DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Quills /20th Century Fox/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 6. January 2002
.

Aasta 1794. Prantsusmaal võimuseva Napoleon Bonaparte'i käsul on markii de Sade suletud Charentoni lossis asuvasse hullumajja. Põhjuseks pole mitte aadlimehe vaimne tervis, vaid tema sulejooks - de Sade (Geoffrey Rush) on nimelt kirjanik, kes kirjutab äärmiselt kinkyt kirjandust.

Just-just, sedasama, mis tolle mehe nime omadussõnaks muutis. Varjupaika juhib heatahtlik, idealistlik ja progressiivne abee Coulmier (Joaquin Phoenix), kes loodab tõelistele vaimuhaigetele kunstiga kergenduse pakkumise kõrval ka teravakeelse markii tema siivutust pahest terveks ravida. See aga ei kipu kuidagi õnnestuma. Esiteks ei ole markii sugugi haige ja teab väga hästi, mida teeb. Teiseks jõuavad pesunaine Madeleine'i (Kate Winslet) abil aina uued kirjatükid tarataguste ablaste lugejateni, põhjustades üha uusi skandaale ja näidates, et meelemuutuseks puudub vähimgi soov.

Siis saabub Charentoni hinnatud arst ja teadusmees Antoine Royer-Collard (Michael Caine), kaasas alaealisevõitu vastne kaasa Simone (Amelia Warner). De Sade järjekordne kaashulludega lavastatud teatrietendus kisub koheselt karmi meedikuga tüli, mis seda hullem, et too juba algselt de Sade'i suhtes karmimaid "ravivõtteid" rakendada plaanib. Ja kui ka noor naine ei taha vanamehega suurt tegemist teha, eelistades oma rikkumata meelt de Sade raamatu saatel salaja harida, ongi tüli majas. Senine rahulik vaikelu leiab lõpu ja võimukas Royer-Collard paneb paika nii de Sade kui lõpuks ka Madeleine'i vastu tõmmet tundva abee...

Kõik, kes arvasid, et Phoenix tõesti "Gladiatoris" Oscari-nominatsiooni ära teenis, peaksid vaatama "Quillsi". Sest siin on ta parem. Üldse, nagu korralikes filmides ikka, on enamus osalisi tasemel. Caine on ikka üks tõeline arstinahas salasadist (pun intended), kellesugust väga tunda ei tahaks. Ja mis peaosalistest rääkida, hullumaja klientuur ekstimukast püromaanini mõjub ka ikka ohtlikult adekvaatselt.

"Quills" on küll kiiksuga, kuid korralik ajalooline draama. Pisut depressiivne küll, kuid samas britilikku huumorit sisaldav ja mitte sugugi vaid masenduse värvides kinotükk. Väline külg - kostüümid, dekoratsioonid ja üldse õhustik - on täiesti parimate ajaloofilmide masti. Ka dialoog on kohati vaat et Shakespeare'i väärt, scripti kohta saab üldse vaid kiidusõnu öelda. See on tõeliselt hea ja Philip Kaufmani poolt ka korralikult üles võetud. Ajaloolisest tõest, mis iganes see siis on, kaldutakse siin kohati küll kõrvale (näiteks oli abee Coulmier tegelikkuses 120-sentimeetrine küürakas), kuid tegijate auks tuleb öelda, et vähemalt DVD-vaatajate eest seda kõike ei varjatagi.

DVD ongi täiesti adekvaatne. Rohekat tooni pilt on küll pisut pehme, kuid see on taotluslik ega häiri vähimalgi määral - kontrast ja detailsus on selles hämaravõitu filmis igatahes paigas. DVD menüüd võib aga defineerida isegi äärmiselt ilusaiks. Valida saab neist nii DD kui DS heli (viimase ka prantsuskeelsena) ning inglise ja hispaania tiitrid.

Lisade pool pole küll ülirikkalik, kuid midagi leiab siitki. Dokfilme on kolm, esimene räägib filmist üldiselt, teine tegevuspaik Charentoni loomisest ja kolmas kostüümidest. Pikkust on neil kokku kõigest napp 20 minutit. Kuid hulganisti teabelisa leiab ka käsikirjutaja Doug Wrighti kommentaarist (film põhineb tema enda näidendil), mis lisaks sisukusele ka väga hea diktsiooniga ette on kantud. Siis veel kolm treilerit, soundtrack-CD reklaamklipp, pisike pildigalerii ning alajaotus "Fact & Film", kus nii tegelaskujude ja kehastajate taustast kui filmi enda sünnist lühike tekstiülevaade antakse.

Ajalooliste draamade ja heade osatäitmiste huvilistele on "Quills" kindlasti igati huvipakkuv DVD. Ja kuigi lugu ise pole sugugi nii krõbe kui ehk teemast oodata võiks ja lõppki üsna tumedatoonine, kannatab film vaadata ka pretensioonitumal filmihuvilisel. Arvan ma. Aga võib-olla, et ma eksin... "Quills" on tavapärasest kinokraamist siiski piisavalt erinev.

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee