DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
X-Men /20th Century Fox/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 4. November 2001
.

Kinoekraanile toodud koomiksiraamatuid ei olegi nii vähe kui pealiskaudselt vaadates paistab. Ja kuigi tavaliselt afisheeritakse sugulust siis, kui kinotükk koha aia taga leidnud, on mitmed neist olnud ka päris edukad. Näiteid polegi vaja väga kaugelt otsida, piisab või filmidest " "Men in Black" ja "Blade". Samas, tõeliste tippkoomiksite filmindamist tuleb miskipärast tõepoolest aruharva ette.

Stan Lee ja Jack Kirby "X-Men" on vaieldamatult üks üliedukas pildisari. Marvel-kirjastuse lipulaevu läbi aastakümnete, on X-koomiksid olnud kogu aeg USA koomiksitabelite tipus, lastes aeg-ajalt endast mööduma vaid mõne haibitud uustulnuka, hoides aga maailmas ju hoopis kuulsamad Super- ja Batmanid troonist eemal. Mutantmeestest ja -naistest koosneva tiimi väljanuputajad paistavad olema tabanud otse naelapead ja pistnud oma seriaali midagi, milles kehastumas ja kajastumas omaenda folkloorist vaba Ameerikamaa tõmme kõikvõimaste self-made supermanide suunda.

Pole siis ime, et sedagi lugu filmlinale tuua üritati. Ime on aga see, et tegijaks ei valitudki mistahes ajutu popkorniloo lavastajat, vaid hoopis Brian Singer, intelligentse ja nutika krimiloo "Usual Suspects" ekraanile tooja. Ja see osutus väga õigeks otsuseks. Singer on seekordki suutnud teha täiesti korraliku filmi. Olgem ausad, kogu superhero idee on juba põhimõtteliselt piisavalt totter ja vaevalt, et peale praeguste ja endiste poisikeste kedagi köita suudab. Singer on aga suutnud luua filmi, kus näiteks kogu dialoogis pole ühtegi klisheelist või piinlikkust tekitavat katket. Loo, milles need üliinimlike võimetega mehed, naised ja teismelised tegelikult päris inimlikud inimesed on.

Charles Xavier (Patrick Stewart) on telepaadist rikkur, kes rajanud kooli/varjualuse noortele, kel üliinimlikke võimeid ilmnemas. Sinna satub ka Logan, alias Wolverine (Hugh Jackman), kel peale viieteist aasta tagust sundoperatsiooni imeline kiirparanemisvõime ilmnemas ja lisaks ülitugev metallskelett, mis vajadusel sõrmenukkidest noaterataolised küünised väljastab. Ja koos temaga Marie, alias Rogue (Anna Paquin), kodust ära jooksnud pubekas, kelle puudutus imeb kaaslaselt elujõu või isegi hinge.

Koolis tutvuvad nad teiste omasugustega. Jean Grey (Famke Jannsen) valdab telekineesi, Storm (Halle Berry) suudab kamandada loodusnähtusi ja Cyclops (James Marsden) omab kõikeläbistavat lasersilmanägemist. See seltskond oma oskustega kohanenud inimesi annab Loganile ja Roguele esmakordselt aimu, et ka teistsugusena saab siin ilmas edukalt elada.

Nii ei arva aga Magneto. Too imekombel saksa koonduslaagrist pääsenud mees (Ian McKelleni, tulevase Gandalfi kehastuses) suudab mõttejõul mõjutada mistahes metalli ja on lisaks sellele inimkonnas määratult pettunud. Samasugused on ka ta abilised ja mutantvennaskonna liikmed, konnmees Toad (Ray Park), lõvimees Sabretooth (Tyler Mane) ja morfiv sininaine Mystique (supermodell Rebecca Romijn-Stamos). Kui nüüd veel ka poliitikaringkondades tõstatub teema potensiaalselt ohtlikud mutandid tõeliste teise sordi inimestena registreerida ja kontrollile allutada, otsustab Magneto New Yorki kogunenud tipp-poliitikutele nende mutantse koha kätte näidata...

DVD - nagu Foxil nüüd kombeks, on ka see saavutus. Esmalt muidugi torkab silma juba ebatavaline välimus - hõbepapile trükitud dust jacketist libiseb välja veel hoopis hõbedane voldik, mille peategelaste ribapiltidega kaetud sisemus nii lisalehetaskut kui plaadi kinnituseks mõeldud läbipaistvat plastplaati sisaldab. Päris kena. Ketas ise on välimuselt lakooniline, kaunistuseks ilma igasugu lisatekstideta X-Meni ümmargune logo.

Kujundus seega spetseditsiooni vääriline. Kuid see ta pole, vähemalt nime uskudes. Sellele vaatamata leiab siit tavapärastes 1. tsooni helides filmile lisaks ka paraja portsu lisakraami.

Kummalisel kombel puuduvad need kõige levinumad - pole siin ei biograafiaid ega kommentaari. Kuid on mõndagi muud. Teleintervjuu Brian Singeriga on huvitav, kuigi ehk natsa liiga lõikudeks hakitud. Hugh Jackmani/Anna Paquini ekraanitest näitab, et rollidesse valiti tõepoolest õiged osalised. Treilereid ja telelupse on päris mitu, kahjuks küll pole nende seas Curve muusikaga teaserit, mida ise ootasin. Siis paar võtmestseenide animaatikut, mõned välja jäetud stseenid (mida igatahes tasub läbi vaadata) ja kuhil kontseptsjooniseid. Vast huvitavaim on aga pseudodokumentaalfilm, kus päris osavalt fiktiivset teleuudistesaadet filmi kaadritaguse kraami, info, intervjuude ja katketega kokku klapitatud. Igatahes on tegu ühe korralikuma dokumentaallooga, mida DVD-lt üldse nägema olen juhtunud. Ja lõpuks - siin kettal on leida ka paar easter eggi, mille peitmisega erilist vaeva nähtud pole ja millest ühes võttepaigale asjasse mitte puutuv Marveli trikoomutant maabub. Vaadata vast sama lõbus kui asjaosalistel ekraanil.

Kui miinustest rääkida, siis tuleb tegelikult ette vaid üks - see, kuidas DVD endal leiduvale ligi päästab. Ketas käivitub kobeda, kuid juba paljudelt teistelt DVD-delt tuttava promovideoga, mis pikk, kuid õnneks ülehüpatav. Seejärel on nupud blokeeritud ja ekraan täis piratismihoiatusi, mis vahetuvad pikaks sissejuhatavaks menüüanimatsiooniks. Kõige problemaatilisem ongi just see animeeritus - vähe sellest, et iseenesest ju head klipid liiga pikad on, on ka nende heli äärmiselt vali. Kui ikka menüüvalikut saadab pidev ja filmi enda helist tunduvalt tugevam mootorratta mürin, tuleb paaniline tahtmine mistahes nuppu vajutada, peaasi, et too undamine ükskord lõpeks. Kuigi alati on ju häälenupp võtta, pole see siiski liigutus, mida tingimata teha tahaks.

Antud DVD polnud tegelikult veel poodideski, kui juba hakkasid liikuma jututud, et üsna pea on "X-Menist" tulemas veel mahukam DVD, mis rohkematele lisadele saateks ka filmist endast pikemat director's cut-versiooni sisaldab. Põhjuse kõmuks andis Singeri enda teleintervjuu. Kuid kui säärane ka ilmub, siis on see veel kauge tulevik - pikk versioon vajab lisatööd ja vähemalt enne X-meeste teise filmi valmimist vaevalt autoreil aega jagub.

Seega, kel huvi tolle täiesti korraliku filmi vastu, võib DVD julgelt osta. Vaevalt, et Ameerikamaa trikoomutante kunagi enam sama intelligentses kinotükis näha saab.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee