DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Titan A.E. Special Edition /20th Century Fox/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 18. November 2001
.

Ma olen natuke kurb seda arvustust alustades. No kuidas sa ikka võtad ja kirjutad ühe täispika Ameerika multika kohta, et tegu on jamaga? Kusjuures mitte lihtsalt jamaga, vaid kuluka, ambitsioonika ja töömahuka, kuid nii sisult kui vormilt suurejooneliselt puusse pannud joonisfilmiga?

No ei tahaks nii kirjutada. Aga peab. Sest see multikas on jama. Kusjuures igav jama.

Kõik peaks ju nagu korras olema. "Titan A.E." on rakette ja kimamist täis ulmekas, kus aastas 3028 noor aaria tõugu maalane Cale käele kirjutatud kaardi abil noalaevlikku imerakett Titaani leida ning siis selle abil hävitatud Maalt pagenud inimkonda uuele planeedile ja uude koju juhtida püüab. Tehes seda kõike kõikvõimsate plasmakollide, reeturist kaaslaste ja muude molluskite kiuste.
Sellest kõigest peaks ju saama ühe üpris korraliku kosmoseseikluse, mis vähemalt põnne tõmbaks ja silmi särataks. Aga ei. Ei ole Don Bluthi juhitav kamp suutnud sest kõigest korralikku filmi kokku saada. Mis siin siis täpsemalt valesti on?

Esmalt, lugu on igav ja kokku klopsitud ammuilma mujal nähtud ideedest ja detailidest. Täpsemalt mitte detailidest, vaid just nimelt klišeedest. Selles filmis ei ole lihtsalt KÜBETKI originaalsust. Tegelased on absoluutselt igavad ja ebahuvitavad, nende tehtav mõttetu ja motiveerimatu, nende jutt lame ja küündimatult hambutu. Peategelasest poiss on totaalne jobu, kes pole suutnud muud saavutada kui kosmoseromula töölise koha. Ja säärane päästab maailma? Vene muinasjuttude Ivanuškad on vähemalt põhimõttelised laiskvorstid, kes ahjul havi käsku, rikkust ja naist ootavad. See vend siin on aga lihtsalt pateetiline luuser.
Ja ega teised paremad pole, ühed igavad kõik, viimne kui üks. Hoopis nõmedad on aga tulnukarassid, kes kohati igasuguse evolutsiooni-loogikaga karjuvas vastuolus olevaid jäsemeid omavad, samas aga miskipärast segiminemiseni sarnased on. Või kui mitte seda, siis oma tõmbelmise ja puterdamisega lihtsalt häirivad. Jumal tänatud, üks eriti neurootiline kokkprussakas tapeti üsna varsti ära... Hea seegi.
Paha tulnukarass aga vihkab inimkonda nii, et see võtab nende arvutil genereeritud plasmakehad suisa vahutama. Aga miks? Miks?... Selle keerulise küsimusega tegijad end igatahes ei vaevanud.

"Titan A(fter) E(arth)" on joonisfilm, kus proovitud enamus tegelaskujusid traditsioonilisel viisil joonistada ja animeerida, pannes nad liikuma arvutil genereeritud maastikel, ruumides ja rakettides. Ja siit üks suuremaid probleeme. Idee pole ju uus ja on korduvalt väga edukalt ellu viidud - piisab vaid nimedest "Prince of Egypt", "Iron Giant", "Atlantis" või "Sol Bianca". Kõigis neis on suudetud lahendada põhiprobleem - kuidas lisada lamedad joonistegelased vahel ehk liigagi ruumilisse ruumi nii, et tervik tekiks.

"Titaanis" on aga asi ebaõnnestunud. Juba 3-D-maailm ise näeb tegelikult välja kui mistahes keskpärase arvutimängu vahelõik - tekstuurid on kohati ikka tõeliselt mannetud, mudelid piinlikult primitiivsed. Vägisi tundub, et otsustajatel endil polnud erilist aimu ei arvutianimatsioonist ega selle tänasest tasemest, mistõttu palgati esimesed ettejuhtunud, kes siis enamuse ülesandeist lihtsalt plasmafiltriga lahendasid.

Kahjuks on ka klassikaline joonisosa kehvapoolne. Rotoskoobitud, st. filmitud näitlejatelt maha joonistatut oldi sunnitud ilmekuse tõstmiseks liialdama, mistõttu inimtegelaste liikumine ja miimika on liiga "päris", et olla animeeritud, kuid liiga tõmblev ja imelik, et olla "nagu päris". Ka lähevad näoilmed ja poosid kohati üsna loperguseks kätte.

Lisaks on arvutist vaimustunud tegijad ("Vinge!!! Arvuti genereerib päris ise vahekaadreid!") kõikjale lisanud absoluutselt ebavajalikke detaile, nagu kõikuvad toolid, pidevalt virvendavad lamedad valguslaigud ja põhjuseta kaamerapanoraamid, mis segavad ja muudavad filmi sisu jälgimise veel vaevalisemaks kui se niigi on.
Kui siis lisanduvad veel halb värvilahendus, mistõttu tegelased pidevalt sama tooni tausta sulanduvad ning väga kehv montaazh, mis ei naljatustele hingamisruumi ega vaatajale reageerimisaega anna, on kokku saadud tulemus, mis ikka tõeliselt küündimatu ja hakkab vaadates lõpuks juba imestust tekitama. Lihtsalt istud ja vaatad ja mõtled, et kuidas ON see võimalik, et suur hulk proffessionaale on suutnud veel suurema hulga raha sellise asjanduse peale huugama panna?...

Minu kaastunne näitlejaile, kes siia oma hääled andsid. Matt Damon, Drew Barrymore, Bill Pullman, Janeane Garofalo, ma olen mõttes teiega sel raskel tunnil...

Ja kui sa, kallis küberlugeja, arvad, et eelnev on ainult ühe topaka eestimaise DVD-friigi sonimine, siis... 20th Century Fox võttis selle filmi peale kätte ja saatis oma täispikkade animafilmide osakonna üleüldse laiali.

DVD - kuigi film ise igas mõttes pettumus, on ketas, ilmselt püüdmaks vähemalt kodukinoski raha teha, päris mahukas. Suht-koht kohased menüüd katavad tegelikult päris kobedat spetseditsiooni. Pilt ja heli on siin väga korralikud, vaevalt, et kellelgi nende suhtes pretensioone peaks tekkima. Koguni kolm inglise heli on valida, DTS, Dolby Digital 5.1 ja Dolby Surround. Viimasest on oma versioon ka frankofiilidele, tiitrid lisaks veel hispaaniakeelsele filmivaatajale.
Ja lisamaterjalegi on osatud hulgaliselt mahutada. Igati tavaline dokfilm "The Quest for Titan", kokku neli tele- ja kinotreilerit, lustigrungebändi Lit muusikavideo "Over My Head", neli jääkstseeni, fotogalerii ning DVD-Romi materjalid moodustavad boonuskraami. Pildid pole küll eriti huvitavad, muusika vajab vastavat maitset ja arvutiosa on õhuke, kuid kokku siiski päris paras ports filmikõrvast.
Kõik see aga kahvatub kahe lavastaja, Don Bluthi ja Gary Goldmani kommentaari ees. See nimelt on tõepoolest kuulamist väärt. Mitte et ta mingi eriliselt hea kommentaaririba oleks - asi lihtsalt selles, et tegu on tahtmatult koomilise ja kohatult optimistliku jutuvadaga - seega stiilipuhta CAMP-iga! Surmtõsiselt kõnelevad kaks meest, tolleks ajaks juba totaalselt läbi kukkunud kinotükki kommenteerides, miks just stseenid on sellised, nagu nad on, mis mingis kaadris eriliselt vingelt välja tuli ja kuidas filmi üleüldse tehtud sai.

Siit on ka lõplikult näha, et midagi on nende meestega tõesti valesti. Nad tõepoolest fännivad mõningaid filmi eriti ebaõnnestunud detaile, seejuures täiesti tõsiselt! Kummastav ja naljakas on seda kõike kuulata. Igatahes kuulub see kommentaar oma tahtmatus koomilisuses kindlalt DVD huumoriklassikasse.

Maailmas on metsikult multikaid vaadata, sealhulgas väga palju kõrgtasemel kraami. Üsna suur osa sellest on ka DVD-na liikvel. Unustage "Titaan" ja nautige parem tõelist tippanimatsiooni. Joonistamisoskusest ei piisa, vaja on ka ajusid.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee