennad. Äkitselt oli cool lugeda koomikseid, olla kursis Jaapani animetega ja fännida Hong Kongi actionfilme. Äkitselt lihtsalt tuli teada, kes on Katsuhiro Otomo, Frank Miller ja Jackie Chan. Ja John Woo.

Nood uue põlve Ameerika filmitegijad erinesid tõepoolest kõigist eelnenuist. Massikultuur, mille saatel nemad üles kasvasid, on hoopis mitmepalgelisem kui eelkäijate nauditu. Videomakk tõi ka kaugema kommertskultuuri pärlid, millest tavainimesel aimugi polnud, oskajale kätte. Kui mehed siis ise lõpuks kaamera taha asusid, hakkas nähtu loomulikult nende endigi filmidesse imbuma. Ja seeläbi juba Ameerikamaa laiu masse hullutama.

Praeguseks on juba raske ette kujutada uuemat USA kassatükki, kus ei ole gravitatsiooni trotsivat kahevõitlust, aeg-luupseid kuulipritsimisi ja graatsilisi kõrvalepõikeid. Peale "Matrixit" ei ole lihtsalt enam võimalik tuimemat sorti taplusi publikule näidata - nood haigutaks ilmselt oma lõuad paigast...

Vähe veel sellest. Aasia staaridki on asunud Hollywoodi üle kolima. Chow Yun-Fat, Jackie Chan ja Jet Li teevad regulaarselt kaasa USA kinotükkides. Isegi legendaarne aktsioonikuningas John Woo on juba päris mitme ingliskeelse loo lavastajaks.

Tolle mehe leidiski Tom Cruise, kes Aasia ametivendade kombel vahel isegi oma kinotükkide produtsendiks, sobiva olevat teise "Mission Impossible" loo lavastajatoolis istuma. Cruise'il oli soov selle "sarja" filmid igaüks hoopis erinevas stiilis valmistada. Ja mis oleks ühele seesugusele kohasem kui hongkonglik serveering ja kes oleks sobivam peakokk kui mitte John Woo?

Tom Cruise on niisiis taas kord Ethan Hunt, hüperagent, kes seekord kena supervarga Nyah Halli (Thandie Newton) ja pari semu saatel oma endist kolleegi, agent Sean Ambrose'i (Dougray Scott) jahib. Too on oma kätte saanud nii üliohtliku viiruse Chimera kui selle vaktsiini, ning püüab noid nüüd kasudega rahaks teha. Järgneb nii armukolmnurk kui aktsioon, viimane, kuna asjal on John Woo, loomulikult erti efektses garneeringus ja esteetilises orkestreeringus.

Nii eduka filmi puhul kui "M:I-2" on selge, et ega ta ju tegelikult mitte kellelegi meeldinud, kuigi kõik seda vaatamas käisid. Küll oli käsikiri lonkav, juhtuv naeruväärt või toimuv tobe. Ega ta mullegi kinos just kustumatut muljet jätnud, tulede valgel väravast väljudes oli asi juba üsna ükskõik. Siiski oli ju tegelikult asja vähemalt visuaalselt huvitav vaadata. Mulle meeldiski vast isegi kogu aktsioonist enam peategelaste pilkude mäng flamenco saatel üsna filmi algul.

DVD-na taas kohtudes jätab film aga isegi parema mulje. Kui korra nähtud ja stoori selge (niipaljukest, kui seda leidub) on hoopis enam mahti tähele panna ja nautida, KUIDAS kogu asi on üles võetud ja kokku ehitatud. Ja tõepoolest, omas vallas on Woole ikka võrdset väga raske leida.

Ketta läbinud, on muljed tegelikult mitmesugused. Filmi pilt ja heli on täiesti korralikud, kuigi detailsel uurimisel esimene vahel õrnalt ruuduliseks kisub. Ka lisamaterjale on piisavalt - John Woo kommentaar kõlbab kuulata, kuigi paneb tugeva aktsendi tõttu paiguti keeleosuse proovile. Siis veel dokfilmike, alternatiivsed algustiitrid, Metallica muusikavideo, MTV jaoks valmistatud paroodiafilm "Mission Improbable" ning hulk klippe filmi efektsemate lõikude valmimisest. Neist viimastest saab telgitagune tõepoolest igale vaatajale tuttavamaks. Hoopis selgeks püütakse aga samal ajal teha see, kuivõrd kõva mees on ikka Tom Cruise - staar, kes kaskadööride abi vaat et ei vajavatki. Nojah, ju ta siis on. Iseasi, kuis oleks kulutatud raha omanikele meeldinud see, kui nende kassamagnet mõnel hüppel või kimamisel kaela oleks murdnud...

Samas on imelik, et lisamaterjalide seas ei leia tavapärasemaid lisandusi - ei ole siin ei treilereid ega tegijate biograafiaid. Mis on ju kummaline, sest ruumi nad suurt ei võtaks ja stiilsete menüüde taha oleks võinud ju needki paigutada. Selle asemel on midagi ka arvutis pusijaile - päris kenalt vormistatud Macromedia-inffi peategelaste, gadgetite, viiruse ja sündmuskohtade kohta. Miskipärast aga kipub brauser kettalgi leiduva näitamiseks võrku ühenduma...

Efektne ja suht-koht korralik kassafilm, mille ära vaatamine ei kinos ega kodus kelletki tükki küljest võta. Samas jäävat lemmikut sellest filmist vast küll keegi endale ei leia. Pigem laenutada paariks õhtuks ja osta omaenda riiulisse mõni teine ja tõeline John Woo klassika.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee