DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
JAWS Anniversary Collector's Edition /Universal/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 4. November 2001
.

Unise rannalinnakese vastne sheriff Brody (Roy Scheider) on just enne peesitushooaja algust fakti ees, et tal on probleem. Liivalt leitud hipitüdruku tükid annavad üheselt märku, et rannavees liigub keegi suur ja hambuline, keegi, kes sööb inimesi.

Asi ei oleks saanud tõepoolest juhtuda enam halvemal ajal. Eluliselt olulise sissetulekuallika võimalik kadumine teeb eriti ärevaks kohalikud ametimehed, kes kuni viimase hetkeni püüavad paisuvat paanikat summutada. Kuid laipu lisandub ja lõpuks ei jää enam midagi üle - palgatakse veteranist haikütt Quint (Robert Shaw), kes koos Brody ja bioloog Matt Hooperiga (Richard Dreyfuss) oma kipakas laevukeses hiidkala õngitsema suundub...

Just "Lõuad" tegi Steven Spielbergist mehe, kes ta siiani on - kõigi aegade edukaima filmilavastaja, kel suisa üleloomulik oskus vaatajat haardesse haarata. On ju tegelikult hämmastav, kuivõrd kaasakiskuv on see lugu, kus ujuvat peategelast ja kogu aktsiooni allikat ju suures osas filmis üleüldse ekraanile ei ilmugi. Ja kui ta siis tuleb, ei mõjugi see kohmakas, puine ja tegijaile oma jukerdamistega lõputuid probleeme põhjustanud haimakett nii tobedalt kui võiks karta.

Praegusel arvutiefektide ajastul on lausa värskendav vaadata filmi, kus vaatajat mitte järjekordse kolliga ei kollitata, vaid hoopis rafineeritumate lavastus- ja montaazhivõtetega suurem osa koledusest vaataja fantaasias luuakse. Tasuks tegelikult kõigil praegustelgi tegijatel malli võtta.

DVD-st - esmalt torkab loomulikult silma välimus. Kest on kujundatud täpselt samas stiilis Spelbergi saurusefilmidega - sama on nii metalse hõbevärvi kasutamine, sama ka info- ja kujunduselementide paigutus. Sama lakooniline on ka voldik - paar fotot, peatükkide nimekiri ja Spielbergi signatuur. Võiks ju ometi natukenegi teksti lisada, tegu pole ju ometi reafilmiga! tuleb tõepoolest tõdeda, et Spielbergi filmide DVD-d kipuvad üldmuljelt varasemaile tipptasemel Universali "Collector's Editionitele" alla jääma...

Kõige olulisem on aga siiski ju film ise. Ja pilt on siin tõeliselt hea - "Jurassic Parki" DVD-l nii ohtralt esinenud kompressioonidefekte siit ei leia. 1975. aasta filmi kohta üllatavaltki vähe on ka kõiksugu tolmu ja kriipeid, õigupoolest neid praktiliselt polegi. Ka ei näe see film üldse oma kümnendile nii kohaselt kole, maitsetu ja kuidagi määrdunud välja. Loomulikult on soengud ja moed omas ajas kinni, kuid kõik see on siiski tänapäevalgi vingerdamata vaadatav.

Heli on samuti korralik. Kuigi kahjuks on uue remasterdatud Dolby Digital 5.1 kõrvale jäetud lisamata originaalne Oscarivõitjast monotrack, tavavaatajat see loomulikult ei häiri. John Williamsi legendaarne ja ülihea muusika on uuel moel ilmselt veelgi mõjuvam.
Nagu tavaks, ei leia Steven Spielbergi kommentaari siitki kettalt. Lisamaterjalides olev dokfilm "Spotlight on Location: The Making of Jaws"on see-eest üsna ammendav ja peaks taustast huvitatu uudishimu piisavalt rahuldama. Huvitav seik - lugu sellest, kuis väljend "We're gonna need a bigger boat" koheselt folklooriks muutus, sai minu jaoks kinnitust juba paar tundi peale DVD vaatamist - seesama lause kõlas telesari "Vampiiritapja Buffys", kus tegelastel ootamatult suure deemoniga rinnapistmine ees seisis... :-)

Samas on tolle dokumentaallooga ka paar probleemi - esiteks olevat ta kunagi laserdiskil leidunust enam kui kaks korda lühem. Teiseks on ta oma nüüdki ligi tunnises pikkuses peatükkideks jagamata jäetud, mistõttu kerimine ja huvitava koha leidmine DVD kasutajale ilmselt tüütult aeganõudev on. Muidu aga - film ju asjalik ja põhjalik.
Veel leiab siit videoklippidena kümmekond minutit jääkstseene, paar tuksis duublit ja originaaltreilerid. Ja viktoriini, mille lahendamine filmi kulminatsioonilõigu käivitab, pinu stooriboarde, mõned haiteemalised teksti-pildiküljed, peaosaliste biograafiad, tekstid filmi loomelooga ning kuhja fotosid. Kui kogu muu pakett on suht' maitsekas, siis pildi- ja storyboardigaleriid näevad küll eriliselt tobedad välja. Niigi udused fotod ei täida kaugelt kogu ekraani ja on lisaks veel ümbritsetud eriti koleda raamiga. Hämmastav maitsetus. Ega arvutirahvale pakutav screensavergi endast suurt midagi kujuta.

Siiski, "Jaws" on vaieldamatult üks kõigi aegade parimaid ja edukamaid pinevusfilme, mis kõigele lisaks ka ajaproovile väga edukalt vastu pidanud. Keda säärased huvitavad, võib selle DVD küll kohe päris kindlasti endagi riiulisse muretseda.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee