DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Erin Brockovich /Universal, maaletooja GP Eesti/

Autor: Ivar l Kommentaare: 53 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 18. November 2001
.

Peale "Erin Brockovichi" nägemist ei pane enam imestama, miks kõik staarid Steven Soderberghi filmidesse kipuvad. Tundub, et mehel pole mitte ainult võime korralikke käsikirju valida (ja neid ise vajadusel kirjutada) ning üles võtta, ta suudab ka näitlejatest enam välja võluda kui need tavatingimustes võimelised on.

Ma ei taha öelda, et Julia Roberts oleks kehv näitleja, seda mitte. Kuid igatahes pole ta üheski minu nähtud tükis sedavõrd tasemena mõjunud. Ja ilmselt kaugeltki mitte ainult minu meelest, sai ta ju selle rollisoorituse eest naispeaosalise Oscari.

Tõestisündinud lool põhinev film pajatab Erin Brockovichist, väljakutsuva välimusega kolme lapse emast, kes töökohta otsides lõpuks end pisikesse advokaadifirmasse ametisse pressib. Seal avastab ta ühe juhtumi pabereid sorteerides, et kohalik tehas on miskipärast ümbruskonna inimeste arstiarveid maksnud. Selgub ka, et lähikonnas elavad inimesed on üleüldse kummaliselt haiged. Peagi selgub ka põhjus - töösturid on juba aastaid saastanud põhjavett ülimürgiste kroomiühenditega...

Juristitöös absoluutselt ebakompetentne Erin asib asja tagamaid uurima. Tema välimus ja mitteametlikkus tuleva talle siin tugevalt kasuks - litsakalt riides tibi saab jutu peale nii kohalikega kui vajalikke lisapabereid valvavate arhiiviametnikega. Peagi hakkab pilt selginema ja see, mis ilmneb ei rõõmusta ei suurkompaniid ega tegelikult ka Erini ülemust - sadade inimeste tervise põhjalikult rikkunud juhtum paisub massiivseks, töömahukaks ja ülisuurte kahjunõuetega kohtucase'iks...

Säärane dokumentaalne ja, veel enam, juriidilise ainevallaga seotud lugu peaks ju olema üks üpris igav asi jälgida. Kuid imekombel on antud film küll hoopis teistsugune. Kuna peategelane, just kui vaatajagi, ei tea kogu värgi seadusepoolest suurt midagi, õpib ta koos kinolisega. Kuna kogu mõlemapanevale saastamisdraamale lisaks on ka töönarkomaaniks muutunud Erini eraelu piisavalt puntras, annab tema suhe vajadusel vabatahtlikult naabrinaise kolme last kantseldava boheemist baikeriga filmile vajalikku lisavürtsi. Seega, tegu pole sugugi kohtudraamaga, film on siiski eelkõige ühe üksikema ponnistustest nii töö- kui pereelus.

DVD - ka sellel kettal Soderberghi kommentaari pole. Selle-eest on hunnik tiitreid, nagu eurokettal ikka. Erakordsem on see, et subtiirid (täpsemalt saksa ja hollandi tiitrid) on ka lisamaterjalidel. Nende sekka kuuluvad (loomulikult tiitriteta :-) eraldi muusikaga heliriba, treiler, osaliste biograafiad, vaat et poole tunni jagu lavastaja poolt kommenteeritud jääkstseene, making-of dokfilm ja videolõik tõelise Erin Brockovichiga, kes muuseas ka hetkeks filmis ettekandjana vilkasab. Päris huvitav intervjuu, kuid seda kahtlemata alles ja just peale filmi enda äravaatamist. Üleüldse soovitaksin ma seekord isegi treileri eelnevalt vaatamata jätta, sest selles on ikka liialt palju muidu nutikaid ja filmi kontekstis vaimukaid gage ära näidatud. Seda enam, et nad treileris tihti lamedana mõjuvad. Muuseas, tähelepanutest - üks Erini suust väljuv väljend on treileris muutunud jupi tsensuursemaks... :-)

Aga film on hea ja ka DVD-l pole viga. Tasub igatahes vaadata.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee