DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
The Patriot /Columbia/TriStar, regioon 5/

Autor: Ivar l Kommentaare: 45 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 4. November 2001
.

Endine sõjard ja kõrilõikaja Benjamin Martin on meelt muutnud ning muutunud ontlikuks paljulapseliseks üksikisaks ja neegrisõbralikuks plantaatorpõlduriks. Tema rahumeelsesse kiiktooli-nikerdamisse toob aga ärevust vanema poja Gabrieli kindel kava sõjaväkke suunduda, kickimaks Ameerika iseseisvuse hüvanguks punakuueliste brittide ässi.

Vanale Martinile see muidugi kohe kuidagi ei meeldi. Kuid temagi rahujutlused saavad lõpu, kui mängu ilmub suisa saatanlikult paha kolonel Tavington, kes Martini vanuselt teise poja eluküünla eestlaetava püstoli abil kuuliga ja külmavereliselt kustutab. Isa mõõt saab täis. Ta haarab tomahoogi ja musketi ning asub neetud britte tükkideks raiuma. Kui siis ka vanem poeg (teadagi, kelle kurja käe läbi) sureb, haarab masendunud Martin poja räkase tähelipu ja viib seda veel kõrgemale tõstes ja rahvast veel tihedamalt lipu ümber koondades asunike püha ürituse võiduka ja pateetilise lõpuni.

Niisiis, veel üks ajalooline suurfilm, kus Mel Gibson brittide vastu võitleb ja traagilist nägu teeb. Kuid ei tasu teha ennatlikku järeldust - see film siin ei ole "Braveheart". See film siin on üks pikk, pateetiline ja loogikaaukudest kubisev käkk.

Saksa produtsendi- ja lavastajapaar Dean Devlin - Roland Emmerich on üleüldse hiilanud sellega, et nende tehtud kinotükid ajudega vaataja toolil nihelema ajavad. Nii "ID4" kui "Godzilla" sisaldavad ikka erilisi ajuvabadusi, Maciga häkitavat lendtaldrikut näiteks. Ja "Patrioot" kinnitab reeglit - ka siin on väga hulgaliselt häirivat. Rauast kahurikuulid, mis enamuse filmist rõõmsalt sõdureid lömastades maad mööda põrkuvad, hakkavad kulminatsioonilahingus lõhkema. Neegrid ja valged vennastuvad selles orjanduslikku lõunasse paigutatud tükis säärase hooga, et jäta või vaatamine pooleli ja mine oksendama. Britid, kes ju peaks samuti olema huvitatud kohalikega kasvõi oma toiduvarude täiendamiseks heade suhete hoidmisest, ratsavad ringi ja põletavad iga ettejääva mõisa maani maha. Vähe veel sellest - ülejooksikust ohvitseril, kes kahtlemata veendunud kristlane, pole probleemiks pista tuli otsa rahvast täis kirikule! Kusjuures omaenda kodukandi kirikule, mis täis tema enda tuttavaid, ehk sugulasigi! No mida veel? Ehk jääks siiski na-tu-ke-ne-gi reaalsuse piiresse???

Üks filmi küsitavamaid aspekte ongi selle räige britivastasus. Rääkigu tegijad, mida tahavad, kuid nagu viimase aja kassahittidest näha, on Hollywood ilmselt tõpoolest probleemi ees - kõikehõlmav poliitiline korrektsus ei luba enam filmides pahadena ei venelasi, musti ega isegi araablasi kasutada. Kes jäävad üle? Muidugi britid. Esiteks on briti aktsent juba iseenesest ühele ameeriklasele midagi teistsugust ja ähvardavat. Teiseks on britid suure tõenäosusega niivõrd uimased, et ei kipu plakatite ja pikettidega solvangute heastamist nõudma. Sellest ilmselt kõik nood Bondide, "M:I-2-tede" ja kõikide teiste filmide albioni aktsendiga kurikaelad. Sellest ka selle filmi Tavington, kes muidu sümpaatse Jason Isaacsi kehastuses on ikka üks sadistlikumaid värdjaid, keda kinoekraanidel üldse nähtud.
Kõige halvem asja juures on aga tolle ülipika loo ülesehitus. Nimelt tapetakse siin filmis liiga palju lapsi. Filmi algusotsas loodud sümpaatne pilt Martini perest purustatakse jõhkralt, kui tema tinasõdurifännist poeg lihtsalt ja labaselt maha lastakse. Ilmselt on tegijail soov panna vaataja Martinile kaasa tundma ja näidata, kuivõrd suurte ohverduste hinnaga võideti Ameerika iseseisvus. Selle asemel aga tekitab kogu see vägivald vaatajas masendustunde, mis tegelikult ei kao enam kogu filmi jooksul ja muudab värgi jälgimise üheks üsna ebameeldivaks elamuseks. Ja ma ei rääkinud siinkohal ju veel üldse puu otsa poodud tütarlastest...

DVD - ka see on 5. tsooni disk. Kuid nagu Columbia/TriStaril ikka, on sellegi ketta kohta vaat et võimatu halba öelda. Pilt ja heli on sama head kui ilmselt mistahes muus regioonis, ingliskeelsete menüüde kujundus on samuti maitsekas. Nende taga leiduvaga on aga veidi keerulisemad lood...

Täpselt nii, nagu ka "Zorro" DVD-l, on siingi keeltega sama jama - võimatu on vaadata inglise heli inglise tiitritega. On küll pisuke erinevus - viiendale tsoonile kohaselt on siin koguni kolm keelevalikut - Russian (with multiple voice-over), English (with Russian subtitles) ja English (with Hindi subtitles). Ehk siis lisaks vene keelele ahvatlev võimalus aktsiooni ka hindude keeles kaeda. Sama kehtib ka tiitrite kohta, ka need leiduvad siin kolmes keeles. Kahjuks aga, nagu öeldud, ei ole võimalik inglise heli inglise tiitritega ühes tarvitada, mistõttu filmi jälgimine ikka üsna ajule hakkav on. Kipub tunduna, et säärane viis ongi Columbia/TriStaril kombeks. Miks, ei tea. Ega mõista.

Lisakraam on aga taas puhtalt ingliskeelne. Kommentaar, paar visuaalefektilupsu, dokfilmid muuvist endast ja selle ajaloolise autentsuse püüdlustest, treilerid, pildigaleriid, biograafiad, välja jäetud (ja kohati üsna verised) stseenid, filmilõikude võrdlused kontseptuaaljoonistega - kõik on parimate DVD-de tasemel. Kui ainult toda keeltejama poleks...

Kummaline, kuigi vaieldamatu professionaalsusega üles võetud film, mis võib meeldida ja võib mitte meeldida, sõltuvalt sellest, mida vaataja otsimas on. Mina otsin tavaliselt toimivat ja nauditavat filmi, mida ma kahjuks siit ei leidnud. Kui sooviks oma riiulisse mõni ajaloodraama soetada, siis leiab kerge vaevaga igatahes hulga etemaid investeerimisvõimalusi.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee