DVD Maailm

[an error occurred while processing this directive]
 DVD UUDISED
  DVD uudised
  Arhiiv ja otsing
  Uued DVD plaadid
 DVD INFO
  DVD tutvustus ja info
  Plaatide arvustused
  DVD tarkvara
 

 
 DVD PLAATIDE ARVUSTUSED
Shadow of the Vampire /Universal/Lion Gate Films/

Autor: Ivar l Kommentaare: 0 l Osta DVD plaat: Amazon.com l Postitatud: 6. January 2002
.

Aasta 1921, tummfilmiajastu Saksamaa. Filmigeenius Friedrich Wilhelm Murnau (John Malkovich) plaanib üles võtta kõigi aegade parima vampiiriloo. See ei ole aga sugugi lihtne - Bram Strokeri pärandihoidjad ei anna talle nimelt Dracula-luba. Kuid Murnau ei murdu. Ta muudab oma peategelase nime lihtsalt krahv Orlockiks ja nimetab tulevase filmi... "Nosferatuks".

Murnau asub võtetele fanaatilise innuga. Vähimatki pidamata produtsentide probleemidest, on ta oma kinnisideedes kinni, veab kogu filmigrupi Tshehhoslovakkiasse ja palkab peaossa krüptilise ja veidra Max Schrecki (Willem Dafoe). Näitleja, kellest keegi mitte kui midagi ei tea ja kes kaamera ette astub ainult öösel, meenutades nii kahtlaselt palju tegelast, keda ta ju kõigest mängima peaks...

Nii Murnau ise, Schreck kui ka film nimega "Nosferatu" on ka tegelikult olemas olnud, viimane tänapäevani. Kuid siinne kinotükk ei ole loomulikult filmivõtetest pajatav dokumentaal. E. Elias Merhige lavastus on fantaasialugu ühe filmiajaloo legendaarsema tüki tekkimise teemadel. Seega tegu tõelise maiuspalaga neile, kes juba varasemast antud looga tuttavad või kes muidu sünget vanaaegset vampiirivärki nautimas.

Mina kahjuks "Nosferatut" tervikuna näinud pole, paljuski seetõttu ei saa ma ka öelda, et "Vampiiri vari" mulle väga kustumatu mulje oleks jätnud. Omapärane ja kummaline on see ju küll. Väliselt eriti - juba filmi algusse toodud kuue minuti jagu tiitreid toimivad tapvalt vanaaegselt. Loomulikult on ka kogu välisilme ajastutruu (niivõrd, kui see sakslasi mängivate ameeriklaste puhul olla saab). Eriti ootamatult mõjub Catherine McCormack, kes narkomaanist filmidiiva Gretana on radikaalselt erinev tema Bravehearti pruudi tegelaskujust.
Selle filmi kiiks on igatahes säärane, et jätab tavavaataja üpris rahulolematuks. Arvan ma. Kuid film on siiski hea - kehv ei oleks ju kahte Oscari-nominatsiooni teeninud. See, et minagi loost just väga ei vaimustunud, on samuti mu enda viga. Kuid siiski - pisut enam musta huumorit ja kobedam lõpp ei oleks loole paha teinud. Praegune (nagu tegelikult kogu Steven Katzi käsikiri) mõjub kahjuks mõnevõrra laialivalguva ja mittelõpetatuna. Huvitav igatahes, milline oleks see film saanud näiteks Tim "Ed Wood" Burtoni käe all?...

Samas on tegu esmakordselt produtsenditööd proovinud Nicolas Cage'i vaieldamatu õnnestumisega. Tuues peaosadesse kaks hetke USA tähelepanuväärsemat näitlejat - Dafoe' ja Malkovichi (kes ju varem ekraanil kohtunud polnudki) ning pakkudes lavastajakohta ilmselgelt andekale Merhige'ile, on Cage näidanud end päris hea silmaga produtsendina. Igatahes tasub tema firma Saturn Films tegemistel tulevikuski pilku peal hoida.

Nüüd DVD-st. Indiefilmile kohaselt ei ole pilt siin just hiilgav - suuresti öösel toimuv on üpris hämar ja teraline. Siiski arvan, et kodeerimine on sooritatud adekvaatselt ja filmilindil leiduv just selline oligi. Helile aga pretensioone pole - selle leiab siit nii DTS kui DD variantides. Tiitrid kusjuures pakuvad koguni üllatuse - ingliskeelse tekstiga pole varustatud mitte vaid film, vaid praktiliselt kõik lisamaterjalid intervjuudest treieriteni, mis ju tõeliselt positiivne. Ka paiknevad filmi tiitrid ekraanil kõnelejat markeerivas asukohas, mis samuti annab märku, et päris ülekäe pole see DVD küll sündinud.

Ja ega lisakraamigi tegelikult vähe pole. Lavastaja komentaarile lisaks annavad pisike dokfilm, intervjuud Dafoe, lavastaja Merhige ja produtsent Cage'iga piisavalt hea (kuigi põgusa) pildi filmi sünniloost. Jutuks on muuhulgas algimpulsiks olnud idee filmivampiirist kui äärmuslikust meetodnäitlejast, Murnau filmi jäetud kustumatud lapsepõlvemuljed ja muidugi asjaosaliste arvamused nii filmist kui kaaslastest. Minutine muusikaline slaidisari illustreerib Dafoe' tegelaseks muundamist, teine samalaadne pakub päris kena pildimaterjali. Tootmismärkmed on üpris huvitavad ja biograafiad piisavalt põhjalikud (enigmaatiline "HSX Virtual Producers" eriti :-) Nimitreilerile lisaks leiab teise säärase ka Elias Mehrige debüütfilmile "Begotten", mis niivõrd veider ja creepy, et kui see tõepoolest andis Cage'ile idee lavastaja valikuks, siis au talle. Mina igatahes arvaks, et selle filmi autor on hull. Ahsoo, filmisoovituste jaotusest leiab vanade õudukate kaanepildilisele promomisele lisaks ka kahe uuema filmi - "Gods and Monsters" ja "The Red Violin" - treilerid.

Tõelisele filmifriigile on "Shadow of the Vampire" oma vanaaegsuses vaieldamatu maiuspala. Tavaline inimene, keda film vast väga närvi ka ei suuda ajada, möödub sellest siiski ilmselt üsna ükskõikse õlakehitusega. Endal aga tekkis nüüd, seda arvustust kirjutades, tunne, et tarvis ta veel kord üle vaadata. Kuidagi kobedam tundus kui esmatutvust tehes...

.

© 1999 - 2010 DVD Maailm       Reklaam   l  Kontaktinfo   l  info@dvd.ee